Ana SayfaYeşilVeganlıkVegan tutsak Osman Evcan dördüncü kez açlık grevinde!

Vegan tutsak Osman Evcan dördüncü kez açlık grevinde!

-

Vegan tutsak Osman Evcan cezaevi yönetimi tarafından kendisine vegan yemek verilmediği, çıplak aramaya maruz bırakıldığı ve kitap ve iletişim araçlarına erişimi engellediği gerekçesiyle dördüncü defa açlık grevine başladı.

Cezaevi için vegan yemek bulmak ve yapmak çok mu zor, bunu eziyet olsun diye mi yapıyor derseniz, sebze meyve bulmanın zor olmadığını, bir insanın beslenme tercihlerine saygı duymanın hiç de zor olmadığını söyleyebiliriz. Ancak biliyoruz ki bu civarlarda hakkını arayanlara, muhalif tercihler yapanlara saygı duymak bir erdem haline geldi, az insanda görülen, az tercih edilen…

Silivri 6 No’lu L Tipi Cezaevi’nin B9 üst katına yeni taşınan hükümlü Osman Evcan inançları gereği vegan besleniyor. Vegan yiyecek, hayvansal hiçbir şey içermeyen (içinde yoğurt, katı yağ, tereyağ, bal, yumurta, süt, jelatin, et, tavuk, balık, bulyon, et suyu vs bulundurmayan) yiyecek demektir. Evcan’ın veganlığını sürdürebilmesi bu esnada da sağlıklı kalabilmesi için cezaevi yönetiminin kendisine vegan yiyecek temin etmesi gerekiyor. Bu bir iyilik değil bir gereklilik. Yani cezaevi yönetimi Evcan’a vegan yemek temin ederek ona bir lütufta bulunmayacak, görevini yerine getirecek.

Cezaevi yönetimine ulaşarak Osman Evcan’ın sağlık durumunu öğrenebilir, kendilerine Evcan’a vegan yemek verilmesi konusunda baskı yapabilirsiniz. Ayrıca yalnız olmadığını da göstermek için Evcan’a mektup yazıp onu haklı davasında yüreklendirebilirsiniz. Aşağıdaki örnek dilekçeyi cezaevine belirtilen numara ve adreslerden fax, mail veya mektup hatta hepsini kullanarak iletebilirsiniz. Ne kadar ses çıkarırsak o kadar duyuluruz, ses çıkardığımız kadar varız! Bunu göz önünde bulundurarak duygusal desteklerinizi somutlaştırabilirsiniz! Ayrıca Bimer/Bilgi Edinme Merkezi’nden Osman’ın durumunu sorabilirsiniz.

Osman Evcan Vegan 2

Osman Evcan için basın açıklaması: İçerde dışarda, hücreleri parçala!

Bu kapsamda Vegan Aksiyon grubu 26 Şubat Cuma akşamı Caddebostan sahilde vegan beslenme hakkı keyfi olarak gasp edilen vegan anarşist tusak Osman Evcan’a destek olmak için bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında “İçerde dışarda, hücreleri parçala!”, “Yaşasın vegan dayanışma”, “İnsan, hayvan, özgürlük” sloganları atıldı. Açıklamanın tam meti ise şöyle:

“Vegan anarşist tutsak Osman Evcan süresiz açlık grevinde 5 Şubat 2016 tarihinde, Kocaeli 1 No’lu F-tipi Cezaevi’nden zor kullanılarak iradesi dışında Silivri 6 NO’lu L Tipi cezaevine sürgün edilen vegan anarşist tutsak Osman Evcan, daha önce üç kez açlık grevine giderek kazandığı vegan beslenme hakkının bir kez daha gasp edilmesi üzere 22 Şubat 2016 tarihinden itibaren dördüncü kez açlık grevine başladı.

Osman Evcan, 2011 yılında 43 günlük, 2014’te 33 günlük, 10 Kasım 2015 tarihinde 40 günlük açlık grevine giderek vegan hükümlüler için yemek hakkı kazanmış ve kazandığı hakları geri almıştı. Bugün, başlamış olduğu süresiz açlık grevinin dördüncü gününde olan Osman Evcan’ın kendi ve diğer vegan tutsaklar için talepleri şöyle:

 1. Dışarıdan kargoyla cezaevine vegan yemek gönderilebilmesi.
 2. Cezaevi kantininde vegan yiyecek satılması.
 3. Cezaevi sebze-meyve kantininden çiğ sebze satın alınabilmesi.
 4. Haftalık olarak ve topluca mevsimlik çiğ sebze iaşe bedeli kapsamında hakları olarak verilmesi.
 5. Yeterli düzeyde tahıl ve bakliyat ürünü gıdaların haşlanmış olarak yağsız, tuzsuz verilmesi.
 6. Yemek yapabilmek için elektrik ocağı verilmesi.
 7. Havalandırılması olmayan koğuşlarda yaşamamak.
 8. Odalarındaki kameraların kaldırılması.
 9. Kantinde satılmayan dergi ve gazetelerin dışarıdan satın alınabilme hakkı.
 10. Cezaevinden gönderilen mektupların kupürlerinin taraflarına verilmesi.
 11. İMC TV ve YOL TV’nin cezaevi genel merkezi yayın programına alınması.
 12. Haftalık telefon görüşmelerinde aranan numaraya ulaşılamaması durumunda hakkın sonraki gün kullanılabilmesi.

Bir insanın en temel hakkı olan vegan besin tüketme hakkı ile yukarıda duymuş olduğunuz yine insanın temel hakları kapsamında değerlendirilecek taleplerin bir an önce karşılanması için Osman Evcan’ın direnişini selamlıyor ve kendisinin yanında olduğumuz söylüyoruz.”

vegan aksiyon osman evcan

Örnek dilekçe:

Silivri 6 No’lu L Tipi Cezaevi’ne

Kurumunuzun B9 üst katına yeni taşınan hükümlü Osman Evcan inançları gereği vegan beslenmektedir. Vegan yiyecek, hayvansal hiçbir şey içermeyen (içinde yoğurt, katı yağ, tereyağ, bal, yumurta, süt, jelatin, et, tavuk, balık, bulyon, et suyu vs bulundurmayan) yiyecek demektir. Cezaevinizin Osman Evcan’ın veganlığını tam ve sağlıklı olarak sürdürebilmesi için gerekli mevsimlik sebze ve bazı özel gıdaları ne kantin ne de dışarıdan koli yoluyla temin etmemesi Evcan’ı hem madden hem manen zora sokmakta ve günlük besin ihtiyaçlarını tam karşılamayan Osman Evcan’ın sağlığı kötüye gitmesi bizleri kaygılandırmaktadır.

28 Mart 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanan Hükümlü ve Tutuklular İle Ceza İnfaz Kurumları Personelinin İaşe Yönetmeliği’ne göre “Hasta hükümlü ve tutukluya, diyetisyen veya hekimlerin belirleyeceği besinler verilir. İnancı gereği veya vegan, vejetaryen türü özel bir beslenme şekline sahip hükümlü ve tutukluların talepleri, iaşe miktarı ile sınırlı kalmak üzere karşılanır.”

Osman Evcan’a tıpkı bir önceki cezaevi Kocaeli 1 No’lu F Tipi’nde uygulandığı gibi iaşe miktarı kadar vegan yemek sağlanmasına, verilen yiyeceklerin sera veya konserve değil taze mevsimsel sebzelerden olmasına, bunların yanı sıra hükümlünün sağlığı için gerekli tüm besinleri alabilmesi için iaşe miktarı ile karşılayamadığı bazı özel gıdaları da dışarıdan (Vegan Dükkan gibi Osman Evcan’a PTT yoluyla gönderim yapan kurumlardan) temin edebilmesine en kısa zamanda müsaade edilmesi arz olunur.

Örnek dilekçeyi doldurup mümkün olduğunca yaymanız dileğiyle…

 • Silivri 6 Nolu L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu
  Kurum Sabit Telefonu: 0212 726 00 06;
  Kurum GSM: 506 600 63 08; Faks:212 726 00 15

  Adres: Semizkumlar Mah. Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü Silivri- İstanbul
  E-posta: [email protected]
 • Silivri Cumhuriyet Savcılığı,
  Adres: Alibey Mah. Ali Çetinkaya cad. Silivri Adliyesi Silivri- İstanbul
  Santral: 0212-728 22 20, Fax 0212-728 51 92
 • İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı
  Adres: İstanbul Adalet Sarayı, Çağlayan Meydanı Şişli Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. No: 223 Şişli-İstanbul
  Santral Telefon: 0 212 375 75 75
 • Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
  Telefon: 0312 204 10 00 Fax: 0312 223 60 07
  E-Posta: [email protected]
  http://www.cte.adalet.gov.tr/menudekiler/gorus_oneriler/index.asp
 • Adalet Bakanlığı
  Faks: (0312) 419 33 70
  E-posta: [email protected]

SON YAZILAR

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor.Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

What is Vegan tattoo? Vegan tattoo artist explains

Nowadays especially vegans hesitate about having tattoos that may contain animal derived products. In that case, there are some confusion about it. Due to explain...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...

Hayvan Özgürlüğü Kolektifi 1 Kasım Dünya Vegan Günü Ankara etkinlikleri

Hayvan Özgürlüğü Kolektifi 1 Kasım Dünya Vegan Günü kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.Etkinliklere katılmak isteyenlerin linkteki formu doldurması gerekiyor.
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

[td_block_social_counter facebook="dergigaia" twitter="gaiadergi" youtube="channel/UCorDAuLS9gj1gFvLdmf1p2Q" instagram="gaiadergi"]