Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıYaban hayatı böyle mi koruyacağız?

Yaban hayatı böyle mi koruyacağız?

-

“100 veya 200 yıl sonra bugünkü hayvanlara karşı davranış şekillerimize, dedelerimizin kölelere davranış şekillerine baktığımız gibi bakabiliriz.” – Richard Dawkins

Gün geçmiyor ki; bir hayvan hakkı katliamı duymayalım. Hayvanların da canlı olduğu, en az insanlar kadar yaşama hakkına sahip olduğu ve hayvanları öldürmenin bir savunma veya canlı hayatın oranını sağlama görevinin biz insanlarda olmadığı bir türlü anlaşılmıyor.

Geçtiğimiz bir haftada 2 aslan ve 1 ayı öldürüldü. Aslanların suçu doğal ortamlarından alınıp sıkıştırıldıkları kafeslerinden kaçmak, ayının suçu ise kendi doğal ortamındaki ayı popülasyonunun hızla artışı olarak açıklandı. 

Çin’in Shandong şehrinde Taian Kaplan Dağı’nda yaşayan bir aslan kapalı tutulduğu kafesini temizleyen bakıcısına saldırıp kaçtı. Aslan, polis tarafından öldürüldü.

(Fotoğraf: ZSL)
(Fotoğraf: ZSL)

Benzer bir olay Amerika’da yaşandı. Amerika’nın Kansas Eyaleti’nde Great Bend Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan dağ aslanı beslenme saati sırasında kafesinden kaçtı. Dağ aslanı, atılan uyuşturucu iğnenin etkisini göstermesi beklenmeden, bölgeye gelen polis tarafından öldürüldü. 

Giresun’un Alucra ilçesinde ise bir ayı Giresun Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından öldürüldü. 

Alucra Doludere Köyü kırsalında Helgin olarak adlandırılan mevkiinde “ayı envanteri” yaptığı belirtilen ekipler, mevcut popülasyonda fazla olduğu iddia edilen bir boz ayıyı vurarak öldürdü. Doğadaki ayı sayısını dengelemek şeklinde açıklanan öldürme eylemi sonrası yöre halkının rahat bir nefes aldığı ve ekiplerin de bir cinayet işlediği için tebrik edildiği açıklandı.

HES Ceylan

Ayrıca ülkemizde yapılan HESler şimdi bir de karacaları tehdit ediyor. Geçtiğimiz hafta bir hayvan cinayeti de Kastamonu’da gerçekleşti. Yapımı süren HES inşaatı nedeniyle pek çok karacanın geçecek alan bulamayıp suda boğularak öldüğü belirtildi.

Peki bu hayvanların doğada kaç tane olması gerektiği, doğada olmayıp kafeslere tıkılması sorunsalını kim ve neden yaratıyor? Sonra bunu yaratan insanlar ne hakla ve hangi yüzle hayvanseverlik iddiasında bulunuyor?

Kaynak: BirGün, NTV, Hayvan Özgürlüğü Çevirileri

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol