Ana SayfaEkolojiDoğaTsunami sonrası ekosistemin yeniden dirilişi

Tsunami sonrası ekosistemin yeniden dirilişi

-

Şiddetli bir deprem ve ardından gelen tsunami ile Doğu Japonya, dört yıl önce yerle bir olmuştu. Okyanusun yanındaki Minamisanriku‘nun Honshu Island şehrinin bütün renkleri kaybolmuştu.

Bununla birlikte yıllar içinde bu şehir kaybolan renklerini geri kazandı. Su altı fotoğrafçısı Nagaaki Sato, 2011 faciasından beri Minamisanrikucho şehri kıyısındaki suları belgeledi. Fotoğraflar kesinlikle insanı hayrete düşürüyor.

Nagaaki Sato, Japonya, Tsunami
Fotoğraf: Nagaaki Sato, 2011

Tsunami öncesinde Sato, Minamisanriku’da bir dalış dükkanı işletiyordu. Dükkanı, dev dalgalar nedeniyle yok oldu fakat Hakodate’te yeni bir dalış dükkanı açtı.

Dört yıl geçti. Doğa, yeniden türemek ve yeniden büyümek için büyük çaba gösteriyor. Sato, “Felaketi atlatan insanlardan biri olarak, artık kendimi okyanusa dahil etmek istiyorum ve fotoğraf çekmeye devam edeceğim. Bu şekilde mümkün olduğunca çok insana bu harikalığı gösterebilirim” diye duygularını ifade ediyor.

Nagaaki Sato, Japonya, Tsunami
Fotoğraf: Nagaaki Sato, 2012

Deprem ve tsunami sadece Doğu Japonya’yı yok etmedi, aynı zamanda okyanusun içerisindeki ve çevresindeki ekosistemi de yok etti. Okyanus içindeki enkazlar, Doğu Japonya’nın deniz yaşamını önemli oranda değiştirdi. Fakat Sato, okyanus yaşamının görünür bir şekilde kendini yeniden tamamladığını söylüyor.

Kaya yüzeylerine tutunan pullu solucan salyangozları, istiridyeler, deniz ananası ve diğer yaratıklar her geçen gün artış gösteriyor. Tsunami öncesi orada bulunan türler yeniden görülmeye başlanmış, bu da popülasyonlarının eski hızıyla artış göstermeye başladığı anlamına geliyor. 

Nagaaki Sato, Japonya, Tsunami
Fotoğraf: Nagaaki Sato, 2012

Kaynak: The Huffington Post

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol