Okuma süresi: 2 dakika

Otizm tanısı konmuş pek çok insan için insanlarla konuşma ya da sosyal etkileşim konusunda zorluk yaşayabiliyor. 5 yaşındaki Iris Grace ise kendini ifade etmenin bir yolu olarak geçen sene resim çizmeye başladı.

Grace’in resimleri şimdiden dünya çapında ilgi görüyor. İngiltere’de ailesi ve kedi dostu Thula ile yaşayan genç sanatçı, büyüleyici renkler ve yapılarla harika işler çıkarıyor. Resimleri satın alan insanlar, Grace’in kullandığı renkleri Monet’in yatıştırıcı renkleriyle karşılaştırıyorlar.

Küçük ressamın annesi Arabella Carter-Johnson, Grace’in her resmine inanılmaz konsantre olmuş bir hâlde iki saatini ayırdığını söylüyor. “Her gün bazı sulu boyamalar uyduruyorum ve hangisini kullanacağına kendisi karar veriyor. Daha fazlasına ihtiyacı olduğunda söylüyor ve fincandan fincana  aktararak kendi renklerini oluşturuyor. Otizmi, onun yaşındaki herhangi bir çocukta daha önce görmediğim bir tarz yarattı. Renkleri, ve renklerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiği hakkında kendine özgü bir anlayışı var.”

Resim yapmak Grace için sadece bir ifade şekli ya da dünya ile bağlantı kurma yolu değil; aynı zamanda, sadece İngiltere’de 100 bin çocuğu etkileyen otizm hakkında da bilinç uyandırıyor. Iris’in annesi “Otizmli bir çocuğun annesiyseniz ve onunla etkileşime girmeye çalışıyorsanız, sürekli onların dünyalarına girmenin anahtarlarını arıyorsunuz. Benim için, Iris’in resme olan sevgisi çok kıymetli bir anahtar oldu” diyor.

Otizmli Iris resimde harikalar yaratıyor 5

Otizmli Iris resimde harikalar yaratıyor 6Otizmli Iris resimde harikalar yaratıyor 8Otizmli Iris resimde harikalar yaratıyor 7 Iris Grace 2

Kaynak: My Modern Met