Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıSivrisinekleri uzaklaştırmak için bitkilerin gücünü keşfedin!

Sivrisinekleri uzaklaştırmak için bitkilerin gücünü keşfedin!

-

Minik dostlarımız sivrisineklere ve diğer canlılara zarar vermeden ve kendimizi kimyasallarla zehirlemeden onları uzaklaştırmak için bitkilerin gücünü keşfedin.

Sivrisinek ve böcekleri uzaklaştırmak için piyasada çeşit çeşit kimyasallar bulabilirsiniz fakat bu kimyasalları kullanırken kendimizi zehirlediğimizi de unutmayalım! 2009 yılında Fransa Kalkınma Ajansı tarafından yapılan ve BMC Biology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre DEET (N,N-Diethyl-meta-toluamide) adlı kimyasalın sinir hücreleri için yaşamsal enzimler üzerinde toksik etki olduğunu ortaya çıkarmışlardır. DEET kimyasalının sinir hücrelerini arasındaki iletim için gerekli olan cholinesteresa enzimine zarar verdiğini en düşük dozlarda göz sulanması ve balgam oluşumuna, daha yoğun dozlarda ise kas spazmları ve ölüme bile yol açabileceğini belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın 1998 yılında yayınladıkları DEET hakkındaki görüşlerine göre doğrudan kullanımda insanlar için önemli bir sağlık riski taşımadığı belirtilmektedir. Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal İlaç Kütüphanesinin bir birimi olan Medline Plus‘ın raporuna göre cilde sürülen ve sprey halinde bulunan böcek ve sineksavarlarda bulunan DEET; bradikardi (düşük nabız), hipotansiyon (düşük nabız), orta ya da ağır mide tahrişi, kusma ve bulantı ile dizoryantasyon, sendeleme, felç ve hatta ölüme varan nörolojik bozulmalara sebep olmaktadır.

Mosquito_September_2010-1-1

Peki, sivrisineklerle mücadele etmek için neden onları öldürmeyi ya da kendimizi kimyasallarla zehirlemeyi seçiyoruz? Üstelik çok daha kolay, doğa dostu yöntemler varken.

Fesleğen
Fesleğen

Bitkisel yağlar akla ilk gelen çözüm! Çok kolay ulaşabileceğiniz lavanta yağı, limon otu yağı, portakal kabuğu yağı, karanfil yağı, nane yağı gibi aromatik yağları vücudunuza sürerek hem güzel kokabilir hem de sineklerden korunabilirsiniz.

Bahçenize ve balkonunuza lavanta, biberiye ve fesleğen gibi aromatik bitkiler dikmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca duruma uygun ince ve uzun kollu elbiseler giyerek, duş alarak bu bitkisel yöntemi desteklemeniz de önemli. Hem sineklerin yaşam hakkına saygı duyarak hem de kendinizi zehirlemeden korunmanız mümkün!

Not: Bitkisel yağların cildinizde alerjik etki gösterip göstermediğini küçük bir bölgede test ederek kullanınız.

Başlık Fotoğrafı: Mobile Heart / Lavanta Bahçesi

SON YAZILAR

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı.31 Ocak Pazartesi akşamı...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor.Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...
Burak Bilen
Burak Bilen
Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Hindistan'da aldığım ve deneyimlediğim yoga öğretisini paylaşmaya çalışıyorum. Ekoloji, yemek kültürü ve yoga ile ilgileniyorum.

ÇOK OKUNANLAR

[td_block_social_counter facebook="dergigaia" twitter="gaiadergi" youtube="channel/UCorDAuLS9gj1gFvLdmf1p2Q" instagram="gaiadergi"]