Okuma süresi: 2 dakika

Güzel müzik dinlediğimizde çoğu zaman güçlü duygular hissederiz. Ancak Beckley/Imperial Pyschedelic araştırma programına göre LSD etkisi altındayken dinlediğimiz müzik daha yoğun duygular yaşamamıza neden oluyor.

Bunun için 10 sağlıklı gönüllüyle işe başlayan bilim insanları, öncelikle onlara iki gün boyunca plasebo* verip beş farklı enstrümantal müzik dinlettiler. Plasebo etkisinden sonra beş ve yedi güne ayırarak, LSD verilen bu gönüllülere aynı müzikler tekrar dinletildi ve deneyimlerini visual analog skalası ile dokuz maddelik geneva duygusal müzik skalasına göre değerlendirmeleri istendi. Gönüllüler hissettiklerini “hayret verici”, “aşkınlık” ve “hassaslık” diye tanımladılar.

LSD'nin müzik üzerine etkileri 21950 ve 1960 yıllarında LSD deneyleri devlet desteğiyle yaygın olarak yapılmaktaydı. Bilim insanları o sırada LSD’nin psikoterapi üzerine olan faydaları hakkında çalışmalara yoğunlaştılar ve LSD’nin alkolü ve sigarayı bıraktıran etkileri ve hatta anksiyete ve depresyonu azalttığı yönündeki iddiaları üzerine de çalışmalar yaparken devlet tüm bu deneylerin fişini çekti. O nedenle, bilim insanları LSD’nin anksiyete ve depresyonu azalttığına yönelik iddialarını ispatlayamadılar. İlk defa 40 yıl önce başlatılan bu deneyleri günümüzde gün ışığına çıkarmaya çalıştık. Çünkü deneylere dair raporların birçok kısmı ortadan kaldırıldı.

Günümüzdeki bulgulara göre, izin alınarak yapılmış LSD destekli müzik deneyleri terapi amaçlı yapıldı. Bu deneyim, istenilen buluş için fazla olduğunda veya deneklerin dinledikleri müzikler temel hafızayı güçlendirdiğinde dozlar hafifletildi. Milyonlarca insanın en azında bir kere de olsa eğlence amaçlı kullandığı bu halüsinatif maddeyi kontrollü deneyler yaparak kullanmanın zamanı geldi.

*Testlerde kullanılan, asıl ilaç olmayan etkisiz ilaçtır. İlaç araştırmaları yapılırken deneklere hem asıl ilaç hem plasebo verilir. Böylece asıl ilacın etkisi gerçek mi psikolojik mi ona bakılır. İçi boş ilaç da denilebilir. İlaç araştırmalarında kullanılır piyasada satılan bir şey değildir.

Kaynak: ZME Science