Okuma süresi: < 1 dakika

Çevre sağlığı konusunda örnek çalışmalar yürüten Kadıköy Belediyesi bu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Kadıköy Belediyesi yeşil yuva projesi, her yönüyle sağlıklı öğrenim ve öğretim mekânları, enerji tasarrufu, uygulamalı ve doğa dostu eğitimi amaçlıyor.

Sahrayıcedit Mahellesi’nde yapımı tamamlanan yuva; inşaatından iç teşrifatına, enerji ve su gibi temel altyapısına kadar bütünüyle çevreci bir tasarım ile yapıldı. Binada ısınma ve aydınlatma güneş panelleriyle sağlanıyor. Eğitim araç gereçlerinde doğal ürünler tercih edildi. Yeşil yuvada ayrıca yağmur suyu biriktirilerek bahçe sulama ve klozetlerde kullanılacak.

Beş adet sınıfa sahip olan yuvada iki sınıfta 3 yaş grubu, üç sınıfta 4-5 yaş grubu eğitim görecek. Yuvada bir adet de fen sınıfı mevcut.

Toplam 1.208 m² kapalı ve 1.633 m² açık alandan oluşan Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası’nın çeşitli meyve ve diğer yenebilir bitkilerden oluşturulan bahçesinde permakültür çalışmaların uygulanacağı alanlar da bulunuyor.

“Çocuklara hepimizin doğanın bir parçası olduğunu benimsetmek bizim görevimiz.”

Bahriye Üçok çocuk yuvasına ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu, “Çocuklara, dünyayı kirletmemeyi öğretmek ve doğayı tahrip etmeden yaşamayı, canlıların haklarını ve hepimizin doğanın bir parçası olduğunu benimsetmek bizim temel görevlerimizden biri. Bunu öğretmek için önce bizim örnek olmamız lazım” dedi.

Projenin bir başka özelliği ise ısıtma, soğutma gibi donatıların çalışması için harcanan enerjinin korunması ve çevreye zarar vermeden kendini yenileyen kaynakların kullanılması.

15 Ekim Cumartesi günü açılışı yapılan yuvaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Ekolojik binalar ile;

  • Yapım aşamasında çevre tahribatının en aza indirilmesi
  • Hafriyatta ortaya çıkan atık malzemelerin değerlendirilmesi
  • Temiz teknolojilerin kullanılması ve uygulanması için uygun ortam sağlanması
  • Yeşil çatı uygulamarıyla yağmur suyunun arındırılması
  • Doğal ışıktan yararlanma
  • İzolasyon sistemleriyle ısıtma-soğutma maliyetlerinin ve karbondioksit salınımının azaltılması
  • Güneş enerjisinden yararlanma gibi amaçlar hedefleniyor.