Okuma süresi: < 1 dakika

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde yer alan Murat Köyü’nün ismi, Lazca eski ismi Komilo ile değiştirildi. Türkiye’de ilk defa bir köye Lazca ismi iade edilmiş oldu.

Murat Köyü sakinleri tarafından köyün isminin değişmesi için İçişleri Bakanlığı’na yapılan başvuru onaylandı. Köyün ismi Lazca eski ismi olan Komilo ile değiştirildi. Komilo Lazca’da “tanrıça” anlamına geliyor.

Çamlıhemşin Murat Köyü

Bianet‘in haberine göre Çamlıhemşin’e 3 kilometre uzaklıktaki Murat Köyü’nün nüfusu 600 kişi. Geçtiğimiz yıl imza toplayan köy sakinleri, köyün isminin değişmesi için İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. Seçmen sayısı 200 olan köyde 140 kişi bu değişikliği isteyince köyün ismi değiştirildi.

Yeni ismiyle Komilo olan köyün muhtarı Lütfü Sezgin “Köyümüzün adı Lazca ’Komilo’ olarak biliniyordu. Başvurumuzla resmen bu adı almış olduk. Komilo Lazca’da Tanrıça anlamına geliyor” dedi.

Daha önce de ilk kez bir köye Süryanice ismi iade edilmişti

Bu yılın başlarında isim iadesi konusunda yine bir ilk yaşanmıştı. Mardin’e bağlı Midyat ilçesindeki Alagöz mahallesinin ismi Süryanice eski adı olan Bethkustan ile değiştirilmişti.

SONY DSC

Köydeki Akad Derneği’nin sekreteri Adem Coşkun Alagöz mahallesine her zaman Bethkustan dendiğini belirtmiş, devletin onayıyla ismin resmiyet kazandığını söylemişti.

Hazırlayan: Burak Avşar