Okuma süresi: 2 dakika

Evet belki eski Türkiye’de de her şey güllük gülistanlık değildi, benzer acılar ve çirkinlikler vardı. Ama her şey bu derece pislik içine batmamıştı. Bugünlerde o eski Türkiye’nin bazı güzel yönlerini özlemle ve kaybetmişlik hissiyle anımsarken; ilaç gibi bir albüm, 12 yıl aradan sonra albüm yapan Vega’dan çıkageldi.

Türkiye’de rock müziğin son 20 yılına baktığımızda “En iyi grupları say” dendiğinde belki de çoğu kişinin ilk 5’inde mutlaka Vega olur. Ki bu, 12 yıl yeni bir albüm yapmamışsa bile böyle olabilir. İşte o Vega, beklenen dönüşü 2017’de sonunda yaptı, bize onların tarzını ve vokalini ne kadar özlediğimizi hissettirdi. Vega, yeni albümü “Delinin Yıldızı”nı bu hafta çıkardı.

Vega’dan eski Türkiye’yi hatırlatan yeni albüm

Deniz Özbey ve Tuğrul Akyüz’den oluşan Vega, 1999 yılında yayınladıkları ilk albümleri Tamam Sustum”la büyük ses getirmiş, bir anda kült grup mertebesine terfi ettirilmişti dinleyici nezdinde. Adını mavi ışık yayan Vega yıldızından alan grup ilk olarak Mert Koral, Tuğrul Akyüz ve Deniz Özbey tarafından kurulmuştu. 1999 yılında “Tamam Sustum”, 2002 yılında “Tatlı Sert” ve 2003 yılında “Tatlı Sert 2” albümlerini çıkaran grup, 2003 yılında Mert Koral’ın ayrılmasından sonra yola iki kişi devam etti. En son 2005 yılının sonunda “Hafif Müzik” albümü dinleyiciyle buluşmuştu. O gün bugün onları sadece konserlerde, ki o da seyrek şekilde görebiliyorduk. Vega ama bu süre zarfında “Serzenişte”, “Tamam Sustum”, “Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı” gibi Türkçe rock’un unutulmaz hitlerinin altına imzasını atmıştı bile çoktan.

İkili, bu yıl içide yeni albümleri “Deniz Yıldızı” için 2012 yılından bu yana çalıştıklarını duyurmuştu ve müzikseverleri heyecanlandırmıştı. Lansman konseri 30 Eylül’de If Performance Hall Beşiktaş sahnesinde gerçekleşecek yeni albüm, 10 şarkıdan oluşuyor.

Albümde yepyeni bir Vega yok karşımızda, o bildiğimiz, çok özlediğimiz, yerinin dolamadığını düşündüğümüz Vega var. Kendine özel tarzıyla Vega var.

Vega’dan eski Türkiye’yi hatırlatan yeni albüm

İlk olarak tabii Deniz Özbey’in vokali. Bazen adeta kelimelerin ağzına içine kaçtığı, bazen inceleşen, narinleşen, bazen naif bir öfkeyi hissettiren nev-i şahsına münhasır vokal tarzı. Ve tabii Vega’nın akışkan, ritim ve melodiyi bu akışkınlıkta ve de sözlerin uyumluluğunda harmanladığı sound’u. Hepsinden bu albümde yine fazlasıyla var.

Albümde en öne çıkacak iki şarkının “Sevgilim” ve “Arzuhal” olabileceğini, özellikle sosyal medyada yeni albümle ilgili yazılanları takip edince görebiliyoruz. Albümde geçmiş albümlerdeki Vega hitlerini anımsatan şarkılar da var, örneğin “Dertler İyi Kıyım” bunlardan biri. Yine “Dünyacım” şarkısı adeta yeni bir “Serzenişte” gibi, dünyaya serzenişte bu sefer Vega.

“Manyaklar” farklı, albümün genelinden ayrışan, ritmin öne çıktığı bir şarkı olmuş, kendini albüm içinde fark ettiren bir şarkı.

“Ve Tekrar” ise oldukça iyi bir kapanış şarkısı olmuş.

Uzun sözün kısası, özlemiştik, iyi ki geri dönmüşler. Bir daha bakalım bu kadar özletecekler mi kendilerini yine. Bizim görüşümüz, asla bir daha bu kadar ara vermesinler.