Ana SayfaKültür & SanatMüzikWhat Da Funk: “Ankara’da, ikinci evimizde ilk albümle olmak heyecan verici!”

What Da Funk: “Ankara’da, ikinci evimizde ilk albümle olmak heyecan verici!”

-

Funk, Jazz ve Soul tarzdaki müzikleri harmanlayarak Türk müziğine yeni bir akım getiren ve 2010 yılından bu yana kendi enstrümanlarının önde gelen kreatif müzisyenlerinin isimlerinin bir araya geldiği “What Da Funk” grubu, Arpej Müzik etiketiyle yayınlanan ilk albümleri “WDF1” ile piyasaya hızlı bir giriş yaptı. Aile boyu müzisyen olan ve ailesindeki bireyler gibi saksafon çalan Anıl Şallıer’in liderliğinde kurulan grup, “WDF1” albümünde; efsane şarkıları ve kendi bestelerini bir araya getirip; kendi tarzlarında müzikleriyle ünlü şarkıcılarla düetler gerçekleştirdi.

Daha önce Moda Kayıkhane’de albüm lansmanını gerçekleştiren grup, düet yaptıkları sanatçılardan İrem Derici, Gülçin Ergül, Gökçe, İrfan Özata, Simge Sağın, Buray ve Can Gox’ın da katılımıyla keyifli bir gece yaşatmıştı. “What Da Funk” grubu, bu kez Ankara’da 6.45 Kaybedenler Kulübü’nde Gülçin Ergül ile birlikte albüm lansman gecesi gerçekleştirdi. Ankara’yı ikinci evleri gibi benimsediklerini belirten gruptan ve Gülçin Ergül’den, Ankaralı müzikseverlere keyifli bir konser gecesi yaşatmadan önce, duygu ve düşüncelerini aldık. Yeni projelerini de konuştuğumuz ekip ile, albüme katkı veren ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Harun Kolçak’ı anmayı ihmal etmedik.

“Sahnedeyken dinleyicilere mutluluk hazzını veriyorsak, o bizi daha keyiflendiriyor.”

Grubun kurucusu ve saksafonisti olan Anıl Şallıer, söze şöyle başlıyor;

Ankara’da albümümüzün lansmanını yapmak çok heyecan verici. Burada olmaktan olayı çok mutluyuz ve 6.45 Kaybedenler Kulübü, Ankara’daki evimiz gibi olan mekanlardan oldu. Bu konser için, Gülçin Ergül de konuk sanatçımız olarak yer aldığı için ayrıca keyifliyiz. Repertuarımıza albüm içinden şarkıların yanı sıra yerli- yabancı şarkılar da ekledik. Bizim için konsere hazırlanma süreci yoğun geçti.

Grubun gitaristlerinden Deniz Beydili ise Ankara’daki lansman duygularını şu şekilde dile getiriyor;

Ankara’ya 6.45 Kaybedenler Kulübü’ne albüm yapmadığımız zaman da gelirdik ve buradaki müzikseverlerden muhteşem geri dönüşler alırdık. Yeniden burada olmak ve albüm ile birlikte gelmek ayrı bir mutluluk. Albüm yapmanın çok bir farkı yok, biz sevdiğimiz müzikler her zaman çalıyoruz. Biz, sahnedeyken dinleyicilere mutluluk hazzını veriyorsak o bizi daha keyiflendiriyor.

Tolga Şanlı ise grubun bir diğer gitaristi. Onun duyguları ise şu yönde;

İstanbul’daki konser unutulmazdı ve herkesi bir arada görmek zor, öyle bir geceyi yeniden yapabilmek daha da zor. Umarın yeniden olur. Ankara’daki dinleyiciyi çok seviyoruz. Şahane konserler geçirdik daha önce, bu konserimiz için de çok çalıştık.

What Da Funk grubu ile sık sık coverlar ve düetler gerçekleştiren ve albümde “İyisin” ve “Mecbursun” şarkılarına vokalistlik yapan genç sanatçı Gülçin Ergül ise şunları söylüyor;

What Da Funk grubuna konuk olmaktan her zaman mutluluk duyuyorum. Ankara’daki lansman konserinde onlara hem vokal hem de geri vokal olarak eşlik etmek ayrı bir keyif veriyor. Başarılı bir çalışma sonucu güzel bir proje ortaya çıktı. Albümdeki şarkılara güzel geri dönüşler geldi, zaten genel olarak albüm de beğenildi.

Röportajımız, Anıl Şallıer ve diğer grup üyelerinin cevaplarıyla devam ediyor…

“Harun Kolçak’ın varlığını her zaman yanımızda hissediyoruz.”

Albümde yer alan sanatçılar ve o sanatçılardan bazılarıyla albümlerinin ilk lansman gecesinde birlikte konser verdiniz, nasıl hisler içindeydiniz?

Albümde bize vokallik yapan sanatçı dostlarımız, daha önce sahnelerinde ve kayıtlarında çaldığımız sanatçılar olduğu için önceden tanışıklığımız var. Bizleri kırmadan albüm lansman sahnesindeydiler. Birlikte çaldık, söyledik. Bizim için de inanılmaz bir deneyimdi. Konserde Ferman Akgül vokalliğinde “Dinleyiverin Gari” şarkısının klibini ilk kez gösterdik ve çok güzel geri dönüşler geldi. Konserden de ilk klip, İrem Derici vokalliğinde çaldığımız “Sanat İhtiyacım Var” oldu. O konserde birlikte çaldığımız her sanatçı ile ayrı ayrı klipler yayınlanmaya devam edecek.

Yeni klip planlarınız var mı peki?

Yeni şarkıların yanında, yeni klip planları da var tabi. Gülçin ile “İyisin” ve ya “Mecbursun” için farklı bir konsepte klip yapma planımız var. Ama bizim planlarımızdan çok, solist arkadaşlarımızın da kariyer planları da varsayarsak, onların rahat zamanlarına göre çalışabiliyoruz. Çünkü Simge, İrem Derici ve Gülçin Ergül’ün de yeni kliplerinin çıktığı bir zaman denk geldi. Albüm için de, klipler için de onların zamanlarına göre planlama yaptık.

Ankara’daki konser gününüzün 1 yıl öncesinde, Harun Kolçak ve İrem Derici de birlikte Ankara’da konser vermişti. Enteresan bir tesadüf oldu. Yakın zamanda kaybettiğimiz Kolçak ile, albümde şarkılarından “İstersen” için yeniden bir düzenleme yaptınız ve onunla söylediniz. Nasıl bir histi?

Onu hep saygıyla anıyor, sevgiyle hatırlıyoruz. Konserimizde de girişi onun şarkısıyla açtık ve fotoğraflarını da slayt yaparak onu andık. Her zaman yanımızda varlığını hissediyoruz. Bize büyük bir desteği vardı albümde ve bu çok kıymetli. Hasta yatağından kalkarak stüdyoya geldi ve şarkıyı hep birlikte söyledik.

Gülçin Ergül: ”Mart ayında yeni albümüm çıkıyor”

Son olarak sevgili Gülçin Ergül’e dönecek olursak; yeni projeler var mı, yeni albüm gelecek mi?

Yeni albümüm için uzun zamandır çalışıyoruz. What da Funk ile birlikte çalıştık yeni albüm için. Düzenleme konusunda çok destek oldular. Bol sürprizli bir albüm oldu. Mart 2018’de piyasada olmasını planlıyoruz.

2 Mart’ta Nardis Jazz Club’ta sahne alacak olan What Da Funk, ayrıca Nisan ayında Moda Kayıkhane’de albüm lansmanı gibi yeniden tüm sanatçıların bir arada olacağı bir konser planladıklarını dile getirdi.

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Deniz Ali Tatar
Deniz Ali Tatarhttps://www.youtube.com/channel/UClHTrBzgdhbCKCM5L0zI4jQ
Lise yıllarında başlayan sinema tutkum, üniversitede Radyo, Televizyon ve Sinema okumamla devam etti. Okul döneminde de kısa film, belgesel ve klip çalışmaları gerçekleştirdim. Yapımcılığını ve sunduğum "6. SEANS" adlı sinema programım, 3 sezon boyunca Tv6 kanalında yayınlandıktan sonra, 2 yıl YouTube kanalımda devam etti. Programda yönetmen ve oyuncularla röportajlar yaparken film festivallerini, galaları ve çeşitli kültür sanat etkinliklerini takip ettim. YouTube kanalımda Bir DALİ Muhabbet ve On Matinesi adlı programlarımla çalışmalarım devam etmekte. Gaia Dergi'de; Ankara'daki kültür-sanat etkinliklerini takip ediyorum. Aynı zamanda vizyona giren filmleri ve film festivallerini haberleştirip takip ediyorum / iletişim: [email protected]

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol