Okuma süresi: 2 dakika

Kimyasal maddeler içeren kozmetik ürünlerden uzak durarak dudaklarınıza yeni bir görünüm kazandırmanız mümkün! Dudaklarınıza kendi yapacağınız organik vegan ruj ile canlı bir görünüm kazandırın! Bu ruja rengini pancar kökü tozu veriyor. Dışarıdan bakıldığında pas kırmızısı renginde görünse de dudaklarınıza sürdüğünüzde göz kamaştırıcı bir kırmızı tonu elde edeceksiniz!

İçindekiler:

• 1 yemek kaşığı organik illipe yağı (Borneo mumu) (1) ya da organik “adil ticaret” etiketli kakao yağı
• 4 çay kaşığı organik karnauba mumu (2)
• 2 yemek kaşığı organik “adil ticaret” etiketli avokado yağı
• 1 yemek kaşığı organik tatlı badem yağı
• 24-36 damla esansiyel (Aromatik) yağ (tercihinize göre)
• 5 damla E Vitamini
• 2 çay kaşığı organik pancar kökü tozu

Gerekli malzemeler:

• Kaşık
• Büyük Cam Ölçme Kabı
• Kapaklı plastik kaplar ya da krem tüpleri
• Cam damlalık ya da 3 ml’lik ölçekli plastik pipetler

Yapılışı:

Karnauba mumunu ve illipe yağını çay ve yemek kaşığı yardımıyla ölçün. Karnauba mumu kolayca parçalara ayrıldığından rahatlıkla ölçebilirsiniz. Illipe yağı oda sıcaklığında katı olduğundan ölçmek için rendeleyebilirsiniz. Daha sonra dört yemek kaşığı karnauba mumunu cam ölçme kabına koyun ve derecesi düşürülmüş mikrodalga fırında 1’er dakika arttırmak suretiyle eritin. Mumun yarısı eridiğinde, içine bir çay kaşığı illipe yağı ekleyin ve eritmeye devam edin. Dönüşümlü olarak ocakta benmari usulü de yapabilirsiniz.

vegan organik ruj

Mum ve yağ tamamen eriyince, avokado yağı ve tatlı badem yağını ölçerek miksere boşaltın. İyice karıştırın. Eğer gerekliyse mikrodalga fırında ekstradan 30 dakika daha bekletin ya da sıvı yağları miksere eklediğinizde eğer katılaşma oluyorsa yeniden eritin. Daha sonra, cam damlalıkla ya da pipetle tercih ettiğiniz bir esansiyel yağı ekleyin.

Son adım olarak karışımınıza kırmızı pancar kökü tozunu ekleyin. Hazırladığınız karışımı iyi bir şekilde karıştırmalısınız, aksi takdirde rujunuzda pancar tozu parçaları görülür. Tercihinize göre hazırladığınız karışımı tüplere ya da küçük kavanozlara koyabilirsiniz. Son olarak üzerini örtün ve soğumaya bırakın ve keyifle kullanın!

Editör Notu: Illipe oil, Borneo ormanlarında bulunan bir ağaç türünden elde ediliyor. IUCN’e göre, nesli tükenmekte olan bir ağaç türü. Bunun yerine alternatif bir malzeme kullanmayı deneyebilirsiniz.

(1) Illipe yağı, Kuzeydoğu Asya’da Borneo ormanlarında yetişen Shorea stenoptera bitkisinin fındıklarından elde edilen bir yağdır. Illipe yağı oleik, palmitik, sterik ve linoleik asitleri içermektedir. İçerik yönünden shea (karite) yağına benzemektedir. Yüksek bir erime noktasına sahip olduğu için kozmetik ürünlerinde çok tercih edilir.
(2) Karnauba mumu, Brezilya’nın kuzeydoğu eyaletlerinde yetişen ve hayat ağacı olarak da bilinen Karnauba (Copernica cerifera) palm ağacının yaprak, tomurcuk ve palm ağacı yapraklarını koruyan toz tabakasından elde edilmektedir. Yüksek bir erime noktasına sahip olan bu yağ, vegan kozmetik ürünlerinin önemli içeriklerindendir.