Patilibahçe, ormana atılan kimsesiz canları yaşatmaya çalışan bir grup gönüllüden oluşuyor. Patilibahçe gönüllüleri, orada hem bu canların besleme ve bakımlarını yapıyor hem de yuvalanmalarını sağlıyorlar. Uskumruköy’de birçoğu hasta olan 100’e yakın can için ellerinden geleni yapıyorlar.

En son soğuktan korunabilmeleri için kendi imkânları ile ormana barınak inşa etmişlerdi. Bunun üzerine, köpekleri burada istemeyen bir grup tarafından birçok tehdit almışlar. Aylardır süren tehditlerin ardından, önceki gün Bahçeköy Orman Müdürlüğü’nün barınak için tahsis ettiği alan ateşe verildi ve barınakların tamamı yıkıldı. Korkudan kaçan canların bazıları yaralı olarak ormana kaçmış.


Yangının ardından alana gelen gönüllüler şunları söyledi: 

Bu ilk değil. Daha önce de iki kez barınaktaki köpek barakaları kırıldı, ortalık tarumar edildi. Köpekleri burada istemeyen bir grup var. Bize ‘Köpekleri götürmezseniz zehirleriz, burayı yakarız, yıkarız’ demişlerdi.” Hayvanseverler, korkudan kaçan köpekleri etrafta ararken yerlerde av tüfeği saçmalarını buldular.

Daha önce köpekleri istemeyen kişilerle uzlaşmak için köy kahvehanesine Jandarma Komutanı ve belediyenin veteriner işleri müdürü ile gittiklerini ifade eden hayvanseverlerden Osman Sarar, benzer bir olayın tekrarlanmaması için uzlaşmak istediklerini söyledi: “Emeklerimiz ziyan oldu. Şimdi bu köpekler nereye gidecek? Bu dondurucu soğukta, karda kışta sığınacak hiçbir yerleri kalmadı. Belki de yaralı şekilde etrafta telef olup gidecekler. Çoğu sakattı zaten…Vatandaşı rahatsız eden köpek varsa belediyenin barınağına götürebileceğimizi söylemiştik fakat bu olayla karşılaştık. Ayrıca, Bahçeköy Orman Müdürlüğü hayvanların kışı geçirebilmesi adına bize bu alanı geçici olarak tahsis etti. Bu alan kimsenin mülkiyetinde de değil.” 

Patilibahçe gönüllüleri, durumu savcılığa şikâyet ettiklerini belirtti.

Orada yaşayan hayvanların yuvalarını dağıtmanın, mahallenizdeki komşularınızın evlerini başlarına yıkmaktan farkı yok. Her canlının yaşam hakkı vardır, kimsenin buna son vermeye ve yaşamlarını zehir etmeye hakkı yoktur.

Patilibahçedeki dostlarımıza sizler de mama yardımıyla destek olabilirsiniz.

Kaynak: patiliyo, haberturk