Okuma süresi: 3 dakika

Vegan yiyecek talebinin karşılanmamasından dolayı 10 Kasım’da açlık grevine başlayan Osman Evcan, sağlığını yitirmeye başlamasının yanı sıra taleplerine de henüz yanıt alabilmiş değil.

Hapishanelerde mahkûm edilmiş bireylerin, bireysel kararlarını almalarına ve yaşamlarını bu doğrultuda biçimlendirmelerine izin vermeyen cezaevi yönetimleri; yaklaşık 36 gündür açlık grevine devam eden Osman Evcan‘ın insani taleplerine de yüz çevirmekte.

Daha önce Bafra Cezaevi’nde bulunan ve oradan şu an tutuklu bulunduğu Kocaeli 1 No’lu T Tip Kapalı Cezaevi’ne sürülen Osman Evcan, gerçekleştirdiği açlık grevleri vasıtasıyla Türkiye genelindeki cezaevlerinde vegan/vejetaryen yiyecek talebinin sesi oldu. İlk olarak gerçekleştirdiği talepleri doğrultusunda girdiği açlık grevini vegan yiyecek hakkını elde ederek sonlandıran Evcan, tekrar bu hakkın gasp edilmesinden dolayı açlık grevinde. 10 Kasımdan bu yana süren açlık grevi bugün 36. gününde ve Evcan’a verilen destek gün geçtikçe daha da büyüyor.

Osman Evcan 6

5 Aralık’ta tutuklu bulunduğu Kocaeli 1. Nolu F tipi cezaevinin önünde bir grup hayvan özgürlükçüsü ve anarşist birey Osman Evcan’a destek amaçlı bir eylem düzenlemiş ve Evcan’ın yalnız olmadığını tüm kamuoyuna göstermişti. İnsani taleplerini karşılanması gereken Evcan’ın tüm bunlara karşılık cezaevi yönetiminin baskısıyla da karşı karşıya olduğu belirtilmekte. Çevresindeki diğer mahkûmların da vegan/vejetaryen beslenme konusundaki fikirlerinin gelişmesinde etkili olan Evcan’a destek amaçlı yaklaşık 10 gün önce koğuş arkadaşı Hasan Çınar da süresiz açlık grevine başladığını belirtmişti.

Osman Evcan’a destek amaçlı bugün saat 19.00’da Galatasaray Lisesi önünde toplanma çağrısında bulunuldu. Saat 20.00’de ise Tünel Meydanı’ndan yürüyüşe geçilerek Osman Evcan’a destek verilecek. Eyleme katılamayan veya destek olmak isteyenler ise cezaevi yönetimine baskı kurarak Evcan’ın haklı taleplerinin yerine getirilmesini isteyebilirler.

Osman’ın durumunu öğrenmek ve Osman’ın yalnız olmadığını göstermek için cezaevine baskı kur; ara, mail at, fax çek, mektup yaz!

 • Kocaeli 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu
  Telefon: 0262 581 56 23
  Fax: 0262 581 56 64
  Kurum Cep: 0506 600 6141
  e-posta: [email protected]
  Adres: Kandıra Yolu 20. km Çal Mevkii Kandıra / KOCAELİ
 • Kandıra Cumhuriyet Savcılığı,
  Adres: Akdurak Mahallesi İzmit Caddesi No:1 Kandıra / KOCAELİ
  Telefon: 0262 551 22 40 – 0262 551 22 41
  Fax: 0262 551 43 38
 • Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı
  Adliye Faks: 0262 331 23 09
  e-posta: [email protected]
 • Kocaeli Valiliği İnsan Hakları Komisyonu
  İlgili Vali Yardımcısı: [email protected]
  Telefon: 0262 300 50 00
  Fax: 0262 332 19 00
  e-posta: [email protected]
 • Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
  Telefon: 0312 204 10 00
  Fax: 0312 223 60 07
  e-Posta: [email protected]
  http://www.cte.adalet.gov.tr/menud…/gorus_oneriler/index.asp
 • Adalet Bakanlığı
  Faks: 90 (0312) 419 33 70
  e-Posta: [email protected]
 • Bimer/Bilgi Edinme Merkezi’nden Osman’ın durumunu sorabilirsin:
  http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx

Örnek Dilekçe:

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu A-7-21 Odası’nda kalmakta olan Osman Evcan inançları gereği vegan/vejetaryen şeklinde beslenmektedir. Kandıra Açık Cezaevi Kurumu’nda hazırlanan vegan/vejetaryen yemekler sağlıklı, taze ve mevsimsel sebzelerden yapılan yemekler ihtiyaca uygun şekilde pişirilmemektedir. Cezaevi iç kantininde bulundurulmayan ve ihtiyaç duyulan vegan ürünleri, gıdaları cezaevi yönetiminin gözetiminde Vegan Dükkan’dan temin edilmesinin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Osman Evcan bu durumdan dolayı yemek yiyememekte ve sağlığı kötüye gitmektedir.

Hükümlü ve Tutuklular İle Ceza İnfaz Kurumları Personelinin İaşe Yönetmeliğine göre “Hasta hükümlü ve tutukluya, diyetisyen veya hekimlerin belirleyeceği besinler verilir. İnancı gereği veya vegan, vejetaryen türü özel bir beslenme şekline sahip hükümlü ve tutukluların talepleri, iaşe miktarı ile sınırlı kalmak üzere karşılanır.”

Osman Evcan’a vegan yemek verilmesini rica ediyor gereğinin acilen yapılmasını arz ediyorum.

Saygılarımla.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]