“Kadınların Sineması, Kadınların Direnişi, Direnişin Sineması” 13. kez perdede. “Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali” kadını duyurmaya şehrinize geliyor!

14 Mart Cumartesi günü İstanbul’da İstanbul Modern, Rampa Tiyatro ve Pera Müzesi’nde başlayan festival, tüm hızıyla geziyor. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen kadın festivali 28 Mart itibarıyla Denizli’de olacak. Sadece kadın yönetmenlerin filmleriyle sırası ile Muğla, Diyarbakır, Adana ve İzmir’de de izleyici ile buluşacak.

Her yıl Türkiye’nin dört bir yanını dolaşan festival, sinemada, medyada ve nihayet bütün alanlarda süren cinsiyetçi ayrımcılığın, erkek şiddetinin karşısında mor çiçekler açıyor. Festival, 25 ülkeden 60’dan fazla filmi, izleyici ile buluşturmanın yanında, atölyeler, forumlar ve yönetmenlerin katılacağı söyleşiler de gerçekleşecek. Festival sonunda ise her yıl olduğu gibi Altın Bamya Ödülleri dağıtılacak.

Altın Bamya Ödülleri nedir?

Altın Bamya Ödülleri, Filmmor’un bir projesidir. Türkiye sinemasındaki cinsiyetçi tavrı ortadan kaldırmaya yönelik bir güzel hareket olan bu ödüller, gizli/açık kadın düşmanlığı barındıran, kadını indirgeyen rollerde kullanan, homofobik ve cinsiyetçi bir yaklaşım içerisinde olan kişilere, senaryolara, oyunculara ve yönetmenlere verilir.

[iframe src=”https://www.youtube.com/embed/fq2x7KscLJA” width=”100%” height=”400″]

2003 yılından bu yana var olan Filmmor, kadınlarla kadınlar için sinema yaparak, itiraz ederek ve üreterek düşlediğimiz yaşama yaklaştırıyor bizi. Festivalin geliri Şengal ve Kobane kamplarındaki kadınlara ve çocuklara aktarılacak.

13.festival_afi

Festival, geçtiğimiz günlerde Beyoğlu’nda, zabıta ile trajikomik anlar yaşamıştı. Bakanlığın izni ile yapılan festivale dalan zabıtanın “Bizim işimizi yaptırmıyorlar” diyerek, gelen polise kadınları şikayet etmeye çalışmalarının hemen ardından Filmmor’un tasarladığı afiş sosyal medyada çok konuşuldu.

page_beyoglu-zabitasi-filmmor-film-festivalini-basti_280005102
Filmmor’un Beyoğlu’nda yaşanan olay sonrası tasarladığı afiş.

Gülünç baskına, Cezayirli yönetmen Nassima Guessoum’un, ”Türkiye’ye hoşgeldiniz” yorumu ise oldukça doğru bir tespit olduğunu gözler önüne serdi.

Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali: Web Sitesi
Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin Facebook sayfasına gitmek için tıklayınız.