Okuma süresi: 4 dakika

Kaliforniya bu yeni yılda hayvan deneylerinden faydalanan kozmetik ürünlerini yasaklamak için çıkardığı yeni yasayla hayvan dostu eyaletler arasında yerini aldı.

Eyalet bu yükümlülüğe liderlik ediyor, aynı tür sınırlamaları yasallaştıran diğer ülkeler arasına katılıyor ve şu sıralar ABD Kongresi de bu adımları izliyor. Kaliforniya Demokratları ve Cumhuriyetçiler, ülke çapında hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünleri sınırlandırabilecek yasa tasarısını ileri taşıyor ancak hayvan hakları aktivisti grupları kongre tasarısındaki yasal boşluğa sesleniyor.

PETA için çalışan Dr. Alka Chandna ömrünün yarısını hayvan hakları için mücadele ederek geçirdi. Göreve, 40 yıl önce öğrenci kampüsündeki gazete ekibine katıldığında başladı.

”Bu, bilirsiniz, yaklaşık 40 yıl önceydi ve asla unutmayacağım” dedi Chandna.

O zamanlar ilk defa, hayvanlar üzerinde yapılan deneyler hakkında bir makale okudu ve bu da hayvan zulmü ve özgürlüğü hakkında yazma kararı vermesini sağladı.

Chandna: ”Hayvanların, ne kadar dehşet verici deneylerde kullanıldığını öğrendiğimde şok oldum.”

Daha öğrenciyken, önceliklerine hayvanlar üzerinde kozmetik testlerin yapılmaması fikrini dahil ederek hayvanları korumak ve yaşatmak için çalışmalara başladı.

Chandna: ”Kör edilen tavşanlar, sakat bırakılan hayvanlar, traş edilmiş derilerine kozmetik ürünlerin sürüldüğü kobay fareleri…”

Matematik alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlarken, hayvan hakları hareketine katıldı ve zamanını hayvan hakları için mücadele etmeye adadı. Ayrıca Clinique, Estee Lauder ve Maybelline gibi hayvanlar üzerinde deney yapan popüler kozmetik markalarından kaçınmaya başladı. Şimdilerde ise Elf ve Urban Decay gibi hayvan dostu markaları kullanıyor.

Chandna birkaç yıl sonra iş için Kaliforniya’ya taşındı ve PETA’ya katılarak gerçek tutkusu olan hayvan hakları hareketini yakından takip etti. 2018’de Vali Jerry Brown’un, hayvan zulmünü destekleyen kozmetik ürünlerin yasaklanmasına dair bir yasa tasarısı sunduğunu görünce heyecanlandı.

Bundan sadece bir yıl sonra, 116. Kongrede Kaliforniya Demokratları ve Cumhuriyetçiler, ”İnsani Kozmetik Yasası” adı verilen benzer bir tasarının sponsorluğunu üstlendiler. Ancak Dr. Chandna bunda yasal boşluk olduğunu söyledi.

Chandna: ”Çünkü Çin Hükümeti laboratuvarlarında test edilen ürünler ”hayvanlar üzerinde test edilmemiştir” olarak etiketleniyor, bu da tüketicilerin kafasını karıştırabiliyor ve şirketler gerçekten hayvanlar üzerinde deney yapmadıklarında ürünlerin reklamının yapılmasına izin veriliyor.

Kaliforniya eyalet hukukunda Chandna; ”Vali Jerry Brown’un imzasında yasal bir boşluk görmüyoruz bu yüzden bu durumdan çok memnunuz.”

Chandna, kanun yapıcıların tasarıyı yasalaştırmadan önce hayvanlar üzerinde yapılan yabancı testlerdeki yasal boşluğu da kapatacağını umduğunu söyledi.

Chandna: ”Hayvanları, göz farı veya rimel ya da yeni bir ruj üretilsin diye işkenceye maruz bırakarak zarar vermek ve öldürmek yanlıştır.”

Bir gün, Çin de dahil ABD ve diğer tüm ülkelerin, kozmetik testlerin hayvanlar üzerinde kullanılmasını yasadışı sayacaklarını ve Çin’in bunun için halihazırda planlarının olduğunu söyledi Chandna. Üstelik bunun, şampuan ve mutfak temizlik ürünleri gibi hayvanlar üzerinde test edilmeden üretilmiş diğer ürünlerin kapısını açabileceğini de ekledi.

Başkan Brown’un imzaladığı ​​hayvanlar üzerinde test edilen ürünlerin yasaklanmasına dair kanun bu yıl yürürlüğe girecek. ”İnsani Kozmetik Yasası” tasarısının şu ana kadar iki partili desteği var ve bunun bir örneği Senato’da da var.

Kaynak: Spectrum News