Okuma süresi: < 1 dakika

Türkiye’de dans hakkında yazmayı, izleyici ile sanatçıyı yakınlaştırarak karşılıklı gelişimi destekleyen bir ortam oluşturmayı hedefleyen proje “Dans Yazım”ın 2. etkinliği olan “Dans ve Performans Yazım Atölyesi”, Berna Kurt mentörlüğünde, 1-12 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Dünyada Bir Köşe Festivali kapsamında düzenleniyor.

Dans Yazım Projesi, dans sanatçıları ve izleyiciyi interaktif bir ortamda biraraya getirme amacıyla ortaya çıktı. Dans performansının ardından sanatçının ve izleyicinin yollarının ayrılması yerine, sanatçının izleyici izlenimlerini alabilmesi, izleyicinin de aklındaki sorulara yanıt bulabilmesi, karşılıklı bilgi akışını sağlayacak ve böylece özellikle çağdaş dans alanının gelişimine önemli katkıda bulunacak. Türkiye’de ve hatta Dünya’da dans eleştirmenliği bir eksiklik olarak mevcut. Proje kapsamında Türkiye’de ilk defa hayata geçirilecek dans yazımı web sitesi ile bu eksikliğin kapatılması hedefleniyor.

Dans ve Performans Yazım Atölyesi, 2008 yılında, Bimeras Kültür Vakfı’nın desteğiyle, ImPulsTanz Uluslararası Dans Festivali kapsamında düzenlenen Critical Endeavour başlıklı dans yazarlığı atölyesine katılmış olan Berna Kurt’un mentörlüğünde gerçekleşiyor.

Dünyada Bir Köşe Festivali kapsamında gerçekleşecek atölyede Türkiye ve Dünya’da dans tarihi, çağdaş dans   sahnesinde yaygın eğilimler ve dans yazımı üzerine paylaşılacak teorik bilgilere ek olarak festivalde yer alacak gösterimlerde sanatçı konuşmalarına katılım ve yazı pratiği de yer alacak. Katılımcılar yazılarını bu alanda tecrübeli mentör Berna Kurt ile de değerlendirme şansına sahip olacaklar.

Başvuru için son tarih 20 Eylül

Türkiye’de çağdaş dansın gelişimine uzun yıllardır katkıda bulunan ve bu alandaki çalışmaları destekeleyen ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği, projenin mekân ve tanıtım desteği veren ortağı.

Dans ve Performans Yazım Atölyesi, 1,2,9 ve 16 Ekim tarihlerinde ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği’nde gerçekleşecek. Atölyeye dans veya bu alanda yazmaya ilgili kişilerin katılımına açık ve bunun için projenin Facebook sayfası Dans Yazımüzerinden bir açık çağrı yapıldı. 8 kişinin katılacağı atölyeye başvurunun son tarihi 20 Eylül 2016. Başvurular [email protected] adresi üzerinden kabul ediliyor.