Okuma süresi: 6 dakika

Toprağın bütün kutsallığı içimizde, toplanıyoruz dört taraftan birer birer. Ormanlar dolusu kuş, köpek, ornitorenk; hep aynı yeryüzü şarkısı dilimizde, dileklerimiz heybemizde… Karıncalar çıkıyor, sular ısınıyor ve sen geliyorsun çiftliğe!

Çamların kokusu sinmiş üstüne.

Alabildiğine çim bir alanda yavru filler koşuyormuş gibi atıyor kalbin.

Hislerin gülümseten hisler. Sanki hiç değmemiş gibi betonlar kalbine, sanki kumsalların otopark olmamış gibi.

Tırnak uçlarından saç tellerine kadar bulandığın sevgi, seni saran asfaltlarda çiçekler açtırıyor.

Nasıl bir yüktür o sırtındaki? İnsanlığın utancı sanki. Ağırlığından mı eğiliverdin, yoksa öğrendiğin her gerçek mahçup mu etti seni?

Yusufcuk böcekleriyle kardeşliğin, ya ineklerle sohbetlerin?

Göklere değen ağaç dallarına, gün doğumu görmemiş tavuklara hayat isteyişinin sesi mi bu?

Ne güzel yürüyorsun sen!

Ne güzel yürüyüş bu!

Ne güzel geliyorsun öyle.

İyi ki geliyorsun festivale.

Türkiye’nin ilk vegan festivali ile buluşuyor heyecanlarımız. Daha önceden tanışıklıkları bol, ne çok karşılaşmışlar “başka bir dünya” düşlerinde! Aynı umutla bakmışlar kuşların kanatlarına ve aynı nefis çığlığı atacaklar, tutsaklıklar son bulduğunda.

11150891_1622538247979101_4077482852205612685_n
Erin Shelby Bun

13-14 Haziran tarihlerinde takvimlerin zincirlerini kıracağız; biz, sen ve birkaç tane daha biz. Kocaeli-Kartepe’de gerçekleşecek festivalimiz, süren sistemler boyunca durmadan sömürülen; tutsak edilen, yaşam alanlarından ayrı düşürülen, ailelerinden ayırılan ve öldürülen hayvanların ömürlerinin sonuna kadar özgürce yaşayabilecekleri bir alan olacak Kartepe F.A.R.M. Sanctuary 17″nin şerefine düzenlenecek.

“Kartepe F.A.R.M. Sanctuary 17” nedir?

Hayvan özgürlüğü hareketini ve veganlığı temel alan Kartepe F.A.R.M. Sanctuary 17, mal ve kaynak olarak görülen diğer hayvan dostlarımızın güven içinde ve huzurla yaşayabileceği bir koruma alanıdır.

Hartmut_Kiewert_Picknick-II-_2015_180x225cm_web

Türlerin özgürlüğü temasını, veganlar ve vegan olamayanlar arasındaki iletişimsizlikleri onarmak fikriyle yoğurduk; kollarınızı gezegenin tüm canlarına açtık. Karnist tahakkümcülüğün karasıyla boyanmış zihinleri minik kuzu beyazıyla boyamak yegâne dileğimiz olup, annemiz toprağın bizi doyuruşundaki kudrete minnetlerimizle sürdürülebilir tarımdan tutun, ekolojinin derinlerine kadar konuşacağız.

Tek pencereli bir mücadelenin adil olmadığı düşüncesiyle kulaç atan bizler, adalet yüzü görmemiş kadınlar olup, LGBTİ’nin gökkuşağı ile kuşanacağız.

VegFest’te neler var?

Her telden olmasa da çok telden çalıyoruz! Dahası sadece senin için değil, tüm yeryüzü için melodimiz.

Tüketimden daha çılgın: Değiştir Tokuştur!

Festivalimiz kanıksanan sakıncalı tüketim sistemlerinin, alışveriş alışkanlıklarının karşısında bir duruş sergilemekten onur duyar. Ham maddenin doğadan çalındığı ticari yapılaşmaları reddeder ve ihtiyaç duyulan ürünlerin temini için daha sürdürülebilir yollar önerir.

Festival alanına kurulacak takas pazarı, misafirler tarafından getirilecek her türlü ürünün para kullanılmadan el değiştirmesi hizmetini sunacaktır.

İhtiyacın olmayan, takas veya armağan etmek isteyeceğin eşyaları yanında getirmen harika olacaktır.

Doğanın kıyısında…
11201480_10152972876481748_12556856_o

Festivalin gerçekleşeceği alan olan Raw Gourmets İnternational Raw Culinary Art & Hospitality İnstitute okulları, geniş yeşil göğsü ve sevgi dolmuş taşmış havası ile seni bekliyor.

Özgür Perde

Multimedyanın uzun kolları, tüm gönüllere serin sularını yetiştirebilme marifeti ile göz kırpıyor öteden! Parmaklıklarını kırmış, duvarlarını yıkmış. Senin dünyanın yeni pencerelerini açmaya pek bir hevesli.

Festival süresince gösterimi devam edecek birbirinden başarılı belgesellerin ve algılarımızı gıdıklayacak Cowspiracy, Food INC, Blackfish gibi çeşitli filmlerin gösterimi olacaktır.

 Zincirsiz Kadrajlar

Around-the-Farm-June-29

Toplumsal bilinç tohumlarının çimlenmesine vesile olan deklanşör tıklarına saygı ile eğilirken; sözün unutulup gideceğini, görüntünün baki kalacak olduğunu ne de iyi biliyoruz. Farklı coğrafyalarda aynı sorunlara  tanıklık etmenin, gerçekleri belgelemenin ve yaratılan çarpıcı kompozisyonların önemini koltuğumuzun altına alırsak; karşımızdaki “bilmenin sorumluluğu” ile baş başa kalırız.

Festival alanında kurulacak “Zincirsiz Kadrajlar Açık Hava Sergisi” ile bilinçlerimize bir hareket gelecek! Festival tarihinden 1 hafta önceki 6 Haziran gününe kadar topladığımız  “hayvan, doğa, kadın ve cinsiyet özgürlüğü” temalı fotoğraflar VegFest’te gözlerimizi çelecek!

Sen de çektiğin fotoğrafları [email protected] adresine yollayarak, kuşu, kurdu, böceği toplanıp; hep bir ağızdan söylediğimiz şarkının sesi olabilirsin!

Şaman Ateşi Etrafında…

Filiz Ertürk ve Tiyatro Kybele tarafından hazırlanan “Kitlesel Dans Tiyatrosu” gösterisini duyup, içinden  8-10 kere “Bu festival kaçmaz” dediğini duyduk! Çırpındığımız düzenin sömürü üzerine inşa edilmiş olduğu farkındalığıyla, insanlar ve insan dışı hayvanlar arasındaki korkunç kopukluğun onarılması dileklerini tutuşturup ellerimize, dostlarımızın maruz kaldığı zulüm ve katliamların sesi olacaklar.

Evrende var olan her şeyin bir bütün olduğunu, sevginin, şefkatin ve hoşgörünün dünyayı değiştirebileceğini ve bunun için de insan olarak diğer varlıklardan koparılan özümüzü yeniden bulmamız gerektiğini vurgulayıp; gösteri sırasında bize, bu birleşime yönelme fırsatı sağlayacak,

“Gaia” ile yeniden birleşmenin bazı yöntemlerini sunacaklar.

Yoga

yoga-pose-istock_000005213985xlarge-2

Festival sırasında, deneyimli yoga eğitmenlerimizle gerçekleşecek huzuru gök yoga seansları için hazır mısın?

Patanjali’nin Asthanga (sekiz organlı) yogasını uygulamak üzere Özgür Tatar ve Kök Çakra (Muladhara) Canlandırma çalışması ile Nejla Ceylan Özveren RGI yoga stüdyosunda sizi beklerken; Fidan Çardak, Gülçin Akhan, Burçin Akhan ve çok daha fazla eğitmen enerji sistemlerinize dengeleyici dokunuşlar yapmak için VegFest’te olacak!

Sen de katılmayı planladığın yoga ve meditasyon seansları için mat getirmeyi unutma!

Bibliyoterapi Atölyesi

Uzman Psikolog İstem Göçer Keleş ile deneyimleyeceğimiz “Bibliyoterapi Atölyesi”, VegFest’in “İyi ki gelmişim”lerinden olacak!

book_of_nature_by_joosmesie-d4o8qc6

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Bibliyoterapi Nedir?

Bibliyoterapi “doğru zamanda, doğru bireyle, doğru kitabı buluşturmak” olarak ifade edilebilinir. Kitapların psikolojik danışma sürecinde kullanılması oldukça eski bir zamana dayanır. Bibliyoterapinin kullanım amacı kitaplar aracılığı ile, bireyin kendisini tanıyıp iç görü kazanabilmesine yardımcı olabilmektir. Bu yolla, insanın kendi kişiliğini tanıyabilmesine yardımcı olunarak, onun, gelişimine katkıda bulunulurken, aynı zamanda bu yolla, insanlar arasında farklı bir iletişim süreci de başlatılmış olur. Kitapta ki hikayeyle, uygulayıcının kişiliği arasında dinamik bir ilişki kurulması ile başlayan bu süreç üç evrede gerçekleşir.[/box]

Homo Sapiens ve İnsanlık Sanrısı

Yazar, şair ve çizer M. Çınar Ekiz “Homo Sapiens ve İnsanlık Sanrısı” adlı sunumuyla; uygarlık, beslenmenin kültür haline gelişi, hayvan özgürlüğü ve bütünsel özgürleşim konularına değinecek.

Güzellik Sektöründe Hayvanlar

Uzman Psikolog ve profesyonel koç (ECPC) Öykü Büyükdere ile dostlarımızın korkunç koşullarda, günlerce aralıksız acı çekiyor olduğu deneylerin kozmetik yönüne bir bakış atacağız.

Büyükdere, Türkiye’deki ilk cruelty-free kozmetik kanalı olan ”Pembe Defter”de paylaştığı, kolay alternatif yollar ile kirli ürünleri terk etme sırlarını ve kimsenin canının yanmadığı güzellik ipuçlarını VegFest’te anlatacak! Rehberliği ile ”Cruelty-free’deki siyah, beyaz ve gri bölgeler”i keşfedebileceğin ve evde yapabileceğin vegan kozmetik ürünlerinden konuşabileceğin sunum için festival seni bekliyor.

İnsan merkezciliğe Karşı Hayvan Özgürlüğü

“Etin Cinsel Politikası: Feminist-Vejetaryen Eleştirel Kuram” kitabının çevirmenlerinden Güray Tezcan, “İnsanmerkezciliğe Karşı Hayvan Özgürlüğü” adlı sunumuyla, türcülüğün ırkçılık, cinsiyetçilik ve militarizmle bağlarına değinecek, modern batının yalnızca hayvan değil bütün ötekileştirilmişlerin sömürülmesi üzerine kurulduğunu anlatacak bizlere. Hayvan özgürlüğünün günümüzdeki bazı pratiklerine yer vereceği sunumunu, sabırsızlık ile beklediğini çok derinden hissediyoruz.

Bizim Hikayemiz!

Aynı dertlerin muzdaripleri ve aynı dertlerin müzdaripi olmayanlar; aynı çimlere farklı minderlerle oturup, hikayelerimizden bahsedeceğiz. Veganlar/vejetaryenlar, vegan/vejetaryen oldukları sürede yaşadıkları sıkıntıları, veganlığın/vejetaryenliğin avantajlarını paylaşırken; vegan/vejetaryen olmayanlar ise ön yargılarını ve çekincelerini paylaşacak. Çok sesli, bol anlayışlı hikaye paylaşım atölyesi sonunda, iletişimlerimizin kırıklıkları kaybolacak!

Vegan Sağlık

Vegan beslenmenin bir güzel yanı ise sağlıklı olmak için bir cana kıymamız gerekliliği üzerine söylenen yalanların ötesini görebiliyor olmamızdır. Sen vegan ya da vegan olmayarak geldiğin Vegfest’te vücudunun yararına çok şey öğreneceksin!

Vegan tıp doktorlarimizdan, Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu, “Vegan Beslenenlere Vitamin ve Destek Ürünleri Gerekli mi?” adli sunumuyla akılları bol karıştıran meselelere inerken, Türkiye’nin en iyi bilinen vegan doktoru, kalp ve iç hastalıkları uzmanı, yazar Dr. Murat Kınıkoglu, “Vegan Beslenme ve Saglik” adlı sunumuyla festivalimize katılacak.

Müzik

Feras Arafa, Nilay Tezsay, Buket Coşkuner ve çok daha fazlası VegFest’te.

Tüm tuğlaları gönüllü koyulan festivalde müzik yapmak istersen bize ulaş!

Yemek

1614543_578219188939819_1342429462_o (1)

Raw Gourmets İnternational Raw Culinary Art & Hospitality İnstitute okullarından Çiğ Beslenme Uzmanı Şef Mehmet Ak ve ekibi, festival boyunca lezzet ve sağlık dolu parmaklarından çıkan çiğ vegan yemekleri sana sunacaklar. Ayrıca katılıma açık standlarda konuklar tarafından getirilecek vegan tatlar ücretsiz bir şekilde paylaşılacak!

Sen de yaptığın yemekleri festival alanına getirebilirsin.

Tamamen ücretsiz festivalde konaklamak için en sevdiğini bildiğimiz çadırlı geceleri seçtik. İki gün sürecek festivalde, çiftliğin uzun çimenleri arasında uyan!

Ekoloji ve Veganlık, Şaman Erk Hayvanını bulma yolculuğu ve çok daha fazlası için Vegfeste!

Dip Not: Görüşmeler devam etmekte olup yukarıdaki program taslaktır. Senin inisiyatifinle son halini alacaktır. Etkinliği geliştirmek ve çeşitlendirmek istersen bizimle temasa geçebilirsin.

Dip Not 2: Heyecan ve dört gözle beklediğimiz VegFest Türkiye için gönüllülere ihtiyacımız var! Alanın düzenlenmesi için festivalden birkaç gün önce alana gelebilir, hazırlık aşamalarında bize yardım edebilirsin.

İrtibat için bilgilerimiz:

www.vegfestturkey.org
[email protected]
Facebook

Festival; fikir sahibi Hilal Öz Can, Burak Avşar (Gaia Dergi), Beril Tezel (Gaia Dergi), Mehmet Ak (Raw Gourmets İnternational Raw Culinary Art & Hospitality İnstitute okulları), M. Çınar Ekiz, ve birçok gönüllü ile organize edilmekte olup, hayvan özgürlüğü, dünya ve insan sağlığı temennileri ile geliştirilmektedir.

afiş

 

Adres: Arslanbey Mahallesi, Cuhadar Caddesi, Ayazma Sokak No. 96 Kartepe/Kocaeli/Türkiye
Tarih: 13-14 Haziran