Okuma süresi: < 1 dakika

DenizTemiz Derneği / TURMEPA’nın, deniz ve kıyıların korunması konusunda bilinç oluşturmak amacıyla hazırladığı “Temiz Deniz” mobil oyunu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinde kirlilik ile mücadele farkındalığı oluşturuyor.

Oyun tamamen gerçek veriler esas alınarak hazırlanmış. Oyunda, İstanbul Boğazı’na kıyısı olan 15 noktada deniz ve kıyı temizliği yapılıyor. Böylece oyunu oynayanlar, İstanbul Boğazı’nın en çok kirlenen koy ve noktalarını öğrenmiş oluyor, özellikle daha temiz bir çevre konusunda bilinçleniyor.

“Temiz Deniz” mobil oyunu nasıl oynanıyor?

Denize düşen ve yok olma süreleri 15 yıldan fazla olan atıkları sağdaki sepete, 15 yıldan az olanları soldaki sepete doğru fırlatarak denizi temizliyoruz. Çocukların, atıkların suda yok olma sürelerini öğrenip, buna göre ayrıştırarak deniz temizliği yapması sağlanıyor. Kolay, orta ve zor seviyeden oluşan oyunda, dokuz katı atık ve bir adet top şeklinde yağ atık bulunuyor.

Gerçekleştirilen her kıyı temizliğinin ardından oyuncular DenizTemiz Derneği‘nin Facebook ve Twitter  hesaplarında aldıkları puanları paylaşabiliyor.

Geleceğin çizerleri olan çocukların İstanbul Boğazı’nın önemini ve ekosistemin karşı karşıya olduğu tehditleri öğrenmesi bu coğrafyanın kaderinin belirlenmesinde son derece önem taşımakta.

Mavi Kuşak Hareketiİstanbul Boğazı Projesi” kapsamında hazırlanan “Temiz Deniz” oyununa Google Play ve Apple Store’dan ulaşabilir. Ayrıca kendi için bir ilke imza atan TURMEPA’nın diğer projeleri için de internet sitesini bu link üzerinden ziyaret edebilirsiniz.