Okuma süresi: < 1 dakika

Vegan Dünya Şampiyonu Boksör Ünsal Arık, Augsburg’taki Avrupa Şampiyonluk ünvan maçında rakibini yenerek Avrupa Şampiyonu oldu.

Son yıllarda dünyaca ünlü başarılı sporcular hem hayvanlar hem de performanslarını artırmak için vegan beslenmeye geçiyorlar. Takdir edersiniz ki, vegan beslenme ve spor, veganlıktan bahsedilince en çok merak edilen konulardandır. Protein miti gibi nedenlerden dolayı vegan sporcuların başarısız olacağı düşünülür. Ancak, ülkemizde ve dünyada pek çok profesyonel vegan sporcu var ve bu sporcular önemli başarılara imza atıyor. Dünyaya da önemli mesajlar veriyorlar.

Peki, sporcuların vegan beslenmesinin avantajları nelerdir?

  • Bağırsaklar bağışıklığın %80’ini oluşturur. Sağlıklı vegan beslenen bir sporcunun bağırsakları sağlıklı olacağından performansı da artacaktır.
  • Hayvansallar gibi yüksek iltihaplanma faktörlerini vücutlarına almadıkları için performansları oldukça yüksektir.
  • Yüksek antioksidanlı beslenirler. Spor sırasında vücutta oluşan oksidasyonu yok etmek için antioksidanlar oldukça önemlidir.
  • Son yıllarda profesyonel sporcuların kalp krizi geçirdiklerine sıklıkla rast geliyoruz. Bu da sporun tek başına kalp krizini önlemediğini ortaya koyuyor. Sağlıklı vegan beslenen sporcuların kötü kolesterolleri düşüktür. Kardiyovasküler sistemleri sağlıkla çalışır. Bu da sportif performansta büyük avantaj sağlar.
  • Sanıldığı kadar kas kütlesini artırmanın yolunun hayvansal protein değil iyi antrenman ve doğru vegan beslenme olduğunu bilirler.

Herkesin merak ettiği konu…

Elbette ki Ünsal da bazı takviyeler kullanıyor. Bu, yüksek performanslı her spor dalında geçerlidir. Ancak, Ünsal beslenmeyi bilinçli bir şekilde yapmaya çalışıyor. Bu konuda ilham veriyor, başarılarının devamını dilerim. Vegan olarak sportif pek çok başarıya imza attığı için binlerce kez teşekkür ederim.