Okuma süresi: 2 dakika

Dünya üzerinde, enfeksiyonları önleyebilme ve onlarla savaşabilme özelliğine sahip, isteğe bağlı ve ayrıca ambalajlama gerektirmeyen, göreceli olarak ucuz denebilecek şaşırtıcı bir besin kaynağı mevcut. Bu besin kaynağı ‘sürdürülebilirlik’ hayallerinin gerçekleşmesini de sağlayabilme özelliğine sahip. Sizi anne sütü ile tanıştırayım!

Yıllardır yapılan bilimsel çalışmalar defalarca anne sütünün bebekler için en sağlıklı seçenek olduğunu vurguladı. Öte yandan, temiz suya erişim olanaklarının kısıtlı olduğu ülkeler de formül süt üreten şirketlerin reklam kampanyalarını durdurmak için teşvik edilmeye başlandı. Donald Trump’ın gelişine kadar…

Hükümetler Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘emzirmeyi koruma, teşvik etme ve destekleme’ çözüm önerisi için politikalar uygulamaya çalışırken, Trump ise başarısız bir yoldan bunun tersini denedi. Emzirme politik bir mesele olmaya devam ediyor. Çünkü en azından Trump’ın göreve başlamak için gerçekleştirmiş olduğu törende sponsoru olan şirketlerden biri olan ve 70 milyon dolarlık bebek maması pazarında önemli bir figür olan Abbott Laboratories gibi firmalar kâr kaybedebilirler.

Trump yönetimi, uzmanların açıkladığı sonuçları farklı yansıtabilmek için çaba sarf etti. Bunun başarısızlığa uğradığı kanıtlandığında ise, New York Times tehditlere dönüştüğünü rapor etti. Ekvador, bu ayrışmanın çözülmemesi halinde, askeri yardımın çekilip sert önlemlerin alınabileceği yönünde uyardı.

Kolonizasyon sona ererken, neo-emperyalizm gelişir. Amerika çekinmeden zayıf devletleri, bebeklerini riske atmak anlamına gelse bile piyasalarına erişim izni vermeleri için diplomatik gücünü kullanarak zorlamaya başladı. Lancet’in açıklamış olduğu rakamlara göre emzirme yoluyla 2016 yılında 823.000 çocuk ve 20.000 anne ölümünün -ayrıca 300 milyar doların- kurtarılabilme ihtimalinin varlığı ortaya çıktı.

İnsanların yaşamından önce faydayı ön planda tutmak mottosu eğer kurban edilen kendileri değilse herkes için basit bir slogandır. Yoksullaştırılmış ve zayıflatılmış ülkeler en büyük risk grubunu oluşturuyor. Daha gelişmiş ve zengin ülkelerdeki halk sağlığı girişimleri kadınlara, çocuklarının gelişimi için bedenlerinin tek başına yeterli olduğunu söylemektedir. Mücadelemiz, yalnızca cinsel objeler olarak değerlendirilen memelerin kamunun iki yüzlü aşağılaması ve hor görmesi olmadan her yerde emzirmek için temel özgürlüğe sahip olabilmesine yöneliktir. Trump’ın bu haftaki girişimi bize emzirmenin başka nedenlerle de politik olabileceğini bir yandan hatırlatıyor. Bu örnek, neo-emperyalizmin daha fakir ülkelerin özerkliğini kontrol etme yolunda bir ışık yakar ve bunun bedelini ödeyenlerin genelde kadın ve çocuklar olduğunu gösterir.

Kaynak: The Guardian