Harry, Edgar’s Mission Farm Sanctuary’e geldiği zaman gerçekten kötü durumdaydı. Zayıftı, karnı davul gibi şişmişti ve acıdan ağlıyordu. Kurtarma görevlileri, Harry’nin yaşamını tehdit eden kalıtımsal bir hastalığı olduğunu fark ettikleri anda onu acil ameliyat edilebilmesi için veterinere götürdüler. Ameliyat çok riskliydi ama Harry bütün bu güçlükleri aştı ve hızlıca iyileşmeye başladı. Kuzu kurtarma görevlisi Pam Ahern, ki kendisi aynı zamanda Edgar’s Mission’ın kurucularından biridir, Harry’nin annesinin nasıl olduğunu düşünmeden duramıyordu. Acaba annesini de kurtarabilir miydi?

Minik Örümcek Şarlot filminin yapımcılarından Bernie Williams ve onun  filmde kullanılan bütün domuzcuklara yaşayacakları bir yer bulması hakkında düşünüp duruyordum, ki bu domuzların bazıları da Edgar’s Mission’ a gelmişlerdi” diye anlatıyor Ahern: “Bernie aynı zamanda bu domuzcukların annesini de kurtarmaya karar vermişti. Domuzların annesi de Edgar’s Mission’ a gelmişti ve ona Alice adını vermiştim. Tüm bunları düşününce Harry’nin annesini de kurtarmaya ve onları tekrar bir araya getirmeye karar verdim.”

koyuna-surpriz-1Konu hakkında Harry’nin annesinin yaşadığı çiftliğin sahibiyle konuşuldu ve en sonunda Harry’nin annesi de Edgar’s Mission’a getirildi.

Ahern “Minik Örümcek Şarlot” filminin anne domuzuna verdiği Alice isminden sonra anne koyuna da Alicia ismini verdi. ”Alicia insanlara alışkın değildi ve başına neler geleceği hakkında bir fikri yoktu” diyor Ahern: “Düşünebiliyor musunuz? Senden çok çok daha güçlü bir yabancı geliyor ve seni arkadaşlarınla birlikte yaşadığın yerden ayırıp, daha küçük, manzarasını, seslerini ve kokularını hiç bilmediğin çok daha küçük bir yere getiriyor. Alicia, bizim iyi insanlar olduğumuzu ve ona zarar vermeyeceğimizi bilmiyordu.”

Alicia barınağa vardığı zaman Harry hâlâ veteriner kliniğinden dönmemişti ve birkaç günden önce dönmesi de beklenmiyordu. Ahern, Alicia’nın sütünün kesileceğinden korkup, belki emzirir diye onu birkaç tane yavru koyunla tanıştırdı. Ancak Alicia emzirmedi ve koyunlar ona doğru yaklaşmaya başlayınca korkup onlarla arasına mesafe koydu.

anne-koyunSonra veteriner arayıp Harry’nin öğleden sonra gelebileceğini söyledi. Yani Alicia yavrusuyla beklenenden çok daha önce bir araya gelebilecekti. “Alica’yı bakım odamıza koyduk ve ona hayatının sürpriziyle karşılaşacağını söyledik ama o yine de korku dolu gözlerle bakmaya devam etti” diye anlatıyor Ahern.

anne-koyun-2Acaba Alicia aradan geçen bunca zamana rağmen kendi bebeğini tanıyabilecek miydi? Aynı zamanda Harry de veteriner kliniğinde geçirdiği zaman boyunca tanıdık görüntüsünü kaybetmiş olabilirdi.

Harry bakım odasına girdiği anda Ahern endişelenmesini gerektirecek bir durum olmadığını fark etti. “Alicia Harry’i görür görmez, onu bağladığımız ipe asılarak Harry’e doğru atıldı” diye anlatıyor Ahern. “Biz ise Harry’yi nazik bir şekilde ona doğru ittik. Harry annesinin yüzüne baktı ve hemen onun memelerini aramaya başladı. Alicia ise sersemlemişti. Bir Harry’e bir bana bakıyordu.

anne-koyun-ve-kuzunun-kavusmasiHarry’nin iyileşme süreci hâlâ devam ediyor. Bu yüzden de Harry ve annesi zamanlarının çoğunu bakım odasında geçiriyorlar.

Daha mutlu olamazlardı.

kuzu-ve-annesiAnne ve bebeği, aynı zamanda çimlerde dolaşıp güneşin tadını çıkarıyor.

anne-koyun-ve-kuzu-cok-mutlularHiçbir şey beni bu kadar mutlu edemezdi” diyor Ahern: “Eğer ikisini bir araya getirebilirsek bunun çok mucizevi olacağını tahmin ediyordum ama bu kadar özel olabileceğini tahmin etmezdim. Zavallı Alicia eminim bebeğini bir daha hiç göremeyeceğini düşünmüştü ama şimdi ayrılmaz bir ikili oldular. Harry dinlenmek istediği zaman annesinin yanına kıvrılıp yatıyor.”

kuzu-ve-annesi-koyunHarry ve Alicia’nın yürek ısıtan kavuşma anlarını izleyin.


“Bu yazı The Dodo sitesinde yayınlanan Sheep Torn Away From Her Baby Gets A Surprise Reunion başlıklı yazıdan Türkçeye Gaia Dergi için Nena Meretikoe tarafından çevrilmiştir.”