Washington Eyaleti Ulaştırma Bakanlığı, eyaletin Snoqualmie Geçidi yakınlarındaki I-90 şeridinde inşa edilecek ilk doğal yaşam köprüsünün haberini verdi.

Doğal yaşam köprüsünün inşasını savunan I-90 Doğal Yaşam Köprüsü Koalisyonu’na göre şeritten her gün 28 bin araç geçiyor. Bu yoğun trafik doğal yaşamın otobandan geçmesini son derece zorlaştırıyor ve yerel doğal yaşam üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor.

Washington Doğal Yaşam Köprüsü 2

I-90 Doğal Yaşam Köprüsü Koalisyonu koordinatörü Jen Watkins bu durumu, “Onların geçişini engellersek yiyecek bulabilmelerini engelliyoruz, geçen yıl gördüğümüz büyük yangınlar gibi koşul değişimlerinde yaşayacak yer bulabilmelerini engelliyoruz, yeni eşler bulup nüfusta genetik farklılık yaratabilmelerini engelliyoruz. I-90 doğal yaşam üst geçidi ve yeni tamamlanan alt geçitler bölgemizde doğal yaşamın hareketi için oldukça büyük bir adım” şeklinde ifade ediyor. 

Doğal yaşam köprüleri Avrupa’da göreceli olarak daha yaygın, sadece Hollanda genelinde bile 600’den fazla doğal yaşam üst ve alt geçidi var. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’ndeki geçit sayısı bir hayli düşük.

Doğal Yaşam Köprüsü
Montana Eyaleti’nde bulunan doğal yaşam köprüsü (Fotoğraf: Jitze Couperus)

Ulaştırma Bakanı Yardımcısı Cam Gilmour ise konuyla ilgili, “Bu proje Washington Eyaleti Ulaştırma Bakanlığı’nın gelecekteki rotasının belirgin bir örneği. Hareketliliği artıran ve ekonomik büyümeyi destekleyen güvenli bir ulaştırma sistemine yönelik değerlerimizi, amaçlarımızı ve stratejilerimizi benimsiyor” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Discovery