Ana Sayfaİnsan ve ToplumPsikolojiVajinismus bir ejderha mı?

Vajinismus bir ejderha mı?

-

Vajinismus bir ejderha mı? Kuledeki kızı esir mi aldı? Centilmen Kurtarıcısı Kim?

Cevap bir prensle evlenmekse değil maalesef, bu prensle olmadı diğer prens bu gidişatı değiştirir diyorsanız muhtemelen bu konuda da yanılıyorsunuz…

Prens ancak kolaylaştırıcı oyun arkadaşınız, bu işin çözümündeki anahtar yardımcılarınızdan olur; o da söz tutabiliyor ve sürece eşlik edebilecek yeterli saygı bataryasını karşılıyorsa…

Karşılamıyorsa da siz bu sorunu çözersiniz elbet, o kurulu kurumu bozduğuyla kalabilir; hoş sonuçta hiç kimse de Dünya denen bu yeryüzünde sonsuza kadar eşleşmedi, bazı birliktelikler bitebilir. Bunu da atlatmak mümkündür, en acıyan kısmı hep yas sürecidir. Ayrılıkla ilgili yas incelememi “Sembolik Yas: Bir İlişkiyi Bitirmek” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Bu küçük lanet prensesi neden bulur peki, bu kadın doğuştan mı lanetli? 

Hayır, süreç, aktarım, aile ve toplum tutumları, partner ve ilişki ve milyon tane şey kadını bu duruma zaman içerisinde hazırlıyordur, kadın durumdan ilk birlikteliğine kadar tamamen habersizdir.

Şimdi duyar gibiyim, “ilk gece bu kadar sürprizle doluysa bu gecenin ihtişamlı ve romantik hikâyeleri orda burda anlatıladursun ben bu tip olasılıkların anksiyetesiyle bu geceyi nasıl icra edeceğim” de diyenleriniz olacaktır.

Onun da kolayı var, sağlıklı doğru bilgiler ve cinsellik eğitimi. 

Kendinizi eğitin, cinsellik insan yaşamının doğal bir parçası ve önemli bir bölümünü oluşturuyor. Kendinizi sürecin götürdüğü bu yere sağlıklı bir şekilde hazırlarsanız cinsellik partnerinizle en güzel paylaşım alanlarınızdan biri olabilir.

Düğün günü geldi çattı, biz daha çok maddi şeylere vakit ayırdık, maalesef bu konu hakkında yeterince bilgili değiliz ve endişelerimiz var diyorsanız da ilgili bir uzmana gidin. Tüm önemli şeyler gibi cinsellik de hasıraltı edilen ve üzerine çalışması/düşünmesi ertelenen sınavlarımızdan, en azından bu yaygın kültürde.

Dilerseniz partnerinizle birlikte bu konuda danışmanlık hizmeti alabilir ve daha sağlıklı bir başlangıca da evet diyebilirsiniz.

İlk gece alkol alacağım, hatırlamam olur biter diyenlerdenseniz üzgünüm, ne bu bir baş etme şeklidir ne de cinsellik böyle bir oyun alanı...

 Araştırmalar alkollüyken girilen cinsel ilişkinin daha zevksiz ve deyim yerindeyse bildiğiniz kötü bir tecrübe olduğunu söylüyor.

Ünlü içki markası Absolut ise reklam afişinde Shakespeare’in Macbeth eserinden şu alıntıyla bizlere ilgili mesajı veriyor gibi

“Alkol arzuları kışkırtır ama performansı azaltır.” İnternette reklamla ilgili görselleri de görmek mümkün.

 İlk deneyim öncesi sizleri çekimser kılan orada burada anlatılanlara, küçük uydurmasyon efsanelere gelecek olursak lütfen bunlara inanmayınız; bu tip anlatıcılar her konuda etrafımızda sonsuza dek olacaklardır. Kötü deneyimlerini büyük bir dayanıklılık zaferiymiş gibi anlatır ama onların bireyliğine, isteklerine, arzularına, çekimser köklerine, onaylarına kulak asmayan ilkel partnerlerinden bahsetmezler. 

Her sonucun bir de nedenselliği, süreci inşa eden davranış basamakları vardır. Bize düşen bu tip kısıtlı/yanlı bilgi verenleri -Hem de teklifsiz!- bize zarar vereceğini düşündüğümüz durumlarda yok saymayı öğrenmek. 

Kaldı ki cinselliğin konuşulmaması da bu kötü ilk deneyim ve devamındaki cinsel işlev bozukluklarının inşasını hazırlar nitelikte, üzerine konuşun, güvendiğiniz insanlarla bilgi alışverişi yapın ki bu bilinmezlik alanı biraz aydınlansın, çok kesin sınırlarla çerçevelenmesin.

Öte yandan vajinismus cinsel işlev bozukluğu asırlardır yazınlarda, literatürde geçen bir hastalık. Bizler buna yüzyıllardır yabancı değiliz, 1500’lerdeki Anna da yaşadı bu deneyimi 2019’daki Ayşe de.

Biliyorsunuz hastalık varsa tedavisi de var, şöyle düşünün “Sizler safranızda taş var diye bir köşede, odanızda karanlıkta bir yatağa kıvrılmış sarılıktan ölmeyi beklemiyorsunuz değil mi?”

Genelde diğer hastalıklar/ işlevsellik bozulmaları için insanlar ilgili uzmanından yardım istemek amacıyla randevu oluşturma yolunu seçiyorlar fakat konu cinsellik olunca sadece karşı tarafı suçlayıp bir köşeye çekiliyor, kolay yolu seçiyorlar. Belki de sebebi bu kişilerin/partnerlerin ilgili sorunları kişisel algılamalarıdır ama sizi çok seven partnerinizde bile bu cinsel işlev bozukluğunu görmek bu kadar mümkünken bunu bu kadar kişisel algılayıp olayı başka bir boyuta taşımayın. 

Ki bu da başka bir konuya girer diyor ve ekliyorum; sevdiğinize yardımcı olun, onu aşağı çeken merdivenlere bir basamak da siz eklemeyin yoksa hastalıktan mustarip kişinin sizin iyi niyetinizden şüphe etmemesi işten bile değil. Araya hastalıktan başka duygusal yükler; öfke, nefret, sevgisizlik de girmesin.

Peki, asırlardır var diyorsun Asude, nasıl bir yol izlenilmeli, bu prenses ejderha olayı nerde nasıl geçiyor, bu kadını kim kurtaracak bir anlat lütfen derseniz hemen bilgilendirici bölüme geçiyorum, adını hep duyuyoruz ama nasıl bir ejderhamsıyla karşı karşıya olduğumuzu bilmiyoruz. 

Tanıyalım ki gözümüzde küçülsün, çünkü atla deve değil sadece nesli tükenen küçük bir ejderha!

Bu olay Dünya gezegeninde vajinası bulunan insanların olduğu her ülkede geçiyor,

Nedenleri bir düzineden çok daha fazla “geçmiş, şimdi, gelecek üçgeni” ve bu üçgende yaşananlar ya da yaşananlara yüklediğiniz/yükleyeceğimiz anlamlar, dikte edilenler, değer adı altında zorla kafamıza bir slogan gibi dikte edilen fanatik öğretiler,  partnerin tutumu, kontrolsüzlük hissi, cinsel mitler (Ayşe’nin Fatma’nın yalan yanlış anlatıp duyduğumuz ilk bilgiler olup kafamıza işleyenler),  kültürel alt kodlar ve kızlık zarına atfedilen değer ve nicesi, çatışmalar, belirli korkular, eşler arasındaki uyumsuzluk, travmatik yaşantılar vs. 

Çözümü ise “çözümü arayıp bulana kadarki” hatta “çözüm yolu aramaya karar verene kadarki kabullenip içselleştirme sürecindekinin” onda biri kadar zor olmuyor. 

Yapmanız gereken önce sorunu sorun olarak adlandırıp bir çift olarak ortak gündeme almak sonra da ilgili bir uzmana en azından danışmak için randevu oluşturmak. 

Bazen yüzleşmeye korktuğunuz şeyler kaçınmak için harcadığınız enerjiye değecek kadar zorlu olmuyor; yüzleşin, konuşun, hastalığı tanıyın ve kafanıza yatan tedavi planına evet deyin. Girdiğiniz strese, kaybettiğimiz zamana ve diğer şeylere değmez.

Cinsel işlev bozukluklarının tedavileri genelde size çözümü verir ve paket halinde olur. Kadın ve erkekle yapılan psikoseksüel terapiyi içerir. 

Burada konuşulur, sorunların temelleri, konuşulmayan inanç ve mevcut durumlar işlenir, nedensellik araştırılır temele inilir; bunun yanı sıra kadını ve erkeği müşkül duruma düşürmeyecek ödevler, egzersizler verilir. Bunlar gerçekten adım adım verilen çok hafif ödevlerdir, zorlayıcı değillerdir ve tedavi ilgili uzmanla sürekli iletişimi içerir. 

Biz ruh sağlığı çalışanı cinselliğe ilgi duyan uzmanlar olarak gittiğimiz spesifik eğitimler, atölyeler ve kongrelerde defalarca vajinismusun çözümü olan ve çözüme ulaşmanın doğru ve emin ellerden tedavi ile %99 gibi yüksek oranlarda mümkün olduğunu defalarca duyduk; korkanlar da duysun. 

Bu işin kulis kısmı da böyle, vajinismus umutsuz vaka değil; o ejderha da bildiğiniz gibi değil, siz karşısına dikildiğinizde çok küçük! 

Aranızdaki bebek ejderhanıza veda etmenin zamanı bir davranış sonranıza bakıyor, yeterli başlangıç bilgisine sahipseniz artık onu uğurlayabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim 🙂

Vajinismus hakkında daha fazla bilgi almak için “Vajinismus Üzerine Birkaç Bilimsel Kelam” adlı yazımdan faydalanabilirsiniz. http://www.asudeyagci.com.tr/

SON YAZILAR

Hiçliğe Övgü

Yanılgılarının kıyısındaki sonsuz evrende bilinmezliğe yelken açtın. Ne kovaladığın bir şey vardı ne de aradığın herhangi bir şey… Sislerin arasında yol alırken, güneşe kavuşacağını ummaktan...

Bazen gitmek gerek

Bazen gitmek gerek. Uzaklara… Fiziksel olmasa bile… Gitmek, sadece ayakların vazifesi değildir ne de olsa. Bazen çekilmek gerek. Vazgeçip de çözemediklerimizi halının altına süpürmekten ziyade düşüncelere boğulan beynimize...

Kayıp, yas ve ötesi

Aslında hepimiz yaşam kadar ölümün de kaçınılmaz olduğunu biliriz. Tıpkı kazanmak kadar kaybetmek gibi. Ancak birçoğumuz kazanılan başarıları, doğumları, elde edilen kazançları coşkuyla kabul ederken;...

Tek kişilik azınlık

Sürekli bir şeylere yetişme çabası... Hep geç kalmışlık hissi içerisinde geçen günler... Düşünmeye bile zaman bulamayan insan selleri... Düşünmek bile istemeyen ve bundan kaçmaya çalışan...
Asude Yağcı
Asude Yağcıhttp://www.asudeyagci.com.tr
Asude Yağcı psikoloji lisans mezunu olup Yakın Doğu Üniversitesi'nde klinik psikoloji yüksek lisans programında tez aşamasındadır. Cinsellik, kadın, erkek, çocuk ve ilişkileri konu eder, paylaşır.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol