Okuma süresi: 2 dakika

Sinemanın yeşil çifti Josh ve Rebecca Tickell’in yenilenemez siyah kaynaklara karşı film gibi fosil yakıt direnişleri…

Çocukluktan yetişkinliğe doğru süren seyahati Louisiana’daki petrol rafinerileriyle hep yakın bir ilişkiyle geçen yönetmen Josh Tickell, kirli enerji yönelimlerinin tüm çirkinliklerini tattı. Doğa katliamları, ekosistem tahribatları, karbon salımı, kanserler eksik olmayan yıllarından günümüze hep temiz enerji kaynakları için mücadele verip, fikir üretmekle geçerken ömrü, eşi Rebecca Tickell ile attıkları yeşil adımlarla durmadan çimlendi.

Josh 1997 yılında yola çıktığı Biodizel ile çalışan Veggie Van isimli aracıyla, 11 yıl boyunca fosil yakıt zorunluluğuna meydan okudu. Beşeriyetin petrole olan bağımlılığından arınma çabası “Veggie Van”ın hikâyesi ile küresel iyileşme mesajlarını sırtlayan FUEL filmi 2003 yılında çıktığında, Sundance İzleyici ödülünün sahibi olmayı başardı.

20 Nisan 2010 tarihinde Meksika Körfezi‘nde meydana gelen patlamanın sonrasında on binlerce varil ham petrolün suya karışması olayı, soyu tükenme tehlikesi altındaki türler olan balinalar, deniz kaplumbağaları ve göçmen kuşların yaşamlarını tehdit altına alırken onlarca insanın ölüp, bölge ekosisteminin ciddi zararlar almasına sebep olmuştu. 

Tickell Cannes Film Festivali’nde galası yapılan  BP kara felaketini işlediği Big Fix isimli filmiyle farkındalık yarattı. Küresel ısınmaya, Kuzey Kutup Denizi’nin geri çekilmesine ve yıkım dolu kazalarla dünyamızın sonunu getirecek felaketlere sebep olan büyük endüstriler dolu petrol açlığına şaşırtıcı çözümler sunan Tickell; önemli ve kırılgan gezegenin kurtarılması yolunda multimedyanın kurtarıcı kollarına tutundu. O, bütün uğraşlarıyla hedef kitlesini genişletip ve mesajlarını çok uzaklara ulaştırmayı başardı. Tickell’in son filmi Freedom gelişmiş biyoyakıtlar ile inşa edilen bir geleceğin tohumlarını attı. Film NATO Komutanı Wesley Clark, Washington Valisi Jay Inslee, şarkıcı/söz yazarı Jason Mraz, uluslararası usta yazar Deepak Chopra ve aktör Michelle Rodriguez gibi önemli isimlerinden röportajları içeriyor.

Ecowatch’ın  yaptığı röportajda, enerji yönelimlerimizde gerçekleştireceğimiz değişikliklerin gezegene yardım için büyük önem taşıdığı mesajlarını verirken temiz enerjiye geçiş için gerekli yolların başında güneş olduğunu açıklayan Rebecca ve Josh Tickell, çektikleri belgeseller ve yenilenebilir enerjinin aktif ve kolay kullanılması üzerine gerçekleştirdikleri çalışmalarla sinema koltuklarını yeşile boyuyor.

image_100172650_h

Big Fx 1