Okuma süresi: 2 dakika

Sevgili Billur Kurt ile sohbete başlayınca tadı damağımızda kaldı. Bunu neden haber yapmayalım dememizle beraber röportaj tezahür etti üç boyutta. Buyrunuz ses banyosuna.

S: Billur Merhaba, seni biraz tanıyabilir miyiz? Neler yaparsın? Çok gezdiğini biliyorum 🙂 Bize başka bir şeyler söyle lütfen.

B: Merhaba Onur. Öncelikle açtığın ifade alanı için teşekkür ederim. Uzun zamandır “ben kimim? yaşam amacım nedir?” sorularının peşinde bir yolcuyum aslında. Bu arayış çok değerli yolculuklara vesile oluyor. Yolu yürüyen ve paylaşan çok değerli yolcularla buluşabilmemi sağladı. Seninle de Yüksek Şuur Bilimleri Derneği’nde yürüdüğümüz kendini bilme yolculuğu bizi buluşturdu. Hep beraber kendinden kendine yaptığın bu yolculuğun birlik için yüründüğünün keşfi çok değerli.

S: Lisans eğitimini psikolojide tamamlamıştın diye biliyorum, spiritüel arayış nasıl oluştu? Neler yaptın bu aşamalarda?  

Ben kimim sorusunun bir kavşağı Koç Üniversitesin’de Psikoloji okumama vesile oldu. Sonra sanatı ve psikolojiyi bütünleştirmek adına New York New School’da Creative Arts Therapies okudum. Ardından Bilgi Üniversitesin’de Klinik Psikoloji yüksek lisansı yaptım. Sevgili Ümran Korkmazlar çocukların dünyasına dokunabilme sanatının yolunu açtı. 10 sene boyunca Fide Danışmanlık Merkezin’de çocuklar ve aileler ile çalıştım. Odağım travmalardan özgürleşmek üzerine oldu. Bu süreç kendi terapi sürecimden de geçmeme vesile oldu. İçimdeki çocuğu sarıp sarmalarken terapistimin zihnimi dinginleştirmem için beni meditasyona yönlendirmesi spiritüel yolculuğumun dönüm noktalarından biriydi. Bu yol Sevgili Ezgi Sorman ile bizi kalplerde buluşturdu. Meditasyon eğitmenlik eğitimi sürecinde şifalı ses titreşimlerinin dönüştürücü gücüyle tanıştırarak sesle şifa kapılarını araladı. Dönüştürücü titreşimlerin takibi farklı yolculuklara vesile olmaya devam ediyor. Titreşimlerin dönüştürücü gücünü Sevgili Tankut Ayan ile beraber kurduğumuz Vibe to BE’de paylaşıyorum.

S: En son Almanya’da Hangab eğitimine gitmiştin, nasıl bir eğitim, bizi kurtaracak bir şey midir? Konuyu açabilir misin lütfen.

Hangab baş aşağı pozisyonda gevşediğin özgün bir metot. Yatar halden yavaşça ayaklarından yukarı doğru çekilerek ilerleyen bir çalışma. Omurgayı rahatlatmanın yanı sıra beden ve zihni derin dinlenmeye sokarak, bedenin ve enerji sisteminin yenilenmesine olanak sağlıyor. Her asılma deneyimi birbirinden farklı olup kişiyi zihnin ötesine taşıyarak yenilenmesi için ihtiyacı olanın gerçekleşmesine alan açıyor.

S:  Heykel yapımı nasıl başladı sende? Bir sergi düşünüyor musun?

Küçüklüğümden beri heykel yapıyorum. Sevgili hocam İrfan Korkmazlar heykel aracıyla yapılan yolculuğun kendinden içeri olduğu olduğunu göstererek en değerli hediyelerden birini bıraktı. Bu yol birliğin ifadesi için en değerli araçlarımdan biri oldu hep. 1993 – 2003 yılları arasında heykel eğitimine Zeynep Sanatevin’de devam ettim. 2007 – 2008 tarihlerinde ise New York Bridgeview School of Fine Art’da çalıştım. 2012 tarihinden beri heykel çalışmalarımı Zehra Korkmazlar’ın atölyesinde sürdürüyorum. 2 – 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında Galeri Selvin’de “1-lik” karma heykel sergimiz  var, bekleriz.

S:  Şu büyük tapınak gongları oldukça dikkat çekici. Ses terapisinde kullanıyordun değil mi? Bu konuda neler söylemek istersin bize?

Gong yaydığı yüksek titreşim alanı ile hücresel dönüşüm sağlayan kadim bir araç. Her şeyin bir titreşim olduğu madde dünyasında; Gong titreşimler aracılığı ile beyin dalgalarını meditatif bir hale taşıyarak kişinin birçok seviyede dönüşmesini sağlıyor, ihtiyacı olan ruh beden ve zihin ahengine getirip titreşiminin yükselmesine olanak sağlıyor.

S: Son olarak seni takip etmek isteyenler, terapi almak ya da sanatını incelemek isteyenler için neredesin, nasıl buluruz seni elin İstanbullarında?

Modadaki merkezimiz Vibe to BE’deyim. Akışı Vibe to BE’nin instagram sayfasından takip edebilirler. Her ayın ilk pazarı Meditasyon ve Ses Banyosu alanı açıyorum. Kişi sayısı sınırlı olduğundan kayıt yaptırmak gerekiyor. Bana Billur Kurt instagram sayfasından ya da www.billurkurt.com adresinden ulaşabilirler, sergiyi ziyaret edebilirler.