Ana SayfaYeşilPaylaşım ve SürdürülebilirlikSuç mahallinden etkinlik alanına: Seattle’da bir sokak dönüşümü

Suç mahallinden etkinlik alanına: Seattle’da bir sokak dönüşümü

-

Todd Vogel ofisine 2008’de taşındığını hatırlıyor. Penceresi daha iyi günler görmüş olan Seattle’ın Nord Sokağı’na bakıyormuş. “Kan dolu bir havuz, silah ve sivri bir şemsiye” gördüğünü hatırlıyor. Sokakta duran boş bir karton kutu da tuvalet olarak kullanılıyormuş. Başka bir bina sakini, Jack Bennetto, sokaktaki bir sürü kötü kokan çöp torbaları ve sokakta sık sık işlenen suç örgüsü nedeniyle balkonuna adım atmaya bile çekiniyormuş.

seatle 6

İşte tüm bunların üzerine Vogel, Uluslararası Sürdürülebilirlik Enstitüsü’nün yöneticisi, bir şeyleri değiştirmeye karar verdi. 2011’deki bir haberde, “Sokağa üzerinde Craigslist bulunan 26 dolarlık bir tablo yerleştirmekle başladı Vogel. O zaten küçük bağışlar ve yardımların toplanması için daha önce de uygulamıştı bunu. Komşuları da gönüllü yardımcı oldular” şeklinde bahsediliyor Vogel’in kararından. Bennetto ve diğer sokak sakinleri balkonlarına bitki ve çiçekler koymaya başladı bunun üzerine. Ayrıca sokaktaki çöplerin toplanıp geri dönüşüme verilmesi konusunda da anlaştılar.

Sokağın ilk etkinliği Vogel’in ev sahipliği yaptığı 60 kişiyi barındıran küçük bir şiir okuma etkinliğiydi. Daha sonra bunu başka okumalar, müzik performansları, kedi sahiplendirme aktiviteleri gibi başka etkinlikler takip etti.

Sokak, sakinlerinin de katkılarıyla sokak gösterileri ve farkındalık toplantıları yapılan bir alana dönüşmüş durumda. Vogel Sokak Ağı Projesi’nin Nord Sokağı’ndaki başarısı, çevredeki diğer sokakları da eğlenceli ve hareketli kamusal alanlara dönüştürdü.

seattle 2

Amerika’nın birçok sokağı suçtan dolayı kapatılıyorken şimdi çoğu kamu için farklı kullanımlara ev sahipliği yapacak şekilde yeniden tasarlanıyor.

seattle 1

San Francisco’nun Yaşayan Sokak Projesi’yle de ihmâl edilen kamu alanlarında ağaçların ve diğer bitkilerin yeniden ekimi sağlanmıştır. Yeşil Sokak Projesi sadece bitkileri korumaya yönelik eylemlere öncülük etmekle kalmamış, Austin, Baltimore, Chicago, Los Angeles ve Seattle gibi şehirlerin kentsel düzenlemelerinin güzelleşmesine de katkıda bulunmuştur.

seatle 4

Washington’da bir üniversitenin yaptığı arastırma sonuçlarına göre, Seattle’da olduğu gibi bazı suç bölgelerinin bu şekilde, farklı kullanımlarla kamuya açılması yayalar için ek olarak yüzde 50 oranında boş bir alan yaratıyor ve bu da yayalara kalabalıktan uzak, rahat ve kendilerini iyi ifade edebilecekleri bir şehir ortamı sağlıyor. Bu girişim, sürdürülebilirlik ve toplumsal gelişimi akılda tutan ileri görüşlü bir fikir ve uygulama.

seatle 5

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...
Sevcan Karadağ
Sevcan Karadağ
Vegan Sosyalist

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol