Şiddetli bir deprem ve ardından gelen tsunami ile Doğu Japonya, dört yıl önce yerle bir olmuştu. Okyanusun yanındaki Minamisanriku‘nun Honshu Island şehrinin bütün renkleri kaybolmuştu.

Bununla birlikte yıllar içinde bu şehir kaybolan renklerini geri kazandı. Su altı fotoğrafçısı Nagaaki Sato, 2011 faciasından beri Minamisanrikucho şehri kıyısındaki suları belgeledi. Fotoğraflar kesinlikle insanı hayrete düşürüyor.

Nagaaki Sato, Japonya, Tsunami
Fotoğraf: Nagaaki Sato, 2011

Tsunami öncesinde Sato, Minamisanriku’da bir dalış dükkanı işletiyordu. Dükkanı, dev dalgalar nedeniyle yok oldu fakat Hakodate’te yeni bir dalış dükkanı açtı.

Dört yıl geçti. Doğa, yeniden türemek ve yeniden büyümek için büyük çaba gösteriyor. Sato, “Felaketi atlatan insanlardan biri olarak, artık kendimi okyanusa dahil etmek istiyorum ve fotoğraf çekmeye devam edeceğim. Bu şekilde mümkün olduğunca çok insana bu harikalığı gösterebilirim” diye duygularını ifade ediyor.

Nagaaki Sato, Japonya, Tsunami
Fotoğraf: Nagaaki Sato, 2012

Deprem ve tsunami sadece Doğu Japonya’yı yok etmedi, aynı zamanda okyanusun içerisindeki ve çevresindeki ekosistemi de yok etti. Okyanus içindeki enkazlar, Doğu Japonya’nın deniz yaşamını önemli oranda değiştirdi. Fakat Sato, okyanus yaşamının görünür bir şekilde kendini yeniden tamamladığını söylüyor.

Kaya yüzeylerine tutunan pullu solucan salyangozları, istiridyeler, deniz ananası ve diğer yaratıklar her geçen gün artış gösteriyor. Tsunami öncesi orada bulunan türler yeniden görülmeye başlanmış, bu da popülasyonlarının eski hızıyla artış göstermeye başladığı anlamına geliyor. 

Nagaaki Sato, Japonya, Tsunami
Fotoğraf: Nagaaki Sato, 2012

Kaynak: The Huffington Post