Ana SayfaKültür & SanatMüzikVegan aktivist müzisyen Moby’den çok sert bir tekno punk albümü

Vegan aktivist müzisyen Moby’den çok sert bir tekno punk albümü

-

Genelde dingin, sakin müzik tarzıyla tanıdığımız Moby yeni albümünde bu kez oldukça sert bir elektronik müzik yapıyor. Moby yeni projesi Moby & The Void Pacific Choir ile kaydettiği ilk albüm These Systems Are Failing‘i yayınladı. Müzik dünyasında hayvan hakları konusunda en aktivist isimlerden biri olan Moby, bu albümde yine sert sistem eleştirileri getiriyor.

Müzik dünyasında hayvan hakları ve veganlık denince ilk akla gelen isimlerden biri Moby olur. Hatta ilk akla gelen isimdir. Moby, popülerliğinin zirvesine çıktığı 2000’li yıllardan beri bu alanda hem sözünü sakınmadı hem de ciddi bir aktivist olarak birçok eylem ve farkındalık çalışması gerçekleştirdi.

moby-press-photo_print-version-2011

Müzisyen, yeni projesi The Void Pacific Choir ile ilk albümünü yayınladı. Albümün ismi “These Systems Are Failing” yani artık mevcut sistem başarısız oldu, yok olmaya mahkum diyor Moby. Yeni albümde oldukça sert bir Moby ile karşı karşıyayız, hiç de ondan alışık olmadığımız bir müzikal sertlikle. Albüm klasik Moby stilinden uzak, yani dingin, sakin, ambient tarzda bir trip hop yok. Aksine neredeyse bir tekno-punk albümüyle karşı karşıyayız.

Moby, paylaştığı albüm fragmanlarının ardından albümden ilk parça “Are You Lost in the World Like Me?”yi sosyal medyada geçen ay dinlemeye açmıştı.

Köklerinde punk var

Moby’nin gerçek ismi Richard Melville Hall. 1965’te bir 11 Eylül gününde dünyaya gelen Richard, Moby takma adını ise amcası Herman Melville’in yazdığı Moby Dick  adlı romandan almış. Müziğe adımını 1980 yılında kurduğu “Vatican Commandos” adlı punk grubuyla atan Moby, sonra solo kariyerine yöneldi.

1985 senesinde New York’ta DJ’lik yapmaya başladı. İlk çıkışını “Go” adlı single ile yapan Moby, sonrasında “The Story So Far” adlı ilk albümünü yayınladı. Moby, albüm sonrası Prodigy, Aphex Twin ve Orbital ile turneye çıktı. 1996’da yayınlanan albümü “Animal Rights”da Moby, elektronik müzikle rock müziği aynı potada eritiyordu ve isminden de anlaşılacağı gibi hayvan haklarındaki aktivistliğini müziğine de taşıyordu.

En büyük çıkışı ise 1999’da çıkan Play adlı albümle yaptı Moby. Albüm, 1999’un en iyi albümlerinden biriydi. Albümün başarısını “18” adlı albüm ve özellikle “We Are All Made Of Stars” single’ı takip etti. Sonrası dönem ise bu yıla kadar esasında Moby’nin eskisi kadar ana akım müzik dünyasında olmadığı, daha deneysel işlere projelere yöneldiği bir dönem oldu. Bu dönemde “Earthlings”in belgesel müziklerini de Moby’nin yaptığını hatırlatalım.

moby-high-quality-wallpapers

Los Angeles’te bir vegan lokanta işletiyor

Moby, son olarak Los Angeles’ta açtığı Little Pine adlı vegan lokantasıyla gündeme gelmişti. Tamamı vegan ve organik seçeneneklerden oluşan menüsüyle dikkat çeken restoran tasarım ve mimari açısından da Moby’nin felsefesini ve hayat tarzını yansıtıyor. Moby restorandan elde edilen tüm geliri hayvan hakları dernekleri ve oluşumlarına bağışlayacağını da duyurmuştu.

Ve yeni albüm tanıtımlarımızda alışık olduğunuz gibi birazcık da nostalji; işte eskilerden iki Moby şarkısı

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol