Okuma süresi: 4 dakika

2015’in ilk yedi ayı dolmadan, erkeklerin öldürdüğü kadın sayısı 158 oldu. Taciz, tecavüz ve iyi hâl haberleri ise karşımıza çıkmayı “artarak” sürdürüyor. Türkiye her geçen gün iyice güvenliksiz bir yere dönüşüyor, elimiz kana bulanıyor, vicdanlar kararıyor. Adalet ise hâlâ kayıp: Aranıyor!

Diyarbakır’da felçli ve görme engelli 70 yaşındaki kadına tecavüz eden kişi “işi yarım kaldığı” için ve iyi hâl gerekçeleri ile adeta ödüllendirildi. “PKK yapmıştır” diyerek devlet erkine ve onun adaletine şirin görünmeye çalışan şahıs başarılı oldu. Tecavüz zanlısı 13,5 yıl ile yargılanırken “suçun teşebbüste kalması” ve “iyi hâl” gerekçeleriyle yalnızca 8 ay 4 gün ceza aldı. Kadının ise ruh ve beden sağlığının bozulduğu belirlendi. 

(Fotoğraf: Burhan Özbilici/AP Photo)
(Fotoğraf: Burhan Özbilici/AP Photo)

Zonguldak’dan da kötü haber var. 5 yaşında çocuğa cinsel istismar suçu ile yargılanan sanık “Oruçluydum” diyerek cezai indirimi “resmen” hak etti! 5 yaşındaki çocuğun ruh ve beden salığı, gelecek yaşantısına bu olayın yüksek ihtimal yansımaları ve şahsın aynı fiili bir başkasında tekrar uygulama ihtimalinin göz, kulak ve tüm duyu organlarının arkasına itilmesi adaletin tecellisini anlamayı iyice zorlaştırıyor.

Tecavüze sessiz adalet, mağdura kızgın aile ve serbest suçlular!

Kırıkkale’de iki kişinin tecavüzüne uğrayan 25 yaşındaki G.Ç. ailesinin kendisine tecavüze uğradığı için kızdığını söyledi. Tecavüzcüler kadının iç çamaşırları söz konusu alanda bulunamadığı için serbest bırakıldı.

(Fotoğraf: Bülent Kılıç/AFP)
(Fotoğraf: Bülent Kılıç/AFP)

Kırıkkale’de annen hastalandı diyerek ormanlık alana götürdükleri G.Ç.’ye 3 saat süresince tecavüz eden, ölüm tehditleri savuran ve onu arabadan atan “insanlar” mı daha kötü, yoksa tecavüze uğradığı için onu artık istemeyen aile mi, pislikleri deşifre etmeyen mahalle sakinleri mi? Darp ve tecavüz raporuna rağmen iç çamaşırı bulunamadı diye tecavüzcüleri serbest bırakan adalet mi daha kabus, yoksa kadının aklına gelen, ona “sus payı” veren “Özgecan vahşeti” mi?

Din ve gelenek adına katledişler de sürüyor!

Bartın Ulugeçitambarcı Köyü’nün 52 yaşındaki imamı A.K. camide açılan Kuran kursuna katılan üç kız çocuğunu elle taciz ettiği gerekçesiyle tutuklandı. İmam suçlamaları kabul etmezken emsal davaların fail lehine olduğunu belirtmekte de fayda var. Dinin alet edildiği bir taciz, fail bir dini önder, mağdur ise çocuklar. Karar az çok belli oluyor…

Geçtiğimiz yıl cesedi Şanlıurfa’da bir kuyuda bulunan 19 yaşındaki Hatice Göv’ün önce kuzeninin tecavüzüne uğradığı ve sonra da öldürüldüğü belirlendi. Cinayetin ardından bir yıl geçti, otopsi sonuçlarının aydınlanması ile birlikte yakalanan kişi ve cinayeti saklayan diğer üç kuzen ağırlaştırılmış müebbet istemi ile yargılanacak. Evlilik dışı ilişkiden hamile kaldığı gerekçesiyle töre adına öldürülen Göv’ün olayı ortaya çıkaran annesi koruma altına alındı. Göv öldü, katiller töre indirimi alacak, annenin ise can güveliği tehlikede.

Her zaman vahşeti hak eden biri olmak zorunda mı?

Tecavüz sadece insan değil hayvanlara da adaletsizliği öğretiyor. Erkekler hayvanlara da tecavüz ediyor ve bu sapıklığın cezasını en çok 500 Türk Lirası ile ödeyebiliyorlar. Ayrıca “ünlü”, seksi veya gösterişli görünen insanlar tecavüze uğradığında davalar bitmek bilmiyor, mağdur iyice mağdurlaşırken suçlu da aynı oranda aklanıyor, pisliklerinden. 

Oyuncu Gamze Özçelik’e tecavüz eden Gökhan Demirkol 11 yıldır süren dava sonucunda 8 yıl 9 ay ceza aldı. Yargıtayın yıllardır bozduğu, hakimin iyi hâlden düşürdüğü ceza 11 yılın sonunda geldi. Özçelik yılların içinde pek çok saygısız, yersiz ve gereksiz yorumuna maruz kaldı herkesin. Yine kadına yönelik şiddet, tecavüz, sapkınlık, iyi hâl ve “ilişkisi varmış” zırvaları.

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yaşayan Avukat Dilruba Uslu Koyuncu, baktığı Cemile isimli köpeğe 35-40 yaşlarındaki bir kişinin tecavüz ettiğini belirterek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bir gün boyunca kayıp olan köpeğin sekerek ve kanlar içinde geldiğini gören Koyuncu, veterinerin “hayvanın genital bölgesinde yırtık olduğunu, tecavüz edildiğini” raporlaması üzerine polise başvurdu. Koyuncu, sitedeki güvenlik kamerasını inceleyince tanımadığı bir kişinin sevme bahanesi ile köpeğe yanaşıp daha sonra iple bağlayarak çıkardığını gördü. Koyuncu, polise şikayette bulundu. 

Vekillere gözlük, hak odaklı yasalara özgürlük!

Türkiye’de 2015’in ilk altı ayında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 158! Bu çok vahim rakamlar; adaletin yokluğunu, katillerin ise nasıl onure olduğunun bir acı portresini çiziyor.

Kadınlar, çocuklar ve hayvanlar mütemadiyen şiddet görüyor. Tabular, özellikle hakkında çok konuşanların hiç uygulamadığı ahlâk kuralları ve asla tecelli etmeyen adalet katilleri korumaya, korudukça katil olmaya devam ediyor. Erkeklerin pervasızca işlediği tecavüz ve cinayet suçlarının engellenmesi için bir önceki aşama yani kadına yönelik şiddetin cezalandırılması gerekliyken onlar adalet tarafından ödüllendiriliyorlar. İyi hâl, tahrik ve benzeri indirimler ile kısa zaman içinde belki de cezasızca aramıza karışıyorlar. Bu insanlar komşumuz, akrabamız, tanıdığımız veya bir yabancı olabiliyor. 

(Görsel: Washington Post)
(Görsel: Washington Post)

Adaletin erkek olmasından ötürü cezasız kalan kara lekelerin önüne set olma sırası şimdi vekillerde. Gerekli yasalar çıkarılmadığı takdirde kadınlar, çocuklar ve hayvanlara zulüm devam edecek. Caydırıcı ceza, aklanmayan hata ve tam tedbirler sayesinde erklerin zulmü de sona erecek!

Özgecan Yasası mecliste. Kadınlar için umudumuz tahrik ve cezasızlığı teoride de pratikte de reddeden yasaya can verilmesi. Milletin vekillerinin adalet duygularının henüz körelmemiş, çıkarlarının çirkinleşmemiş hissi. Akla yatan, türcü olmayan, çıkarlara seslenmeyen bir hayvan yasası ve buna uymanın içgüdüsel mutluluğunun farkında bireyleri yetiştiren bir sistem…

Kaynak: Radikal, İMC TV, Milliyet, Cumhuriyet
Başlık Görseli: Ozan Köse/Getty Images