Hopa Çay Kooperatifi: Halk üretiyor, halk kazanacak

552

Kooperatifin yöneticileri: Çukurova’dan domates, Ege’den zeytin, Ovacık’tan nohut, fasulye, Malatya’dan kayısı, Amasya’dan elma alacağız, yerine çay vereceğiz.

Çaykur’un KHK ile Türkiye Varlık Fonu AŞ’ye verilmesinin ardından çay üreticileri çeşitli dernek ve kooperatiflerin çatısı altında örgütlenmeye çalışıyor. Bunlardan biri de Hopa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi. Üretimin bütün aşamalarında bizzat yöre halkının yer aldığı Hopa Kooperatifi Türkiye’nin her yerine kargo ile çay gönderiyor.

Kooperatifin yöneticileri “Çukurova’dan domates, Ege’den zeytin, Ovacık’tan nohut, fasulye, Malatya’dan kayısı, Amasya’dan elma alacağız, yerine çay vereceğiz. Bizim gibi kooperatiflerin bizimle iletişim kurmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Cumhuriyet’in haberine göre, Doğu Karadeniz ekonomisinin lokomotifi ve neredeyse yöre insanının tek geçim kaynağı durumundaki çay tarımında, Çaykur’un kota, kontenjan ve fiyat uygulaması nedeniyle üretici zor durumda kalırken adeta özel sektöre mahkûm edildi. Çaykur’un bir gece çıkartılan KHK ile Türkiye Varlık Fonu AŞ’ye devredilmesi de büyük tepki çekerken satılacağı veya özelleştirileceği iddialarının arkası kesilmiyor. Üreticiler, tarımsal kalkınma kooperatifleri, Rize’de kurulan Çay Üreticileri Dayanışma Derneği ve Çay-Sen’in yanı sıra Tüm Köy-Sen ve Çiftçi-Sen çatısı altında örgütlenmeye çalışıyor.

Hopa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şerafettin Çelik, “Doğu Karadeniz için bir anlamda hayat olan çayın getirildiği nokta hepimizi tedirgin ediyor. Kota ve kontenjan, randevu uygulamaları özel sektörün istediği şekilde ve fiyattan çay almasına neden oluyor. Çaykur’un açıkladığı fiyat bir anlamda formalite oluyor. Biz de bu duruma bir çare arayışı içine girdik. Daha önce de denenen ama yarım kalan projeyi hayata geçirmede ilk olarak Hopa halkına, 1959’dan ayakta kalan kooperatifimiz ve 4 bin 300 üyemize güvenerek ilk adımı attık” diye konuştu.

Satışına bu yıl başlanan Hopa Çay’ın Türkiye’nin çeşitli illerinde bayiilikleri bulunuyor. Siz de aşağıdakileri numaralara ulaşıp çay sipariş ederek Hopalı çay üreticilerine destek olabilirsiniz.

Kaynak: Cumhuriyet

Kooperatif iletişim Bilgileri