Ana SayfaEkolojiDoğaYalova'da yine ağaç katliamı

Yalova’da yine ağaç katliamı

-

Yalova’da Güneyköy sınırları içinde bulunan bir taş ocağının kapasite artırımı için “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Bu karar hayata geçerse; 485 dönüm ormanlık alan üzerinde bulunan 192 bin ağaç kesilecek.

Güneyköy havzasında faal olan taş ocaklarından biri kapasite artırımı için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusunda bulundu ve Yalova Valiliği de konuyla ilgili “ÇED gerekli değildir” raporu verdi. Raporda, kapasite artırımıyla 485 dönüm ormanlık alan üzerinde bulunan 192 bin ağacın kesilmesi öngörülüyor. Yalova’da hala faal olan 100 taş ocağı bulunuyor. Ormanlık alanların gördüğü zararlar yüzünden binlerce ağaç kesildi. Yani taş ocaklarının yarattığı doğa tahribatı oldukça şeffaf.

Yalova ağaç
Yalova’da Güneyköy sınırları içinde bulunan bir taş ocağının kapasite artırımı için “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Bu karar hayata geçerse; 485 dönüm ormanlık alan üzerinde bulunan 192 bin ağaç kesilecek. (Kaynak: baskaldiraninsan.com)

Yalova Platformu Yürütme Kurulu üyesi ve Yalova Barosu Avukatı Zeki Öçal, “Yalova’da Altınova’dan başlayarak Armutlu’ya kadar yüz taş ocağı bulunuyor” dedi. Öçal, üç-dört taş ocağının bulunduğu Güneyköyün’de bir firmanın kapasite artırımı için başvuruda bulunduğunu belirterek konuyla ilgili “ÇED gerekli değildir” raporu verildiğini belirtti. Raporun bölgedeki 400 ile 500 dönüm ormanlık alanı kapsadığını ve 192 bin ağacın kesileceğinin altını çizen Öçal, rapora karşı Bursa İdare Mahkemesi’nde dava açtıklarını açıkladı. Yalova’da yaşanan çevre katliamına karşı olduklarını belirten Öçal, “14 Şubat günü Cumartesi günü sokağa çıkacaklarını ve ‘Ormanıma Dokunma, Yalova’ da Taş ocağı İstemiyoruz’ diyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yalova Platformu da eyleme ilişkin açıklaması şöyle: “Yalova’da halen faal olan taş ocaklarının bu güne kadar çevreye vermiş olduğu zarar yetmezmiş gibi bu kez de Güneyköy havzasında faaliyette bulunan taş ocağının kapasitesinin arttırılması talebi kabul edildi ve ÇED raporu onaylandı. Bu onama kararı, 485 dönüm ormanlık alanın tahribi ve bu alandaki 192 bin adet orman ağacının katledilmesi anlamına geliyor. Bizler Yalova Platformu olarak, hukuka aykırı olan bu onama işleminin iptali için Bursa İdare Mahkemesi’nde iptal davası açtık. Ancak bu hukuki mücadele sürecinin güçlü bir toplumsal desteğe ihtiyacının olduğu da tartışmasızdır. Bu nedenle, apaçık bir katliam demek olan bu gidişi durdurmak için: Ormanıma Dokunma / Yalova’ da Taş ocağı İstemiyoruz.”

Kaynak: İleri

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol