Okuma süresi: 2 dakika

Sarıyer Kent Dayanışması üyeleri, Sarıyer – Büyükdere Mahallesi’nde yedi senedir yolcu vapurlarının yanaşmadığı Büyükdere İskelesi önünde “Vapur semtimize yanaşsın, Büyükdere İskelesi açılsın” diyerek bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. “İskele hayata karışsın”, “Karadan değil maviden ulaşım” ve “İskele burada vapur nerede?” dövizlerinin taşındığı eylemde basın açıklamasını Sarıyer Kent Dayanışması adına Büyükdere sakinlerinden Eray Özgüner ve Ezgi Öz Baysal gerçekleştirdi.

Deniz ulaşımının payı sadece %3

Açıklamada, iskelenin açılmasına yönelik taleplerin “yolcu azlığı” sebep gösterilerek karşılanmadığını belirten Özgüner, bunun da sebebinin kent içi ulaşımda karayolu taşımacılığının teşvik edilmesi olduğunu belirtti. İstanbul’da deniz yollarının ulaşımda payının sadece %3 olduğunu söyleyen Özgüner, bütünlükçü bir planlamayla deniz ulaşımının özendirilmesi gerektiğini vurguladı.

20 bin yurttaşın ulaşım hakkı gasp ediliyor

Özgüner ayrıca, iskelenin açık olmaması sebebiyle Büyükdere, Kocataş ve Çayırbaşı mahallelerinde oturan yaklaşık 20 bin yurttaşın ulaşım hakkının gasp edildiğini söyledi. Taleplerinin Büyükdere İskelesi’nin açılması ve deniz ulaşımının teşvik edilmesi olduğunu belirten Özgüner, İstanbul’un simgelerinden vapurların ulaşım hakkı dahilinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İBB’ye ve adaylara mesaj

Eray Özgüner’den sonra sözü alan Ezgi Öz Baysal, Büyükdere İskelesi’nin açılması için change.org sitesinde “Büyükdere İskelesi Açılsın” diyerek bir imza kampanyasına da başladıklarını belirtti. Sözlerini İBB’ye ve belediye başkan adaylarına seslenerek bitiren Baysal, “Büyükdere İskelesi’ni ve kapalı olan diğer iskeleleri açın, deniz ulaşımına yönelik politikalar geliştirin. İstanbul vapurlarıyla nefes alsın!“ dedi.

Basın açıklaması ardından Kocataş Mahallesi Muhtarı Ferda Yıldırım sözü aldı. Kocataş Mahallesi’nin  nüfusu 3 binken vapurlarının olduğunu belirten Yıldırım, 10 bin nüfusa dayanan mahallelerinin şu anda iskele açık olmadığı için mağdur olduğunu belirtti.

Eylemde Büyükdere Mahallesi muhtar adayı Şinasi Bay da Büyükdere Mahallesi’nin geçmişine atıf yaparak, bu tarihi mahallenin iskelesinin tekrar açılması için Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve yerel yönetimlerden destek beklediklerini söyledi. Büyükdere Güzelleştirme Derneği’nden Fikret Yazıcı da iskelenin açılmasına yönelik geçmişte yaptıkları müracaatların cevapsız kaldığını, hep birlikte olunursa iskeleye tekrar kavuşulabileceğinin altını çizdi.

Son olarak benzer bir iskele mücadelesini geçmişte vermiş Emirgan’ı Sevenler Derneği’nden Cafer Hergüsel, kendilerinin Emirgan İskelesi’ni açmayı başardıklarını söyleyerek iskele açıldıktan sonra asıl önemli olanın sefer sayılarını arttırmak olduğunu belirtti. Bunun için de halkın tekrar denizle kavuşması için uzun soluklu kampanyaların yapılmasının zaruri olduğunu söyledi.  

Basın açıklaması “İskele açılsın, vapurlar yanaşsın” ve “Büyükdere burada, vapur nerede?” sloganlarıyla son buldu.