‘Türk Akımı’ adı verilen Rus doğal gaz hattının inşası için kadim Istranca Ormanlarının ortasında katliam yapılmasına karşı yarın, 22 Haziran Cuma, saat 12.30’da Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi önünde yaşam savunucuları basın açıklaması yapacak.

 

Adı ‘Türk Akımı’ olan ama Rusya’nın yıllık 750 milyon dolar kâr edeceği “Türk Akımı” doğal gaz boru hattı projesi için Trakya’nın Kuzey Ormanları, kadim ve benzersiz Istrancalar katlediliyor!

Geçtiğimiz ay içinde, katil proje 3. köprünün bağlantı yollarını aratmayacak sekilde, 700 dönümlük orman alanı acımasızca katledildi. Katliamı kamuoyuna duyurmak icin yapılan haberlerse utanmazca sansürlendi. Eğer bu mega katil projeyi durduramazsak Istrancalar boydan boya 30 km boyunca ortadan yarılarak sayısız canlıyı barındıran milyonlarca ağaç daha katledilecek. Kuzey Ormanları ekosistemi ve bölgedeki yaban hayatı dikenli tellerle ikiye ayrılarak parçalanacak.

Türkiye’nin benzersiz ve yerine konması imkansız doğal değerlerinin, binlerce yılda zor oluşan ekosistemlerin yok edilip, enerji ve inşaat devlerine peşkeş çekilmesine yeter! Geleceğimizin yok edilmesine, nefesimizin kesilmesine, halkın cebinden şirketleri zengin edilmesine Hayır diyoruz!

Istrancalar’i yok edecek, sayısız endemik hayvan ve bitki türünün sonunu getirecek, Kuzey Ormanları köylülerini yaşamdan koparacak bu katil projeye, politik çıkarlar uğruna girişilen bu doğa düsmanlığına hayır demek üzere buluşuyoruz!

Tüm yaşam savunucularını 22 Haziran Cuma, saat 12.30’da Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi önünde yapılacak basın açıklamasına bekliyoruz!


Dayanışmayla…