Okuma süresi: 2 dakika
Uşak’ın merkezindeki İlyas Köyü’nde yapılan ağaç kesimlerine köy halkı tepkili. 

Uşak’a 25 kilometre uzaklıkta olan, bir süre önce nüfusu 2 binin altında olduğu gerekçesiyle kapatılıp, beldeden “köy” statüsüne dönüştürülen İlyaslı’da son 3 ay içinde ormanlık alanlarda binlerce ağaç kesimi yapılması köylülerin tepkisine neden oldu. “Seyreltme çalışmaları” adı altında, kendilerinden habersiz yapılan ağaç kesimine isyan eden İlyaslı sakinleri, ”Bu işlem seyreltme değil, ‘ağaç sıfırlamadır’ ” diyerek, bu durumun son bulmasını istediklerini söylediler.

Uşak Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaç kesim işleminin ihaleyle bir firmaya verildiğini belirten köylüler, kendilerine, kurumuş, kırılmış ve sık ağaçlıklı bölgelerde “seyreltme çalışmaları” yapıldığının söylendiğini, ancak özellikle yoğun kesimin yapıldığı Almalıoğlu ve Uzunoluk Mevkii’ndeki genç ve sağlam ağaçların katledildiğini söyledi. Köylüler seyrek alanlardaki ağaçların da kesildiğini belirtti.

Uşak Orman İşletme Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise çalışmaların, orman varlığını sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için yapıldığı belirtildi.

Köyülerden 44 yaşındaki Fevzi Ünlü CNN Türk’e yaptığı açıklamada çevredeki en ağaçlık köyün İlyaslı olduğunu, fakat son yıllarda yapılan ağaç kesimleri nedeniyle ormanların hızla yok olduğunu vurguladı. Ünlü; “Köy bizim, orman bizim, ağaçlar bizim. Ama kimse bizi insan yerine koyup köyümüzün ağaçlarını niye kestiğini açıklamıyor” dedi.

İlyaslı sakini Ünlü, köy halkı olarak kendi çabalarıyla yaptıkları araştırmada bu çalışmaların seyreltme amaçlı olarak kurumuş ağaçları kesmek yolunda yapıldığını öğrendiklerini ancak uygulamanın çok farklı olduğunu belirtti. 

“Ancak kesilen ağaçlara baktığımızda, yapılan çalışmanın seyreltme değil, ‘sıfırlama’ olduğunu görüyoruz. Seyrek alanda bulunan birçok sağlam ağacında kesilmesi bizleri üzüyor. Köyümüzde ağaç kesimi değil, ‘katliamı’ yapılıyor. Bu hızla ağaç kesimine devam edilirse, köyümüz ve civar köyler oksijensiz kalacak” şeklinde konuşan Fevzi Ünlü kesimlerin durmasını istedi. Köylülerden 63 yaşındaki Mustafa Ertuğrul da köylerindeki 500 dekarlık ormanlık alanda, yapılan kesim ardından toplam 100 ağaç kalmadığını söyleyerek, “Benim ormanımda, benim ağacımı keserek parayla satıyorlar. Köylüler yakmak için bir dal alsa dünyanın cezasını öder. Bize, bizim odunumuzu parayla satıyorlar. Şimdi bu kesilen ağaçlar kimlere gidiyor” diye konuştu.

Başlık Görseli: DHA – Uşak