Okuma süresi: 3 dakika

Bünyesinde mezzo-soprano olarak yer aldığım Ars Nova ve onun enerjisinden, sadece müzikal anlamda değil hayatın her alanında çoksesliliğe yaptığı vurgudan ve edindiği misyondan herkesin haberi olmalı diye düşündüm. Konserlerimiz ve bize dair tüm haberlerle ilgili Facebook, Instagram, Youtube, Snapchat, igbox, Twitter’dan bizi takip edebilirsiniz.

Ars Nova ne demek?

Ars Nova, Batı müziğinin 13. yüzyıldan başlayan 14. yüzyılda tamamlanan çoksesliliğe geçiş sürecinin ikinci evresine ilişkin Latince terimdir.

ars-nova-koro-1

Orta Çağ müziği, monodik (tek sesli) idi. Erken Rönesans Dönemi’nde çoksesliliğe geçiş denemeleri başladı. Bu akım, notalama sisteminin gelişmesiyle iki ya da üç sesli bestelerin yazılmasına imkan sağladı. Böylece, insan sesiyle oluşturulan çoksesli (polifonik) müzik başlamış oldu.

İşte bu çokseslilikten feyz alan Ars Nova, Kübra Şenyaylar tarafından 2013 yılında İstanbul’da kuruldu.

Ars Nova bugüne kadar neler yaptı?

Ars Nova, 2014 -2015’te 15 kişilik kadrosuyla, bir dönem içerisinde 15 konser verdi ve 3 festivale katıldı. Aynı başarıyı 2015-2016 yıllarında da sürdürdü. Halis Kurtça Kültür Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Türkan Saylan Kültür Merkezi, Gebze Kültür Merkezi, Kartal Sanat Tiyatrosu, Gazi Konser Salonu (Ankara) gibi birçok mekanda konserler verdi. Sayısız sokak konserinin yanı sıra 2016 yılının nisan ve mayıs aylarında gerçekleşen Pera Uluslararası Müzik Festivali, SANSEV 3. İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali’ne katıldı. Burada “Koro Birlikteliği” ödülüne layık görüldü. 2015 yılının temmuz ayında 3. Çanakkale Çoksesli Korolar Festivali’ne katıldı. 2015’te Sakarya Üniversitesi Çoksesli Korolar Festivali, Yerebatan Sarnıcı, Korolar Maratonu gibi özel performansları dışında kendi özel konserlerine devam eden koro, Karanlık İşler’de sahne aldı.


Uluslararası platformda ülkemizi temsil etmek ve kendini geliştirmeye devam etmek isteyen Ars Nova, bilinen koro düzeninden daha farklı, renkli ve sürprizli repertuvarıyla seyirciyle buluşmayı sürdürüyor. Hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmaksızın çalışmalarına Pera Güzel Sanatlar çatısı altında devam ediyor. Koro, 2017 yılında 3rd European Choir Games’ te, Riga’da ülkemizi temsil etmeye hazırlanıyor.

Şef Kübra Şenyaylar kimdir?

Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Şenyaylar şimdiye kadar pek çok piyano, keman, armoni, besteleme çalışması yapmıştır. 2012 yılında düzenlenen 5.th Internationel Body Music Festival‘de Mehveş Emeç önderliğinde “Alla Turca Bodies” adındaki Beden Müziği ekibiyle Türkiye’nin Genç Yetenekleri’ni temsilen sahne almıştır. Beden Müziği’nin öncü isimleri olan Keith Terry, Fernando Barba ve Danny Barber’la atölye çalışmalarına katılmıştır. 2015 Şubat Ayında “Genç Koro Şefleri Akademisi” ne “Uygulamacı Katılımcı” olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda, TRT İstanbul Radyosu Çoksesli Gençlik Korosu’nda şeflik yapmıştır.

Avrupa Koro Birliği üyesi olan Şenyaylar, “Sevgi Her Şeydir” konserleri ve aynı adlı projenin kurucusu ve sorumlusudur. Halihazırda, şeflik ve besteleme çalışmalarına devam etmektedir.

ars-nova-koro-4Sevgi her şeydir projesi

Ars Nova, yatılı köy okullarına destek olmak ve buralarda kütüphane oluşturmak için “Sevgi Her Şeydir” konserlerini başlattı.

Proje, Ars Nova’nın Kurucusu ve Şefi Kübra Şenyaylar’ın geçen yıl Sinop’taki bir köy okulunu ziyaretiyle başladı. Proje dahilinde, Sinop Çerçiler Köyü’ndeki Şehit Recep Geçer Yatılı Bölge Okulu’nda bir koro atölyesi kurulmuştur. Bütün konserlerini ücretsiz veren Ars Nova, Sevgi Her Şeydir Projesi’nin sürdürülmesi için konserlerini “okunmuş kitaplarınız bilet yerine geçecektir” duyurusuyla gerçekleştirmektedir. Bu şekilde toplanan kitaplar Sinp’taki köy okuluna gönderilmiştir. Ancak, okulun bu kitapları yerleştirecek bir kütüphanesi bulunmamaktadır. Bir odanın kütüphaneye çevrilmesi için maddi dayanışmaya ihtiyaç vardır. Maddi dayanışma sağlamak isteyenler, yazının sonunda paylaşacağım, okulun resmi hesap numarasına gönüllerinden geçeni aktarabilirler.

ars-nova-koro-3Ars Nova’nın katıldığı festivaller:

 • Pera Müzik Festivali, 2014-2015-2016
 • SANSEV Uluslararası İstanbul Çoksesli Korolar Festivali, 2015
 • Çanakkale Korolar Festivali, 2015
 • Sakarya Üniversitesi Korolar Festivali, 2015
 • Korolar Maratonu, 2015

Koronun konser verdiği salonlar:

 • Kartal Sanat Tiyatrosu
 • Yeldeğirmeni Sanat Merkezi
 • Halis Kurtça Kültür Merkezi
 • Barış Manço Kültür Merkezi
 • Saint Esprit Katedrali
 • Cemal Reşit Rey Konser Salonu
 • Bağlarbaşı Kültür Merkezi
 • Gazi Üniversitesi Konser Salonu (Ankara)
 • Türkan Saylan Kültür Merkezi
 • Yerebatan Sarnıcı

Köy okulunun ihtiyacı olan kütüphaneyi sağlamak adına maddi dayanışma için hesap bilgileri:

Ziraat Bankası 46620951-5004
Durağan Sinop Şubesi
IBAN No: TR27 0001 0005 4746 6209 5150