Okuma süresi: 2 dakika

Son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de vegan sporcuları, başarılarını daha sık duymaya başladık. Vegan beslenme hakkındaki mitlere karşı iyi bir cevap verdikleri için bu sporcuların haberlerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

En son Wimbedon’u 4. kez kazanan Vegan Tenis Sporcusu Novak Djokovic ile bir profesyonel sporcunun vegan beslenerek sportif performansın nasıl yerinde olabileceğini bir kez daha görmüş olduk. Djokoviç, başarısını veganizme, yogaya, meditasyona bağlıyor.

Türkiye’de de ekstrem,ekstrem olmayan spor yapan veganlar var. Örneğin; Bisiklet Sporcusu Berk Okyay, 29 Temmuz’da başlayacak zorlu bisiklet yarışı Transcontinental’de yarışacak.

Peki, Transcontinental (TRC) nasıl bir yarış?

Avrupa’nın Batı’dan Doğu’ya geçildiği, günlerce süren 4000 kilometreyi dere tepe, Alpler, soğuk sıcak demeden geçilen gerçek bir dayanıklılık sınavı. Hayat gibi işte!

Geçen yıl Avustralya’da bu yarış benzeri bir yarışın şampiyonu da yine vegan bir bisiklet sporcusu olan Abdullah Zeinab’mış.

Berk, bu yarışı bu yıl 3. kez yarışacak. Geçen hafta Açık Radyo’da her çarşamba 14.00’da hazırlayıp sunduğum Vegan Sağlık Programı’na konuğum oldu. Yarışa nasıl hazırlandığını, beslenmesini nasıl düzenlediğini konuştuk.

Kısa kısa Berk Okyay hakkında merak edilenler:

  • 2 yıldır vegan besleniyor.
  • Ekstrem bir sporcu olarak besin takviyeleri kullanmıyor.
  • Eşi de vegan yaşıyor.
  • Bisiklet en büyük tutkularından biri.

Berk’i desteklemek isterseniz: https://www.gofundme.com/gy92xa-tcr

Daha fazlası için Vegan Sağlık programının tekrarı:

https://archive.org/details/vegan_18.07.2018

Vegan Sağlık Programı hakkında: http://acikradyo.com.tr/program/vegan-saglik
vegandiyetisyen.com