Dalgınlık herbirimizde mevcuttur. Bu dalgınlık bazen tencere ve tavalarımızın dibinin tutmasına neden olurken eğer uzarsa tencerenin yanmasına dahi neden olabilir. Ben de çok dalgın biri olarak sık sık yemeklerin dibini tuttururum ve bunun sonucunda kimyasal ürünler kullanıp tavamı bir daha kullanılmayacak şekilde kirletmek istemem. Bu yüzden evde günlük kullandığım, her yerde bulunabilecek, ucuz ve doğal malzemelerle temizlik işlemimi gerçekleştiririm.

Malzemeler

  • 1 kaşık ince çelikmiş tuz
  • 3 kaşık karbonat
  • Su

Öncelikle bu işlemi alüminyum tencerelerde kullanmanız doğru ve sağlıklı değildir. Tencerenin oksitlenmesine neden olur. Tarifimizi çelik, emaye, teflon, döküm tava ve tencerelerde kullanabilirsiniz.

Tencere veya tavanın tutmuş bölgelerini nemlendirip ince bir tabaka halinde tuz ve karbonat toz karışımını dökün, 5 dakika bekledikten sonra sıcak su döküp on dakika kadar beklettikten sonra fırça yardımıyla çizmeden temizleyin…

Bilinmelidir ki kimyasal ve pahallı ürünler içeriğindeki kimyasallar oranıyla temizlik sağlamaz aksine doğaya ve bizlere karşı kimyasal bir kirlilik yaratır. Sistemin ürettiği virüslere, kirlere ve lekelere karşı sistemin ürettiği sabunlar, antibakteriyel jeller, çamaşır suları, bulaşık ve çamaşır deterjanları, yüzey temizleyicileri kullanılıyor ve bu kullanılan ürünlerin tamamı içeriği ve etkisi arttıkça barındırdığı kimyasal ve kanserojen miktarı da bir o kadar artıyor. Sermayeye hizmet etmeyen, doğayı kirletmeyen ve sağlığımızı kötüleştirmeyen, yani alıştığımızın, alıştırıldığımızın aksine, başka bir temizlik mümkün!

Kolay gelsin!