Minik dostlarımız sivrisineklere ve diğer canlılara zarar vermeden ve kendimizi kimyasallarla zehirlemeden onları uzaklaştırmak için bitkilerin gücünü keşfedin.

Sivrisinek ve böcekleri uzaklaştırmak için piyasada çeşit çeşit kimyasallar bulabilirsiniz fakat bu kimyasalları kullanırken kendimizi zehirlediğimizi de unutmayalım! 2009 yılında Fransa Kalkınma Ajansı tarafından yapılan ve BMC Biology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre DEET (N,N-Diethyl-meta-toluamide) adlı kimyasalın sinir hücreleri için yaşamsal enzimler üzerinde toksik etki olduğunu ortaya çıkarmışlardır. DEET kimyasalının sinir hücrelerini arasındaki iletim için gerekli olan cholinesteresa enzimine zarar verdiğini en düşük dozlarda göz sulanması ve balgam oluşumuna, daha yoğun dozlarda ise kas spazmları ve ölüme bile yol açabileceğini belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın 1998 yılında yayınladıkları DEET hakkındaki görüşlerine göre doğrudan kullanımda insanlar için önemli bir sağlık riski taşımadığı belirtilmektedir. Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal İlaç Kütüphanesinin bir birimi olan Medline Plus‘ın raporuna göre cilde sürülen ve sprey halinde bulunan böcek ve sineksavarlarda bulunan DEET; bradikardi (düşük nabız), hipotansiyon (düşük nabız), orta ya da ağır mide tahrişi, kusma ve bulantı ile dizoryantasyon, sendeleme, felç ve hatta ölüme varan nörolojik bozulmalara sebep olmaktadır.

Mosquito_September_2010-1-1

Peki, sivrisineklerle mücadele etmek için neden onları öldürmeyi ya da kendimizi kimyasallarla zehirlemeyi seçiyoruz? Üstelik çok daha kolay, doğa dostu yöntemler varken.

Fesleğen
Fesleğen

Bitkisel yağlar akla ilk gelen çözüm! Çok kolay ulaşabileceğiniz lavanta yağı, limon otu yağı, portakal kabuğu yağı, karanfil yağı, nane yağı gibi aromatik yağları vücudunuza sürerek hem güzel kokabilir hem de sineklerden korunabilirsiniz.

Bahçenize ve balkonunuza lavanta, biberiye ve fesleğen gibi aromatik bitkiler dikmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca duruma uygun ince ve uzun kollu elbiseler giyerek, duş alarak bu bitkisel yöntemi desteklemeniz de önemli. Hem sineklerin yaşam hakkına saygı duyarak hem de kendinizi zehirlemeden korunmanız mümkün!

Not: Bitkisel yağların cildinizde alerjik etki gösterip göstermediğini küçük bir bölgede test ederek kullanınız.

Başlık Fotoğrafı: Mobile Heart / Lavanta Bahçesi