Okuma süresi: 3 dakika

Yapılan araştırmalara göre sporculardan ünlülere, doktorlardan komşunuza, hatta çocuklara kadar tüm dünyada insanlar hızlı bir şekilde vegan hayat tarzı ve beslenme şekline geçmeye devam ediyorlar. Google gibi büyük şirketlerden tutun, Çin gibi büyük ülkeler tarafından da (evet yanlış okumadınız Çin) desteklenen vegan beslenme aslında bir trend gibi algılansa da her gün büyük kitleler tarafından kabul görerek kalıcı bir yaşam şekli olacağının sinyallerini veriyor… Et ve süt üretiminin hayvanlara verdiği zararın yanı sıra susuzluğa, ormansızlığa, küresel ısınma ve en önemlisi dünya açlık sorununa sebep olduğu yapılan birçok araştırma sonucu kanıtlandı. Bununla birlikte büyük ülkeler bu problemlerle başa çıkmak için en büyük önlem olarak hayvansal ürün kullanımından ziyade bitkisel beslenmeye yönelmeyi öngörüyorlar.

Peki vegan olmak aslında alıştığımız damak tadı ve lezzetlerden uzak durmak anlamına mı geliyor? Günlük beslenme rutinimizde farkında olmasak da vegan ürünleri yiyoruz. Bitkisel yağlarla (mısır özü yağı) hazırlanmış kuru fasulye-pilavdan tutun humusa, çoban salataya, patatesli gözlemeye, mercimekli köfteye kadar pek çok yemek sayabiliriz.

Hayvansal ürünlerden uzak durarak beslenmeyi tercih eden insanların sayısı gün geçtikçe artarken tabii ki gıda sektörü de bu değişime kayıtsız kalmadı ve hayvansal ürün içermeyen, bununla birlikte besin değerleri yüksek, sağlıklı ve lezzetli ürünler geliştirdi. Gelin bu ürünlere birlikte göz atalım.

Soya kıyması

Soya kıyması ya da eti olarak satın alacağınız bu ürün soya çekirdeğinin yağının alınıp unu andıran kısmına sıcaklık uygulanarak sıkıştırılıp et dokusuna benzer doku kazandırılması ile üretilir. Et ve süt endüstrisinin yetiştirdiği hayvanlar genetiği ile oynanmış tohumlardan üretilen soya ile beslendiğini düşünürsek organik üreticilerin ürettikleri GDO’suz soya ürünlerini tercih etmemizde yarar var… Kullanımı kolay olması ile birlikte fiyatları da uygun olan soya eti ve kıyması hayvansal ürünlerin sağlığımızı ciddi anlamda tehdit ettiğini sıkça okuduğumuz bu günlerde insanlar tarafından daha çok tercih edilmeye başladı. Kurutulmuş soya kıyması ve dondurulmuş olmak üzere iki çeşidi mevcut olan soya ürünleri ile birçok yemeği yapmak mümkün. Ete asıl tadını verenin, tuz, biber, karabiber, soğan ve sarımsak olduğunu düşünecek olursak soya etini ya da kıymasını çeşniler, soğan ve sarımsak ile harmanlayarak eti kullandığınız yemeklerde kullanabilir; köfte, mantı, çeşitli patlıcan yemekleri ya da dolma  yapabilirsiniz.

Bitkisel sütler

Günümüzde popüler olmaya başlasa da aslında bitkisel sütler geçmişten bu yana yüzyıllardır farklı kültürlerde inek sütü yerine kullanılıyordu. Bitkilerden çeşitli uygulamalarla elde edilen bitki sütleri inek sütünde bulunan laktoz ve kolestrol içermediği için birçok insan tarafından tercih edilen, çeşitli vitaminler, kalsiyum ve B12 ile zenginleştirilmiş sağlıklı bir alternatif olarak kabul ediliyor. İnek sütünde bulunan ve insanların sindirim sistemine uygun olmayan kazein içermeyen bitki sütlerinin badem, soya, pirinç, hindistan cevizi, yulaf, kaju gibi birçok çeşidini büyük marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bitkisel peynirler

Peynirden asla vazgeçemem diyenler alıştıkları damak tadından vazgeçmek zorunda değiller. Bitkisel peynirler vegan olsun ya da olmasın herkesin ilgisini çekiyor. Tahmin edeceğiniz üzere bitkisel sütler gibi çeşitli tahıl ve bitkilerden üretilen vegan peynirlerin piyasada çevizli, biberli, sade ve krem peynir olmak üzere birçok çeşidi bulunuyor.

Bitkisel yumurta

Bundan bir kaç yıl önce Amerikan Follow Your Heart firmasının piyasaya sürdüğü VeganEgg (bitkisel yumurta) ürününü denediğimde çok şaşırmıştım. Ama ülkemizde de buna benzer bir ürün çıktığını keşfettiğimde daha çok şaşırdım. İçerikleri farklı olsa dahi bu dünyada özellikle gıda konusundaki yenilikleri takip ettiğimizin bir göstergesi. Toz şeklinde satın alabileceğiniz yumurta ikamesini hazırladığınız yiyeceklerde yumurta yerine kullanabilir hatta omlet dahi yapabilirsiniz. Uzun yıllardır zararları tartışılan ve yapılan birçok araştırma sonucunda yüksek kolestrol içeren yumurtanın kalp, damar ve şeker hastalığı riskini arttırdığını düşünecek olursak yeme alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyenler için yumurta ikamesi daha sağlıklı bir tercih olabilir.

Kaynak: Financial Express, Food Revolution, Livekindly, Dağ Medya