Ana SayfaGüncelTürkiye'de bir ilk: Çamlıhemşin'deki köye Lazca ismi iade edildi

Türkiye’de bir ilk: Çamlıhemşin’deki köye Lazca ismi iade edildi

-

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde yer alan Murat Köyü’nün ismi, Lazca eski ismi Komilo ile değiştirildi. Türkiye’de ilk defa bir köye Lazca ismi iade edilmiş oldu.

Murat Köyü sakinleri tarafından köyün isminin değişmesi için İçişleri Bakanlığı’na yapılan başvuru onaylandı. Köyün ismi Lazca eski ismi olan Komilo ile değiştirildi. Komilo Lazca’da “tanrıça” anlamına geliyor.

Çamlıhemşin Murat Köyü

Bianet‘in haberine göre Çamlıhemşin’e 3 kilometre uzaklıktaki Murat Köyü’nün nüfusu 600 kişi. Geçtiğimiz yıl imza toplayan köy sakinleri, köyün isminin değişmesi için İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. Seçmen sayısı 200 olan köyde 140 kişi bu değişikliği isteyince köyün ismi değiştirildi.

Yeni ismiyle Komilo olan köyün muhtarı Lütfü Sezgin “Köyümüzün adı Lazca ’Komilo’ olarak biliniyordu. Başvurumuzla resmen bu adı almış olduk. Komilo Lazca’da Tanrıça anlamına geliyor” dedi.

Daha önce de ilk kez bir köye Süryanice ismi iade edilmişti

Bu yılın başlarında isim iadesi konusunda yine bir ilk yaşanmıştı. Mardin’e bağlı Midyat ilçesindeki Alagöz mahallesinin ismi Süryanice eski adı olan Bethkustan ile değiştirilmişti.

SONY DSC

Köydeki Akad Derneği’nin sekreteri Adem Coşkun Alagöz mahallesine her zaman Bethkustan dendiğini belirtmiş, devletin onayıyla ismin resmiyet kazandığını söylemişti.

Hazırlayan: Burak Avşar

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol