Okuma süresi: 3 dakika

Fotoğraf sanatçısı Carey Fruth, çiçeklerle bezenmiş yataklara uzanan 14 çıplak kadından oluşturduğu fotoğraf dizisinde “American Beauty” klişesine ve toplumdaki güzellik standartlarına kafa tutuyor.

Orta yaşlı bir adam beyaz tenli, sarışın ve ince bir kadının güller içerisinde uzandığı bir görüntünün fantazisini kurar. Erkek bu düşte güçlü, kadın ise savunmasız bir seks objesidir. Evet, başrolünü Kevin Spacey‘nin oynadığı 1999 yapımı Oscarlı film American Beauty (Amerikan Güzeli) Fruth’un ilham kaynağı olan bu sahne, büyük kitlelerce beğeniye neden olan bir çalışmaya dönüştü.

Carey Fruth her kadın güzeldir 1

Toplumdaki kadınların büyük bir bölümü bu standart görünümde olmadığından ve popüler kültürün bizlere “güzel” olarak dayattığı klişeyi yıkmak için her bedenden, tenden ve yaştan bir araya gelen 14 kadın ile bu düş sahnesi canlandırılıyor. Ve American Beauty kavramının tanımını yeniden yapıyor.

“Standartların dışında kalan kadınlar toplum tarafından kendilerini güzel hissetmemeleri yönünde baskıya maruz bırakılıyor, sadece oldukları halleriyle güzel , özgüvenli, güçlü ve çekici hissetmeleri engelleniyor. Her kadın güzeldir ve her kadın ışıkların altında kendisini güzel hissedeceği şekilde sunulmalıdır.”

Yazar Notu: Toplumdaki standardize güzellik anlayışını yıkmak ve her kadının ne kadar güzel olduğunu tüm insanlara anlatmak isteyen sanatçımızın başarısız olduğu nokta ise artık standart bir tipin değil her kadının bir arzu objesi olarak sunulabileceğini savunuyor olması.

Carey Fruth her kadın güzeldir 2

Carey Fruth her kadın güzeldir 3

Carey Fruth her kadın güzeldir 4

Carey Fruth her kadın güzeldir 5

Carey Fruth her kadın güzeldir 6

Carey Fruth her kadın güzeldir 7

Carey Fruth her kadın güzeldir 8

Carey Fruth her kadın güzeldir 9

Carey Fruth her kadın güzeldir 10

Carey Fruth her kadın güzeldir 11

Carey Fruth her kadın güzeldir 12

Carey Fruth her kadın güzeldir 13

Carey Fruth her kadın güzeldir 14

Kaynak: The Huffington Post, Bored Panda