Ana SayfaKültür & SanatÜnlü graffiti sanatçısı Banksy'nin gerçek kimliği ortaya çıktı mı?

Ünlü graffiti sanatçısı Banksy’nin gerçek kimliği ortaya çıktı mı?

-

Ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin gerçek kimliği hakkındaki söylentiler tüm dünyada dolaşmaya devam ediyor. Ancak Banksy kariyerinin başından beri kimliğini gizli tutmayı sürdürüyor ve öyle görünüyor ki, o buna devam etmeyi sürdürdükçe söylentiler de devam edecek. 

Journal of Spatial Science dergisinden bir grup bilim insanı, seri katilleri yakalamak için kullanılan bir yöntemle, Banksy’nin eserlerinin bulunduğu konumlardan yola çıkarak gerçekleştirdikleri araştırmanın Banksy’nin gerçek kimliğini ortaya çıkardığını öne sürüyor. 

Yöntem nasıl işliyor?

“Bu yöntem eserlerin bulunduğu konumları baz alıyor ve ‘fail’in bu çalışma alanı içerisindeki muhtemel konumunu (evi gibi) hesaplıyor. Yaptığımız incelemeler bir adayı, Banksy olabileceği yönünde öne çıkarıyor. Diğer yandan, bu ufak çaplı yasa dışı eylemlerin (graffiti gibi) analizleri bize öngörüler sağlayarak, faillerin konumunu daha büyük eylemler gerçekleşmeden önce tespit etmemize yardımcı olur ve bu yöntemin gerçek dünyaya uygulanmasında etkileyici bir örnek teşkil eder”.

Fusion adlı internet sitesindeki bir habere göre araştırmanın sonuçları Banksy’nin Robin Gunningham adındaki biri olduğuna işaret ediyor. İncelemelere göre Gunningham, Banksy olabilecek en muhtemel kişi. Çünkü Banksy’nin eserleri bu kişinin eski adresleri etrafında toplanıyor.

Öte yandan, hayatı hakkında çok az şey bilinse de, Gunningham graffiti sanatına hiç de yabancı görünmüyor. Daily Mail’deki habere göre, 1973’te Bristol’da doğdu ve bu şehirde büyüdü. Daha sonra, 2000 yılında Hackney’e taşındı ve bu tarih Banksy’nin Shoreditch’teki bir tünelde açtığı yasadışı ilk sergisiyle üne kavuştuğu tarihlerle neredeyse aynı.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce tüm bu ipuçları Banksy’yi gerçek kimliğini resmedebilir mi? Belki de Banksy’nin boyaları biliminkinden üstündür. Ne dersiniz?

Bu yazıyı Art-Sheep sitesinde yayınlanan “Scientists claim their research has revealed Banksy’s real identity” başlıklı makaleden Gaia Dergi için Şafak Aydın çevirmiştir.

SON YAZILAR

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

Sanat: Kolektif tembelliğin günah keçisi

Sanat, insanın varoluşunu ortaya koymasının en yalın ama çözümü ve anlaşılması en zor çabasıdır belki de. Buna rağmen sanatı ısrarla belirli bir çerçeve içerisine sıkıştırmanın...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...
Şafak Aydın
Şafak Aydın
İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde öğrenci. Boğaziçi Caz Korosu'nda korist. Edebiyatsever.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol