Okuma süresi: < 1 dakika

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından isteyen herkesin atalık tohumlarını takas edilebileceği Tohum Takas Ağı sitesi tohumtakas kullanıma açıldı.

tohum-takas-1Tohum takas ağı sayesinde, elinizde bulunan atalık tohumlarınızı takas edebilir, çoğaltabilir, paylaşabilirsiniz. Herkesin ücretsiz kullanımına açık olan sitede ayrıca ekilen coğrafya, iklim şartları, ürünün yetiştirilmesinde kullanılan yöntemler gibi bilgiler de yer alıyor. Yaşamın sonsuzluğunu temsil eden tohumların bu bilgiler ışığında kullanılması oldukça önemli. Yaratılan bu platform ile yerel tohumların “tohumdan tohuma” devinimleri izlenebiliyor ve tüm bilgilere katılımcı olarak herkes ulaşılabiliyor.  Her katılımcı kendi kapasitesi dahilinde bu döngü içinde kendine yer bulabiliyor.

tohum-takas-2

Ağın işleyiş şekli ise şöyle;

“Sisteme kayıt olan bireyler, yerel tohumları elinde bulunduran ve mübadeleye açan tohumseverlerin doldurduğu ‘tohum formlarını’ görüp, istedikleri tohumları ‘talep’ edebiliyor. Bu talebin sistem tarafından da onaylanmasını takiben, tohumlar karşı ödemeli kargoyla bireye gönderiliyor. Yerel tohumları tohumtakas.org sitesinde bulunan ve zaman içerisinde çoğalacak bilgilerle eken bireyler, ektikleri sebze ve meyvelerden aldıkları tohumlar için kendi formlarını dolduracak. Sistem, her bir tohumun şeceresini rahatlıkla takip edebileceğiniz şekilde tasarlandı. Böylelikle yıllar geçtikçe, sistemde takasa açılmış her bir tohumun ‘kökünün’ nereye gittiğini gözlemleyebileceksiniz.

Detaylı bilgi ve paydaş olmak için tıklayın.