Okuma süresi: 3 dakika

Frida Kahlo, tüm büyüleyiciliği ile tekrar karşımızda! Bu kez Throckmorton Fine Art’ın düzenlemesiyle içimize hitap eden Frida Kahlo’nun fotoğrafları 12 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

Geçtiğimiz haftalarda New York Botanik Bahçesi, “Frida Kahlo’nun Güzelliklerle Dolu Botanik Bahçesi” sergisinin duyurusunu yapmıştı. New York’un son 25 yıl içinde yalnızca Kahlo’ya dair yaptığı ilk sunum olan bu yemyeşil sergi, Frida hayranlarının oldukça ilgisini çekti. Throckmorton Fine Art bu sergiyle birlikte 12 Eylül’e kadar Frida Kahlo’nun fotoğraflarının olduğu ender bir koleksiyona ev sahipliği yapacak.

Fotoğrafların taşıdığı anlamlar oldukça üzücü. Üzerinde elle çizilmiş orak çekiç olduğu, geçirdiği birçok ameliyattan birinin ardından giydiği alçı… Ona hayatının en büyük acısını bırakacak olan geçirdiği otobüs kazasından dolayı çocuk sahibi olma girişiminin başarısız olması hakkındaki trajik referans… 

Frida Kahlo 4

Bazı fotoğraflar ise nispeten daha güzel anılar içeriyor. Kocası Diego Rivera’yla olan çalkantılı ilişkisinden kalma, objektife yansıyan birkaç güzel an; tüm sevgisini ve dikkatini verdiği, kimi zaman içten içe acısını paylaştığı hayvanlarla olan bağını yakalayan birkaç güzel kare…

Frida Kahlo 6

Pijamalarıyla, tuvaliyle, hayvan dostlarıyla; en güzel elbiseleriyle, en gündelik halleriyle; ayna önündeyken…

Gülümseyerek bakarken bile, gözlerindeki geçmişine; aşkına, kocasına, duyduğu hasreti okuyabileceğiniz; tüm acılarına rağmen kendini ve özünü koruyan o güçlü kadını bakmaktan ziyade görebileceğiniz bu özel koleksiyonu; Frida’nın hayatından arda kalan anılarını, özgürlüğüne ve cesurluğuna duyduğumuz hayranlıkla sizlere sunuyoruz.

Frida Kahlo 18

Frida Kahlo 1

Frida Kahlo 2

Frida Kahlo 3

Frida Kahlo 5

Frida Kahlo 8

Frida Kahlo 10

Frida Kahlo 13

Frida Kahlo 14

Frida Kahlo 15

Frida Kahlo 16

Frida Kahlo 17

Kaynak: Dangerous Minds, Bust