Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıSivrisinekleri uzaklaştırmak için bitkilerin gücünü keşfedin!

Sivrisinekleri uzaklaştırmak için bitkilerin gücünü keşfedin!

-

Minik dostlarımız sivrisineklere ve diğer canlılara zarar vermeden ve kendimizi kimyasallarla zehirlemeden onları uzaklaştırmak için bitkilerin gücünü keşfedin.

Sivrisinek ve böcekleri uzaklaştırmak için piyasada çeşit çeşit kimyasallar bulabilirsiniz fakat bu kimyasalları kullanırken kendimizi zehirlediğimizi de unutmayalım! 2009 yılında Fransa Kalkınma Ajansı tarafından yapılan ve BMC Biology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre DEET (N,N-Diethyl-meta-toluamide) adlı kimyasalın sinir hücreleri için yaşamsal enzimler üzerinde toksik etki olduğunu ortaya çıkarmışlardır. DEET kimyasalının sinir hücrelerini arasındaki iletim için gerekli olan cholinesteresa enzimine zarar verdiğini en düşük dozlarda göz sulanması ve balgam oluşumuna, daha yoğun dozlarda ise kas spazmları ve ölüme bile yol açabileceğini belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın 1998 yılında yayınladıkları DEET hakkındaki görüşlerine göre doğrudan kullanımda insanlar için önemli bir sağlık riski taşımadığı belirtilmektedir. Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal İlaç Kütüphanesinin bir birimi olan Medline Plus‘ın raporuna göre cilde sürülen ve sprey halinde bulunan böcek ve sineksavarlarda bulunan DEET; bradikardi (düşük nabız), hipotansiyon (düşük nabız), orta ya da ağır mide tahrişi, kusma ve bulantı ile dizoryantasyon, sendeleme, felç ve hatta ölüme varan nörolojik bozulmalara sebep olmaktadır.

Mosquito_September_2010-1-1

Peki, sivrisineklerle mücadele etmek için neden onları öldürmeyi ya da kendimizi kimyasallarla zehirlemeyi seçiyoruz? Üstelik çok daha kolay, doğa dostu yöntemler varken.

Fesleğen
Fesleğen

Bitkisel yağlar akla ilk gelen çözüm! Çok kolay ulaşabileceğiniz lavanta yağı, limon otu yağı, portakal kabuğu yağı, karanfil yağı, nane yağı gibi aromatik yağları vücudunuza sürerek hem güzel kokabilir hem de sineklerden korunabilirsiniz.

Bahçenize ve balkonunuza lavanta, biberiye ve fesleğen gibi aromatik bitkiler dikmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca duruma uygun ince ve uzun kollu elbiseler giyerek, duş alarak bu bitkisel yöntemi desteklemeniz de önemli. Hem sineklerin yaşam hakkına saygı duyarak hem de kendinizi zehirlemeden korunmanız mümkün!

Not: Bitkisel yağların cildinizde alerjik etki gösterip göstermediğini küçük bir bölgede test ederek kullanınız.

Başlık Fotoğrafı: Mobile Heart / Lavanta Bahçesi

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...
Burak Bilen
Burak Bilen
Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Hindistan'da aldığım ve deneyimlediğim yoga öğretisini paylaşmaya çalışıyorum. Ekoloji, yemek kültürü ve yoga ile ilgileniyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol