Ana SayfaGüncelAlıntıVictoria’s Secret Zorlu’da transfobi

Victoria’s Secret Zorlu’da transfobi

-

İstanbul Zorlu Center’daki Victoria’s Secret mağazası “müşteriler rahatsız oluyor” diyerek trans müşterisinin alışveriş yapmasını engelledi.

İstanbul Zorlu Center’daki Victoria’s Secret mağazası, “müşteriler rahatsız oluyor” diyerek trans müşterisinin alışveriş yapmasını engelledi. Gülşen Afife, 28 Haziran tarihinde sütyen almak için Zorlu Center Victoria’s Secret mağazına gitti. Satış danışmanıyla uygun ürünü bulduktan sonra, denemek için kabinlere yöneldi ancak kabin görevlisi kahkahalar atarak mağaza müdürünü çağırdı. Mağaza müdürleri ise Gülşen Afife’ye “müşteriler rahatsız oluyor, deneme kabinine giremezsin” yanıtını verdi.

“Kabin görevlisi kahkahalarla mağaza yöneticilerini çağırdı”

Gülşen Afife maruz kaldığı transfobik ve ayrımcı uygulamayı şöyle anlattı:

“Dün (28 Haziran) saat 5 sularında, ihtiyacım olan sutyeni almak için Zorlu Center Victoria’s Secret mağazasına gittim. Satış danışmanıyla uygun ürünü bulduktan sonra, denemek için kabinlere gittim. Mağazanın kabinlerini kullananlar bilirler, ortada bir koltuk vardır ve her kabin bir oda gibi tasarlanmıştır. Odaya ürün desteği sağlayan bir çalışanla girersiniz ve denemelerinizde yardımcı olur. Kimsenin sizi görmesine imkân yoktur.

Deneme alanına girdiğimde, görevliye ürün demek istediğimi ve sırada olduğumu belirttim. Kendisi artan kahkahalarla dışarı çıktı ve yaklaşık iki dakika sonra mağaza yöneticisi olduğunu iddia eden iki tane kadın geldi. Bu esnada boşalan oda kabinlere her hangi bir ürün desteği sağlayan çalışan olmadığı için giremedim.

“Beyefendi lütfen yapmayın”

Gelen iki kadından biri ‘maalesef burada deneyemezsiniz, buna izin veremeyiz’ dedi. ‘Neden’ diye sorduğumda burada kadınların denediğini ve daha önce buna izin vermediklerini’ söyledi. ‘Ben kadınım’ dedim ancak ‘beyefendi lütfen yapmayın’ diye yanıt verdiler.

“Müşteriler rahatsız”

‘Bu söylediğiniz şey şirket kurallarından biri mi?’ dedim. ‘Şu elimdeki sütyenin tasarımcısından ütücüsüne kadar bir sürü LGBTİ çalıştıran uluslararası bir firmanın böyle bir kararı olmayacağını’ söyledim. ‘Bizim çok fazla gey çalışanımız var ama burada denemenizden müşteriler rahatsız oluyor, bildirim aldık’ dedi.

‘Onlar müşteriyse, ben neyim? Kapalı odalarda, kim neysen rahatsız oluyor? Ortak bekleme alanından mı? Buradan bakarsak mağazaya trans kadınların ve geylerin girmesine müsaade etmemeniz gerekiyor o zaman’ dedim. ‘Kişisel algılamayın, gay çalışanlarımız var, kişisel bir konu değil, müşteriler rahatsız oluyor’ diye tekrar edince, konuyu uzatmak istemeyerek, sürecimin başında bir trans kadın olarak ‘yaptıklarının nefret suçu olduğunu, ayrımcılık olduğunu’ belirterek ve kabinde ki diğer kadınlardan destek bularak mağazadan ayrılmak zorunda kaldım.”

İstanbul Zorlu Center’daki Victoria’s Secret mağazası’nda transfobik uygulamaya maruz kalan Gülşen Afife, yaşadığı ayrımcılıktan ötürü hukuki süreci başlatacağını ifade etti.

Alıntı: KaosGL

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

Düzce Üniversitesi’nde soruşturma mobbing uygulayana değil, şikayet edene açıldı

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde akademik ve idari personele mobbing uygulayan dekan vekili Ayfer Gedikli, üniversite yönetimine çok sayıda delille şikayet edilmesine rağmen...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol