Ana SayfaYaşamKadınTürkiye cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldı: 145 ülke arasında 130'uncu sırada

Türkiye cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldı: 145 ülke arasında 130’uncu sırada

-

Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) 2015 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu yayınlandı. Türkiye 145 ülke içinde 130’uncu sırada bulunuyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun geçtiğimiz günlerde yayınladığı rapora göre, Türkiye cinsiyet eşitliği konusunda pek çok alanda sınıfta kaldı. Bianet’in haberine göre, küresel çapta cinsiyet eşitliğinin sağlanması için tam 118 yıl geçmesi gerekiyor.

Toplumsal cinsiyet alanında başı çeken ülkeler sırasıyla İzlanda, Norveç, Finlandiya, İsveç, İrlanda, Ruanda, Filipinler, İsviçre, Slovenya ve Yeni Zelanda. Sıranın sonunda ise Yemen, Pakistan ve Suriye bulunuyor.

(Görsel: Hürriyet Daily News)
(Görsel: Hürriyet Daily News)

Raporda yer alan en dikkat çekici parametrelerden bir tanesi, bir kadının kazandığı 1 ABD dolarına karşılık, aynı işi yapan erkeğin 2,54 ABD doları kazanması. 

Türkiye eğitimde cinsiyet eşitliği konusunda da oldukça gerilerde bulunuyor. Raporun belirttiğine göre, Türkiye’de kadınların okuryazarlık oranı incelendiğinde, küresel çaptaki sıralaması 105’inci sırada.

İş gücüne katılımda kadınların oranına bakıldığında da durum oldukça yüz kızartıcı. Kadınların yüzde 32,20’si iş gücüne katılım gösterirken bu oran erkeklerde yüzde 75,60. Türkiye bu oranlar ile 145 ülke içinde 131’inci sırada bulunuyor.

Tüm ülkelerin bu alanda ilerleme oranlarının da hesaplandığı raporda, Türkiye, 2006 yılından bu yana 0,039 oranında ilerleme kaydedebildi.

Editör Notu: Yayınlanan rapor sadece kadın-erkek cinsiyetleri üzerinden hesaplanmıştır. LGBTİ bireylere raporda yer verilmemiştir.

Hazırlayan :Burak Avşar

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol