Dört yıl sürdürülen detaylı araştırmadan sonra, kum kedicikleri  ilk kez kameralara yakalandı.

Altı ve sekiz haftalık kedicikler, radyo vericili tasmalarla kediciklerin annesi olduğu düşünülen yetişkin bir dişiden önce, fotoğraflarını çekmek için yaklaşık bir saat harcayan Panthera adı verilen büyük bir kedi organizasyonu tarafından fark edildi. Biyolog Gregory Breton ve Dr Alexander Sliva tarafından yönetilen ekip, bu yıl Nisan ayında Fas Çölü’nde kampa geri dönerlerken fark etti. Karanlıkta parlayan üç çift gözü fark eden araştırmacılar ne bulduklarını fark ettiklerinde gözlerine inanamadılar.

Panthera Fransa’nın genel müdürü Breton “Bu kedileri bulmak gerçekten hayret verici. Yabani kum kedilerinin Afrika türlerinin araştırmacılar tarafından ilk kez belgelendiğini düşünüyoruz.” dedi

Kum kedileri çölde ayrıcalıklı bir şekilde yaşayan tek kedi türüdür. Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’da bulunabilirler, ancak araştırma ekibinin de keşfettiği gibi aslında bu kedilerin yerlerini tespit etmek, fark edilmekten paçayı kurtarma konusundaki eşsiz yetenekleri sayesinde inanılmaz şekilde zordur. Kum rengindeki derileri fark edilmelerini zorlaştırır ve kürklü patileri kumda hiç ayak izi bırakmadıklarını açıklar. Sadece karanlık bastırdığında gezerler ve gezdikleri yerleri de gitmeden toparlarlar, böylece ekibin çekebildiği aşağıdaki görüntülerden başka dikkate değer hiçbir şey yoktur.  Ve sen sormadan söyleyelim, hayır onları evcil hayvan olarak besleyemezsin.

Fotoğraflar Grégory Breton’dan alınmıştır.

Kaynak: BoredPanda