Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıTürkiye'de kozmektik sektöründeki hayvan deneyleri yasaklanmamış!

Türkiye’de kozmektik sektöründeki hayvan deneyleri yasaklanmamış!

-

Kozmetik sektöründe hayvan deneyleri yapılmasının yasaklandığını duyurmuştuk. Ancak hayvan deneyleri Türkiye’de yasak değil. Hatta bu vahşeti yasaklayan ülkelerden gelip Türkiye’de hayvan deneyi yapan şirketler var. “Hayvan deneyleri yasaklandı” haberleri ile hayvan dostlarının susturulması amaçlandı ise de susmak bize yakışmaz. Göstermelik yasalara karşı yapmamız gerekenler neler? Hayvan deneyleri nelerde kullanılıyor? Neden desteklememeliyiz?

Türkiye’de güzel şeyler de oluyor, hayvan deneyleri yasaklandı diye sevinmiştik. Ancak Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nden Burak Özgüner BirGün Gazetesi’ne yaptığı açıklamada bunun yanlış anlaşıldığını söyledi. Özgüner, Avrupa’da hayvan deneyleri ile ilgili standartların yüksek olduğunu ancak Türkiye’de yeterli yasal çerçeve ve denetim olmadığı için başka şirketlerin kolayca Türkiye’de bu deneyleri yapabildiğini belirtti. Kozmetik yönetmeliğindeki değişikliğin sadece ürünlerin hayvanlar üzerinde denenip denenmediği ile ilgili etikette bilgi olacağını söyleyen Özgüner başka da bir kazanım olmadığını vurguladı. 

Kozmetik Hayvan Deneyleri

Göstermelik bu kanun değişikliği bir kez daha gösterdi ki, bireysel duyarlılığımızı artırmadan ve bunu kitlelere yaymadan hiçbir hayvanı işkenceli ölüm ve doğal ortam dışı berbat hayattan kurtaramayacağız. Kullandığımız makyaj ve bakım ürünleri, deterjanlar, ilaçlar ve başka temizlik ürünleri için her zaman başka bir seçeneğin mümkün olduğunu bilmeliyiz. Bu vahşete sessiz kalıp yasa çıkmasını beklerken vahşi insanlara para kazandırmayı sürdürmek değil elbette elimizden gelen. Hayvan deneyleri ile ilgili yasal iyileşmeyi beklerken duyarsız kalmamak bizi de hayvanları da daha mutlu kılacaktır. Her şeyi devletten beklememek gerek diyerek deneylere izin veren devletlere ve engellenmezlerse para için her şeyi yapacak bu şirketlere karşı bir duruş sergilemek öncelikli işimiz olmalı!

Peki nasıl olur da marketlerde satılan temizlik ve bakım ürünlerini kullanmadan bakımlı, temiz ve sağlıklı olabiliriz? Bugünlerde her yerde bir moda icabı organik ve alternatif terimlerini duyuyoruz. Oysa ki doğal nasıl alternatif diye adlandırılabilir? Doğal ürünleri kullanmayı bırakıp nasıl oldu da bunca kimyasalla hem kendimizi kanser, hem canlılara eziyet ettik?

Aslolan doğadır, doğanın yetişemeyeceği bir durum varsa şayet, ki olmadığına inanıyorum, o zaman kimyagerlerden yardım alabiliriz. Ancak günümüz şartlarında doğayı katletmeyi bıraktığımız an hepimiz çok güzel, çok bakımlı ve çok iyi varlıklara dönüşebiliriz. Nasıl mı? Buyrun doğadan birkaç öneri:

İlaç kullanmayı bırakın, ilacınız doğadan!

Öncelikle ilaç işini çözümlemek lazım. Neden ilaç içiyoruz? Çünkü sürekli hasta oluyoruz. Neden hasta oluyoruz? Çünkü çok sağlıksız bir hayatımız var. İlaçlar binlerce kimyasal madde ile hazırlanıyor. Bu kimyasalların insan üzerinde ne gibi etkileri olduğunu araştırmak için hayvanlar üzerinde test edilen ilaçlar önce o hayvanları öldürüyor. Açıkçası, hangi ilaç hangi şekilde daha acısız ve geç öldürüyorsa o ilaç deneyden geçiyor ve bizim kullanımımıza sunuluyor. 

Doğal Tıp 23

İlaç kullanmaktan bir an önce vazgeçmeliyiz. Bunun için fast food adlı pislik tüketime son vermeliyiz. Bu hem sağlığımız için, hem süren berbat ve ötesi tüketim çılgınlığının sona ermesi için hem de bütçemiz için fazlaca yararlı olacak. Doğadan beslendiğimiz zaman bir ekolojik zarar yaratmayacağımız gibi ilaca da ihtiyaç duymayacağız.

Sık karşılaşılan sorunlardan baş ağrısı, mide bulantısı, mide ağrısı, halsizliği örnek gösterecek olursak, bol su içmeniz, nane ve limon tüketmeniz ayrıca kuru meyveler çok işinize yarayacak. Yemek alışkanlıklarınıza da üç haftadır kullanılan kızartma yağında kızartılmış yiyecekleri çıkarırsanız bir oh çekebilirsiniz. 

Makyajsız da güzelsiniz!

Ancak pek tabii çoğumuz makyaj yapıyoruz. Makyaj yapmak için illaki kimyasal ve hayvanlara eziyet sebebi ürünleri kullanmak zorunda değiliz. Çok eskilerden kalan sürme içinde kimyasal, hayvansal bir madde bulunmamakla birlikte, herhangi bir deney süreci de yok. Gıda boyası ile de pek çeşitli makyaj malzemeleri üretmeniz mümkün. Üstelik tarçınlı bile yapabilirsiniz. Tarifler pek yakında! 

Meyvelerin mucizesi!

Çamaşır ve bulaşık yıkarken hiç sirkeyi denediniz mi? Üstelik sirke saçınıza yumuşatıcı, cildiniz için de temizleyici, tonik. Peeling mi istiyorsunuz? Neden biraz çilek püresini yüzünüze bulamayı denemiyosunuz?  Limonun harikalar yarattığını da unutmayalım. Hani lise yıllarında saçını jöle yerine limon ile yapan o delikanlılar var ya, dalga geçtiğimiz? İşte o delikanlılar yaşlandıklarında intikam alacaklar, jöleli delikanlıların olmayan saçları ile. 

Eğer doğal ürünlere erişiminiz büyük şehirlerdeki yaşantılardan ve bu yapılaşmanın katlettiği çok binalı yaşamlardan dolayı engellenmiş durumda ise illa ki kimyasal kullanmak gerekli ise buyrun buradan öğrenecekleriniz var.

Hayvan deneyi yapan markalar:

Johnson & Johnson, Acuvue, Ambi, Aveeno, BandAid, Carefree, Clean & Clear, Johnson’s, K.Y., Listerine, Lubriderm, NEUTROGENA, PizBuin, Purell, Purpose, Reach, Rembrandt, ROC, Rogaine, Savlon, Shower to Shower, Skine ID, Stayfree (Kaynak: Turseng.com).

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol