Okuma süresi: 2 dakika

24 yıldır cezaevinde tutuklu bulunan trans mahpus Buse’nin cinsiyet uyum operasyonu hakkı, mahkeme ve sağlık raporuna rağmen Adalet Bakanlığı tarafından engelleniyor. Buse’nin tek talebi ise kendi deyimiyle “Bedenindeki hapisten kurtulmak”…

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi tutulan 45 yaşındaki trans mahpus Buse, 24 yıldır cezaevinde. Hakkında müebbet hapis cezası ile hüküm verilmiş. Buse, tutuklu bulunduğu cezaevinden sesini kamuoyuna duyurmak istiyor. Ancak şuana kadar mahkeme ve sağlık raporu ile cinsiyet uyum operasyonu için izin verilmesine rağmen Adalet Bakanlığı tarafından “operasyon hayati öneme sahip değil”, “operasyonun aciliyeti yok” gibi gerekçelerle cinsiyet uyum operasyonu hakkı engelleniyor.

31 Ocak tarihinde Bakanlığın sağlık hakkını engellemesine karşı “ölüm orucuna” başlayan Buse, bu süre içerisinde basına yansıyan haberlere göre yalnızca şekerli su ve bir çay kaşığı tuzla beslendiğini, takviye olarak da B12 vitamini aldığını; Buse’nin yoğun böbrek ağrıları çekmeye başladığını aktarmıştı. 

Buse’nin tek talebi: Bedenindeki hapisten kurtulmak

Buse’nin tek bir talebi var. Sağlık hakkına erişmek. Kendi deyimiyle bir an önce Bakanlığın engeline takılan sağlık hakkına ulaşarak “Bedenindeki hapisten kurtulmak” istiyor. 

Buse, arkadaşları ve avukatları aracılığıyla gönderdiği birçok mesajda kamoyununa dayanışma ve duyarlılık çağrısını da “Ölüme sürüklenmek istemiyorum. Bu işe bir son verilmesi ve sorunun ortadan kaldırılması ve kurtulma için yardımlarınıza ihtiyacım vardır. Beni yalnız bırakmayın”, “Ben bedenimdeki hapisten kurtulmak istiyorum” diyerek belirtiyor. 

“Ölüm orucuna” ara verdi

Buse, dışarıda kendisi için verilecek mücadele ve dayanışmayla birlikte “ölüm orucuna” doğum günü olan 15 Mayıs’a kadar ara verirken, bakanlıklarca ve idarece atılacak adımları izleyeceğini açıkladı. 

Buse’nin arkadaşlarından dayanışma kampanyası

Buse’nin dışarıdaki arkadaşları da kendisiyle dayanışmak ve engellenen sağlık hakkı için kendisine mektup ve kart gönderme etkinliğinin yanı sıra sosyal medya üzerinden #DoğumGününKutluOlsunBuse etiketiyle kampanya başlattı. Bu kampanya kapsamında Buse’nin arkadaşları Adalet ve Sağlık Bakanlıklarına engellemenin kaldırılması için adım atılması çağrısında bulunuyor. Bu kapsamda ise yarın Keskesor LGBTİ tarafından kendisine mektup ve kart gönderilecek.

Buse’nin engellenen sağlık hakkı hakkında

Çiçek Tahaoğlu’nun Bianet’teki 5 Temmuz 2018 tarihli haberine göre;Tekirdağ 2 nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Buse, Medeni Kanun’un 40. Maddesinde “cinsiyet değişikliği” olarak anılan cinsiyet uyum operasyonu için tüm yasal prosedürleri cezaevinde bulunduğu süreçte tamamladı. Ardından Tekirdağ Asliye Hukuk Mahkemesi’ne ameliyat izni için başvurdu. Tekirdağ Asliye Hukuk Mahkemesi, Buse’yi Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu’na sevk etti.

Mahkeme kararı ve sağlık raporu operasyona izin verdi

21 Temmuz 2017 tarihli Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu’nun raporunda, “Kişinin transseksüel yapıda olduğu ve cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından uygun olduğu” ifadeleri yer aldı. Mahkeme bu rapora dayanarak Buse’nin cinsiyet uyum operasyonu için izin verdi. 

Buse’nin sağlık hakkına bakanlık engeli

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü ise mahkeme kararı ve sağlık raporuna rağmen Buse için verilen raporun yetersiz olduğuna karar verirken, Bakanlık da “operasyon hayati öneme sahip değil”, “operasyonun aciliyeti yok” gibi gerekçelerle kendini savundu.

Başlık görseli