WWF’den Söke’de Onarıcı Tarım buluşması

442

WWF(Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Dünya Toprak Günü’nü paydaşlarıyla birlikte kutladı. Aydın Söke’de gerçekleştirilen ‘Onarıcı Tarım’ buluşmasında yöre çiftçileri ile biraraya gelindi. 2019’da başlayan uygulamaların sonuçlarının sunulduğu, onarıcı tarım atölyeleriyle katılımcıların bilgilendirildiği ve sağlıklı topraklar ve sürdürülebilirlik için umut verici bir köşe taşı olarak yürütülen çalışmalar arasında yerini aldı.

Arzu Balkov, Başak Egesel, Erdem Aykas’ın sunumları ardından, atölyelerde yaşayan bir organizma olarak toprağın korunması, suyun verimli kullanılması ve güvenli gıda için yapılabilecekler anlatıldı.

5 Aralık Dünya Toprak Günü’nde düzenlenen etkinlikte, WWF-Türkiye uzmanları yöre çiftçilerini bilgilendirici atölye çalışmaları düzenlendi. Onarıcı tarımı tema edinen atölye çalışmalarında entegre zararlı yönetimi, toprak analizi cihaz uygulaması, yağış simülasyonu ve örtü bitkisinin faydaları, onarıcı tarım ekipmanları, kompost ve toprak besin ağı, yüksek derecede zararlı pestisitler ve etkileri Büyük Menderes Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) Paneli konuları ele alındı.

Zeybek gösterileri ve Duble Salih konseriyle devam eden etkinlik, sağlıklı topraklar, güvenli gıda ve eko sistemimiz için atılan adımların önemini bir kere daha gösterdi.

Dünya Toprak Günümüz kutlu olsun.