Kosta Rika’nın güney bölgesindeki Finca Bellavista sürdürülebilir ağaç ev topluluğu, bölgedeki 240 hektarlık zengin yağmur ormanları içinde doğal yaşamı korumak için birleşen insanlar tarafından kuruldu.

2006 yılında Erica ve Matt Hogan tarafından kurulan ağaç ev topluluğu; kurulduğu günden bu yana büyüyerek bir iletişim merkezi, yemek yeme salonu, hamam, kamp ateşi alanı, internet erişim bölgesi ve düzinelerce ağaç eviyle birlikte günümüzdeki cana yakın haline büründü.

Finca Bellavista’nın internet sitesinde paylaşılan topluluk rehberinde belirtilene göre, topluluğun bütün üyeleri belli kurallara uymak zorunda. Rehbere göre, su ihtiyacı yağmur suyunundan ya da kaynak suyundan elde edilmek zorunda. Topluluğun bütün atıkları, biyo öğütücülere gönderilerek doğaya zararsız bir şekilde dönüştürülüyor. Enerji ihtiyacı ise hidroelektrik türbinleri ya da izin verilen enerji kaynakları kullanılarak karşılanıyor. Kosta Rika ise halihazırda 2015 senesinin başından bu yana tüm enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor.

Finca Bellavista’nın sakinleri yiyecek ihtiyacını topluluk bostanlarındaki sebzeler ve meyvelerden karşılıyor. Diğer ihtiyaçlar ise bölgeden 3,5 km uzaklıktaki yerel pazardan sağlanıyor.

Finca Bellavista 4

Finca’da insanlar kolaylıkla eğlenebiliyorlar da. 242 hektarlık bir ormanın ve içinde bulunan sayısız küçük göl ve nehirler sayesinde, isteyenler rahatlıkla doğa yürüyüşü yapabilir veya yüzmeye gidebilir. Ağaç evler arasında rahatlıkla dolaşabilmek için ise gerdirilmiş halatlar kullanılıyor.

Finca Bellavista 3

Bunların yanında, Finca Bellavista sadece sürdürülebilir bir toplumda yaşamak isteyenlere hitap etmiyor. Herhangi bir bireyin bir parça toprak satın alarak rahatlıkla gelip, ağaç evini inşa edip yerleşebileceği gibi merak edenler için ziyaretler de ayarlanabiliyor.

Finca Bellavista 2

Finca Bellavista’da gecelik 100 dolardan başlayan ağaç ev kiraları, şehir yaşamının stresinden uzaklaşıp doğa ile bağ kurmak isteyenler için ideal bir tatil noktası. Ancak eğer spa terapisi veya beş yıldızlı otelde konaklama gibi şeylere önem veren bir kişiyseniz gitmeniz pek tavsiye edilmiyor. Çünkü burası doğayı keşfedip kadim köklerinizle tekrardan bağ kurduran görüp görebileceğiniz en iyi kamp deneyimlerinden birini sağlayan bir yer.

Finca Bellavista 8

Ayrıca Finca Bellavista gönüllülük gibi bir seçenek de sunuyor. Gönüllülerden ise tüm binaların ve ortamın bakımında yardım bekleniyor. Gönüllüler en az bir ay konaklayabiliyorlar ve tüm giderleri haftalık en fazla 100 dolara geliyor.

Şimdilerde Finca Bellavista ve onun türevi yerler alışılmışın dışında gibi gözükse de, günden güne daha da kötü bir hal alan dünyamızı kurtarabilmek için sürdürülebilir yaşam tarzı ideal çözüm olabilir.

Finca Bellavista 5 Finca Bellavista 9 Finca Bellavista 7 Finca Bellavista 10 Finca Bellavista 6 Finca Bellavista 11 Finca Bellavista 13 Finca Bellavista 12

 

Kaynak: Inhabitat, Dehouss

Hazırlayan: Burak Avşar