Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerYeni Dünya Söyleşisi - TAK Kadıköy

Yeni Dünya Söyleşisi – TAK Kadıköy

-

Aldous Huxley’den bu yana dünya bizim algılarımız içinde değişti de değişti. Gelişim olarak gördüğümüz bu şuurlanma hali bizi kendi içinde örgütledi de. Topluluklar oluşturduk, birlikte yaşamanın koşullarını araştırdık. Doğayı tekrar anlamaya gayret ettik. Ekolojiler inşat ettik ya da var olanı değerlendirdik. Bu değerlendirmeyi ve tanıklığı bir de Melih dostumuzundan diyeceğiz 12 Aralık’ta TAK Kadıköy’de. Güçlü başlıklara değinen Melih’in detaylardan bahsedelim biraz.

Tasarlanmış Bir Yaşamdan Kurutulabilmek; yaşadığımız kentler, yüzlerce yıllık yönetimsel birikimin bir çıktısı aslında. Hükmedebilmek, kontrolün kolay sağlanabilmesi, yöneticilerin güvenliği insanoğlu ile beraber birlikte gelişti, amacı sadece var olmak olan insanların çevresine her secimde bir tuğla daha örüldü. Tasarlanmış kentlerin geldiği son nokta artık içinde yaşamayı mümkün kılmıyor. Yüzyılların tasarımında hepimizin bir katkısı var, isteyerek veya farkında olmadan. Peki, bu girdaptan kurtulmak mümkün mü?

Krizden Çıkabilmek İçin Başlatılan Cadı Avı; fırtınanın tam ortasındayız. Alışkanlıklarımızı terk edemiyoruz, milyonlarca insanın yaşamlarını bir anda değiştirmesi mümkün değil. Sanayi kuruluşları, enerji santralleri, fosil yakıtlar, sağlık sektörü ve gıda terörü, hangisi suçlu. Hangisinden vazgeçebiliriz. Her kişinin bir diğerini suçladığı bir cadı avındayız. Av avcının kendisi, soyunun tükeneceği bilgisi ile bir telaş içinde. Daha hırçın ve tehlikeli. Saldırgan bir av çözüm olabilir mi?

Değişen İklim Ve Sanayi Devrimi Arasında Sıkışan İnsan; her devrimin sancısı vardır. Bundan öncekiler gibi son sanayi devrimi de insanlığı peşinden sürüklemeye ve dönüştürmeye başladı. Bu sefer içinden doğduğu, kendisinden daha büyük bir değişim ile birleşti. İklim değişikliği olanca gücü yaşadığımız dünyayı değiştiriyor. İnsanoğlu ilk kez karşılaştığı bu iki masif etkinin arasında sıkışmakta. Artan basıncın doğuracağı sonuçlar ne olabilir?

Topluluklar Kuruluyor – Yaşam Değişiyor; Dünyada insanlar tüm gücü ile gelen kriz dalgasına hazırlanmakta, sosyokrasi, özdenetim, şiddetsiz iletişim ve kurulmaya çalışılan yeni topluluklar bir çözüm olabilir mi? Oluşturulan gıda toplulukları ve göç edilen kırsal dayanışma ağları yeni bir hareketin ilk adımları mı? Toplum yaşamı bundan böyle farklı mı şekillenecek?

Eylemler Ve Çatışmalar; genç yaşlı, çocuk bilinen siyasi ideolojilerden bağımsız herkesin karşıt olduğu bir çatışma ortamı oluşuyor. İklim aktivistleri gün geçtikçe çoğalıyor. Tüm dünyada ardı arkası kesilmeyen eş zamanlı eylemler, çatışmalar ve yaşamı savunanlara karşı uygulanan büyük bir şiddet var. Eylemler ve çatışmaların bizi götüreceği yer neresi?

Açlık, Susuzluk, Tükenen Kaynaklar; Dünyanın 3’te 1’i açlık ve susuzluk ile karşı karşıya. Kaynaklarımızı hızla tüketiyoruz. Alınan önlemler yetmiyor. Çok kısa süre içinde yokluk ile yüzleşmemiz olası. Şehirler dışarıdan beslenemeyecek kadar büyük ve hantal. Çözüm nerede olabilir? 

Yeni Meslekler Doğuyor; yeni dünya düzeninde farklı meslekler doğuyor. Ekoloji, bilim ve tasarım biçim değiştirmiş, birleşmiş ve dönüşmüş durumda. Yöneticilik ortadan kalkıyor. Çağı yakalayacak donanımlar neler?

Öğretilenler, Öğrenmemiz Gerekenler; ezberleri bozmamızın zamanı geldi, öğrendiklerimizi rafa mı kaldıracağız? Çözüm için başvurulması gereken yol hangisi? Bize öğretilmişler ve öğrenmemiz gerekenlerin ortak bir noktası var mı?

Elimizde Kalanlarla Yetinmemiz Gereken Bir Gelecek; yokluğu hiç bilmeyenler olarak elimizde kalanlar ile nasıl yetinebileceğiz. Hangimiz şifacı, usta, doğa bilimci. Kim çiftçi – ormancı – tesisatçı? Yokluğun dünyasında bizi bekleyenler ve gelecekteki yaşam şartlarımız neler olabilir?

On yıl önce kırsalda kurulan Harmonia Ekolojik Tasarım stüdyosunun eş kurucusu Melih Aşanlı ‘’Yeni Dünya’’ söyleşisi ile içinde bulunduğumuz çağın büyük sorularını karşımıza çıkarıyor. Kazdağlarında bulunan eğitim arazisinde deneysel mimari, sürdürülebilir grafik tasarım, sosyo-ekolojik tasarım ve ekolojik tasarımın üstünde durulmayan alanlarında eğitimler veren Harmonia çözüm odaklı yaklaşımları ile tasarıma yeni bir bakış açısı getiriyor.

Tarih: 12 Aralık Saat 19:00

Yer: Tak Kadıköy Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No:61 Yel değirmeni Kadıköy-İstanbul Kadıkö[email protected] +90 216 418 52 98

SON YAZILAR

Ekoloji örgütlerinden Erzincan İliç için ortak açıklama

"Beklenen" felaket Erzincan İliç’te 13 Şubat 2024 tarihinde yaşandı. Uzmanlara kulak asmayan rantçılar para hırsları ile "öldürmeye", iktidar yargısıyla, bakanıyla, uygulamasıyla cinayetlere ortak olmaya ve...

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...
Avni Onur Sevinç
Avni Onur Sevinçhttps://www.avnionursevinc.com/
Gelişimimize uygun ekolojiyi inşa etmek için çalışan bir Doğa. Doğa, aynı zamanda arkadaşlarını da arar. Bu temiz ekolojide olmak ister misin?

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol