Okuma süresi: 3 dakika

Disiplin, tutku ve özgüven… O’nu başarıya taşıyan özelliklerden sadece birkaçı. Rakiplerine karşı sağladığı üstünlük ve sayısız başarısının yanı sıra “katil” (killa -killer) lakabı ile tanınan başarılı UFC (Ultimate Fighting Championship) sporcusu Abel Trujillo 15. maçını kazandıktan sonra kendisine uzatılan mikrofondan herkesi vegan olmaya çağırarak izleyen birçok insana ilham kaynağı olmuştu… Fiziksel olduğu kadar zihinsel gücün ve dengenin önemli olduğuna inanan Trujillo dövüş kariyerinde sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Abel Trujillo’ya başarısının sırrını ve hayatı hakkında merak edilenleri sordum… Kendisine vaktinden dolayı bir kez daha teşekkür ederken sizi bu çok özel röportaj ile baş başa bırakıyorum.

Merhaba Abel, herkes gibi bende Katil lakabını nasıl aldığını merak ediyorum. Bize biraz bu hikayeden bahseder msin?

“Killa” lakabını, William Penn Üniversitesinde güreşirken takım arkadaşlarım taktı. O zamanlar mat üzerinde ve dışında agresif bir kişiliğe sahiptim. O günlerde  Ying/Yang enerjimde bir dengesizlik olduğunu söyleyebilirim.

Peki vegan olmaya nasıl karar verdin?

Vegan olmaya 3 yıl önce karar verdim. Yıllarca Kundalini Yoga yaptım ve bu sonra günlük rutinimin bir parçası haline geldi. Kundalini enerjimi doğru bir şekilde en yüksek kapasiteye yükseltmek istedim. Bu noktada  enerjimi hayvansal gıda tüketimi ile yükseltmemin mümkün lmadığını belirten sayısız kaynakla karşılaştım. Hayvansal gıda tüketmek enerji olarak Kundalini’yi yani kendinizin en iyi versiyonu  olabilme durumuna yükselmeyi olumsuz etkilemekle kalmayıp aynı zamanda kişiyi ruhsal ve fiziksel olarak da etkilemektedir! Bu yoga tarzı kendi özünüze ulaşmak için gizli bir bilimdir; yani, diyetiniz saf ve temiz olmak zorundadır. Bu yüzden dünya üzerindeki Budist keşişler, yogiler ve reiki ustaları gibi enerjiden beslenen özel kimseler et yemezler, çünkü vücudu gerçekten de tapınak olarak kabul ederler. Hatta bilim insanları bile enerjinin ölmediğini ancak sadece dönüştüğünü söylemektedirler. Bununla birlikte, yediğiniz her şeyin vücudunuzun işlemesi ve sindirmesi gerektiği bir enerjisi bulunmaktadır. İşte bu sebeple, kutsal kişiler hayvanların, öldürülme, korku, stres, hastalık ve benzeri enerji ve hayat gücünü sindirme işleminden tamamen kaçınmaktadır. Bir hayvanı yediğinizde ruhsal olarak o hayvanın hayat yolculuğunu bozarsınız. Hayvanın bir ruhu bulunmaktadır ve bir sonraki yolculuğuna devam edebilmesi için bir hayvan olarak hayatını doğal bir şekilde yaşaması ve ölmesi gerekmektedir. Ancak bunun yerine, yiyebilmeniz için çok kısa bir sürede geliştirilip öldürülürler. Artık o hayvanların ruhsal evrimlerini bozdunuz ve buna bağlı olan ruhsal bir karma da vardır! Meyveler, sebzeler, sert kabuklu yemişler, tohumlar ve benzeri sağlıklı gıdaların  insanlar için çok daha yararlı olduğunu biliyoruz. Bu gıdalar, ölü hayvanların aksine taze yiyecekler oldukları için vücudu iyileştirmeye ve arındırmaya yardımcı olurlar. 

May 29, 2016; Las Vegas, NV, USA; Abel Trujillo (red gloves) competes against Jordan Rinaldi (blue gloves) during UFC Fight Night at Mandalay Bay Events Center. Mandatory Credit: Joshua Dahl-USA TODAY Sports

Beslenme şeklinizi değiştirdikten sonra kendinizde değişiklikler fark ettiniz mi? 

Evet, bendeki değişimler neredeyse anında oldu. Daha iyi uyuduğumu fark ettim. Uyku vücudun kendisini toparlaması ve idmanlarda yüksek performans sağlamak  açısından oldukça önemlidir. Kendimi daha hafif ve atak hissetmeye başladım. Bu da özellikle dövüşürken reflekslerimin daha da güçlenmesini sağladı. Dayanıklılığım arttı ve yemeğe daha çok yakıt gözüyle bakmaya başladım. Genel olarak kendimi çok daha iyi hissettim, sahip olduğum enerjiyi daha güçü hissettim. Hayatımı bu yönde değiştirdiğim andan itibaren daha pozitif hissettiğim için fırsatlar önüme çıkmaya başladı. Ben de onları kendi kendimin en iyi versiyonu olarak ve özgüven ile karşıladım.

Daha önce beslenme tarzınız nasıldı?

Daha önce beslenmem herkesinki gibiydi. Ne zaman ne istersem onu yiyordum. Herkese öğretildiği gibi bende çok fazla et (günde 3 kez) yiyordum. Yüksek yağ & kolesterol oranına sahip yüksek proteinli beslenme tarzına sahiptim.

Sizin gibi başarılı bir dövüşçü maç öncesi nasıl besleniyor?

Müsabakalardan önce yediğim favori yiyeceğim tatlı patates çünkü dövüş gecesi için ihtiyacım olan enerjiyi sağlayan en iyi kompleks karbonhidratı içeriyor.

Veganlık ile ilgili bundan sonra ne gibi adımlarınız olacak?

Ben sadece hayatımı yaşamaya çalışıyorum ve insanların bundan ilham alacağını umuyorum. Aynı zamanda sosyal medya platformlarında konuyla ilgili bilgiler paylaşıyorum. Israrcı olmamaya ya da insanları değiştirmeye çalışmamaya özen gösteriyorum. Çünkü herkes kendi aydınlanma dönemini kendince yaşıyor. Sadece insanların kendi başlarına araştırabilecekleri bilgi tohumlarını ekmeye çalışıyorum. Bununla beraber bu yazıyı okuyan herkes lütfen size uygun olanı belirlemek için kendi araştırmanızı yapın. Kendimize zarar vererek aslında dünyaya zarar veriyoruz ve kendimizi  iyileştirerek aslında  dünyayı iyileştirmiş oluyoruz! Hepimiz gerçek problemler hakkında endişelenmeye başlamalıyız. Evrenle ve doğayla gerçek anlamda bütünleşmek için HAYVANLARI KORUMAK ZORUNDAYIZ .Çünkü onlar evrenin değişmez birer parçasıdır.

Kaynaklar

Abel Trujillo