Ana SayfaKültür & SanatMüzikVega’dan eski Türkiye’yi hatırlatan yeni albüm

Vega’dan eski Türkiye’yi hatırlatan yeni albüm

-

Evet belki eski Türkiye’de de her şey güllük gülistanlık değildi, benzer acılar ve çirkinlikler vardı. Ama her şey bu derece pislik içine batmamıştı. Bugünlerde o eski Türkiye’nin bazı güzel yönlerini özlemle ve kaybetmişlik hissiyle anımsarken; ilaç gibi bir albüm, 12 yıl aradan sonra albüm yapan Vega’dan çıkageldi.

Türkiye’de rock müziğin son 20 yılına baktığımızda “En iyi grupları say” dendiğinde belki de çoğu kişinin ilk 5’inde mutlaka Vega olur. Ki bu, 12 yıl yeni bir albüm yapmamışsa bile böyle olabilir. İşte o Vega, beklenen dönüşü 2017’de sonunda yaptı, bize onların tarzını ve vokalini ne kadar özlediğimizi hissettirdi. Vega, yeni albümü “Delinin Yıldızı”nı bu hafta çıkardı.

Vega’dan eski Türkiye’yi hatırlatan yeni albüm

Deniz Özbey ve Tuğrul Akyüz’den oluşan Vega, 1999 yılında yayınladıkları ilk albümleri Tamam Sustum”la büyük ses getirmiş, bir anda kült grup mertebesine terfi ettirilmişti dinleyici nezdinde. Adını mavi ışık yayan Vega yıldızından alan grup ilk olarak Mert Koral, Tuğrul Akyüz ve Deniz Özbey tarafından kurulmuştu. 1999 yılında “Tamam Sustum”, 2002 yılında “Tatlı Sert” ve 2003 yılında “Tatlı Sert 2” albümlerini çıkaran grup, 2003 yılında Mert Koral’ın ayrılmasından sonra yola iki kişi devam etti. En son 2005 yılının sonunda “Hafif Müzik” albümü dinleyiciyle buluşmuştu. O gün bugün onları sadece konserlerde, ki o da seyrek şekilde görebiliyorduk. Vega ama bu süre zarfında “Serzenişte”, “Tamam Sustum”, “Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı” gibi Türkçe rock’un unutulmaz hitlerinin altına imzasını atmıştı bile çoktan.

İkili, bu yıl içide yeni albümleri “Deniz Yıldızı” için 2012 yılından bu yana çalıştıklarını duyurmuştu ve müzikseverleri heyecanlandırmıştı. Lansman konseri 30 Eylül’de If Performance Hall Beşiktaş sahnesinde gerçekleşecek yeni albüm, 10 şarkıdan oluşuyor.

Albümde yepyeni bir Vega yok karşımızda, o bildiğimiz, çok özlediğimiz, yerinin dolamadığını düşündüğümüz Vega var. Kendine özel tarzıyla Vega var.

Vega’dan eski Türkiye’yi hatırlatan yeni albüm

İlk olarak tabii Deniz Özbey’in vokali. Bazen adeta kelimelerin ağzına içine kaçtığı, bazen inceleşen, narinleşen, bazen naif bir öfkeyi hissettiren nev-i şahsına münhasır vokal tarzı. Ve tabii Vega’nın akışkan, ritim ve melodiyi bu akışkınlıkta ve de sözlerin uyumluluğunda harmanladığı sound’u. Hepsinden bu albümde yine fazlasıyla var.

Albümde en öne çıkacak iki şarkının “Sevgilim” ve “Arzuhal” olabileceğini, özellikle sosyal medyada yeni albümle ilgili yazılanları takip edince görebiliyoruz. Albümde geçmiş albümlerdeki Vega hitlerini anımsatan şarkılar da var, örneğin “Dertler İyi Kıyım” bunlardan biri. Yine “Dünyacım” şarkısı adeta yeni bir “Serzenişte” gibi, dünyaya serzenişte bu sefer Vega.

“Manyaklar” farklı, albümün genelinden ayrışan, ritmin öne çıktığı bir şarkı olmuş, kendini albüm içinde fark ettiren bir şarkı.

“Ve Tekrar” ise oldukça iyi bir kapanış şarkısı olmuş.

Uzun sözün kısası, özlemiştik, iyi ki geri dönmüşler. Bir daha bakalım bu kadar özletecekler mi kendilerini yine. Bizim görüşümüz, asla bir daha bu kadar ara vermesinler.

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol